NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Turpi i korit tė hienave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Turpi i korit tė hienave   Wed Mar 19, 2008 6:47 pm

Turpi i korit tė hienave
(19.03.2008)
Dolėn dje njėri pas tjetrit, me oreksin pėr tė pėrfituar me rolin e vajtojcės, me nekropolitikėn, si konstante tė aksionit politik dhe si mėnyrėn e vetme pėr t’u rikthyer nė pushtet. Shfaqja e deputetėve pranė tė dėshpėruarve tė Gradecit, rekordi i zi i njė opozite qė e ka rrėnjėn tek mbrojtja me stoicizėm e rakipėrisė dhe sollakėrisė


Partia Socialiste ėshtė rikthyer nė identitet, duke pėrdorur fatkeqėsitė nė vend qė llogariten edhe me jetė njerėzish, pėr shantazh ndaj qeverisė. PS gjatė ditės sė djeshme, intensifikoi pėrpjekjet e pamoralshme ne dobi tė kulimave tė lidershipit tė saj, duke pėrdorur si argument pėrgjegjshmėrinė qė ekzekutivi duhet tė mbajė ndaj ngjarjes sė rėndė tė Gėrdecit, duke kėrkuar dorėheqjen e kreu tė qeverisė. Ndonėse, nė shenjė solidariteti dhe tregueshmėrie tė pėrgjegjshmėrisė politike, ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu dha dorėheqjen nė mėnyrė qė organi i akuzės ta trajtojė ngjarjen dhe tė intensifikojė pėrpjekjet nė mėnyrė qė pėrgjegjėsit e vėrtetė tė dalin nga strofkulla e klandestinitetit. Qeveria shqiptare, pėr tė plotėsuar njė standard integrues nė NATO, vendosi qė tė ēmontojė tė gjitha municionet ushtarake qė i pikasin tė kaluarės sė ftohtė komuniste dhe qė nuk pėrbėjnė asnjė lloj arritjeje progresiste mburrėse, pėrves sistemeve totalitare komuniste. Nė kėtė drejtim, shigjetimi i Ramės nė drejtim tė qeverisė dhe nė veēanti nė drejtim tė Kryeministrit Berisha, pėr tė dhėnė dorėheqjen, pėrbėn njė veprim arbitrar dhe aspak tė precedentė, pėr faktin e vetėm se tragjedia nė Gėrdec ndodhi nė njė moment shumė tė papėrshtatshėm nė kuadėr tė anėtarėsimit tė vendit nė NATO dhe me kėtė rast, PS dhe pjesa pėrbėrėse e saj, duket se mbeten tė predispozuar tė mos bashkėpunojnė me qeverinė nė kėto momente tė vėshtira pėr vendin, por pėrkundrazi, u janė kacavjerrė dorėheqjeve qė duhet tė japin anėtarėt e kabinetit qeveritar. Nė kėtė aspekt, gjithkush mund tė mendojė se pėrgjegjėsia do tė bjerė mbi dikė, pėr kėtė ngjarje tė rėndė qė mori mbi 15 jetė njerėzish dhe qė shkaktoi njė dėm ekonomik ende tė pallogaritshėm ekzaktėsisht, por ēėshtja ėshtė se nė njė konkluzion tė saktė ende nuk ka arritur as organi i akuzės megjithė shoqėrimet qė janė bėrė pėr nė polici, tė disa sipėrmarrėsve qė kishin nė administrim firmėn qė po kryente demontimin e municioneve ushtarake tė sė kaluarės moniste me orientim prapambetės sipas doktrinave tė ideologėve tė sistemit totalitar komunist, tė tipit stalinist. Ngjarja e Gėrdecit tregoi edhe njėherė se klasa politike ne Shqipėri mbetet nė caqet e papėrgjegjshmėrisė etike dhe morale dhe tė kulturės politike, pėrderisa po pėrfitohet nga kjo tragjedi pėr tė ushtruar presion ndaj shumicės nė pushtet dhe qė nė vetvete nuk ėshtė gjė tjetėr veēse ecje nė drejtim tė kulisave tė ngushta personale, tė disa eksponentėve partiakė tė PS-sė. Rama kėrkoi dje dorėheqjen e kryeministrit Berisha duke theksuar se “ne nuk e pranojmė pėr kryeministėr dhe ai duhet tė japė dorėheqjen”. “Ne duam dorėheqjen dhe imunitetin e deputetėve Sali Berisha e Fatmir Mediu, jo me deklaratat pėr gjoja gatishmėri pėr tė mbėshtetur hetimet, po me votim nė Kuvendin e Shqipėrisė”- tha ai. Ndonėse, ėshtė pranuar nė shenjė solidariteti se ngjarja nė fjalė ėshtė njė ngjarje e dhimbshme dhe qė duhen marrė masa dhe mbėshtetje e menjėhershme nga tė gjithė krahėt politikė, duke lenė mėnjanė mėritė e pėrditshme politike, disa politikanė, madje edhe kryetarė partish,
nė mėnyrė tė paskrupullt, nuk pranojnė rrugėn e bashkėpunimit dhe konsolidimit nė dobi tė sensibilizimit dhe solidaritetit ndaj kėsaj situate,
por po synojnė tė ngarkojnė pėrgjegjėsinė nė mėnyrė tė njėanshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Turpi i korit tė hienave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: