NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Berisha: Nuk kam pasur absolutisht dijeni pėr Gėrdecin. Pranoj ēdo formė hetimi nga cilido

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Berisha: Nuk kam pasur absolutisht dijeni pėr Gėrdecin. Pranoj ēdo formė hetimi nga cilido   Wed Mar 19, 2008 6:43 pm

Berisha: Nuk kam pasur absolutisht dijeni pėr Gėrdecin. Pranoj ēdo formė hetimi nga cilido


20/03/2008 - "Deklaroj para parlamentit dhe ēdo shqiptari se nuk kam pasur asnjė dijeni pėr poligonin e Gėrdecit, pasi ligji qė ju (socialistėt) keni miratuar parashikon qė Kryeministri nuk ka asnjė tager as pėr vendndodhjen dhe as pėr zhvendosjen e reparteve ushatarake. Ligjet e vendit, dislokimin e Forcave tė Armatosura dhe vendndodhjen e tyre ia japin Shtabit tė Pėrgjithshėm, Ministrit tė Mbrojtjes dhe Presidentit tė Republikės".

Kėshtu u shpreh kryeministri Sali Berisha pasditen e djeshme nė Kuvend, gjatė njė raportimi mbi ngjarjen e ndodhur mė 15 mars nė Gėrdec. Pėrmes njė informimi tė hollėsishėm, kryetari i qeverisė, sqaroi hap pas hapi dhe nė mėnyrė kronologjike dinamikėn e aksidentit tė shpėrthimit tė depos sė municioneve. Z. Berisha hodhi poshtė akuzat e kryetarit tė PS-sė, Edi Rama 'pėr pėrgjegjėsi' tė kryeministrit nė kėtė ngjarje dhe kundėrshtoi kėrkesėn e tij pėr dorėheqje nga posti i kryetarit tė qeverisė.

"Sipas raportimeve qė kam aktiviteti i fabrikės nė Gėrdec bazohej nė njė marrėdhėnie kontraktuale, ku Ministria e Mbrojtjes kishte pėr detyrė vetėm transportin e municioneve. Sipas kontratės Ministria e Mbrojtjes zotohej qė me repartet e saj ushtarake tė transportonte municionin", sqaroi z.Berisha. Nė fjalėn e tij nė Kuvend, kryeministri hodhi poshtė akuzat e opozitės, se "ishte nė dijeni tė faktit qė nė fabrikėn e Gėrdecit punonin fėmijė". "Kam deklaruar se nė listėn e dorėzuar nga autoritetet e kompanisė nuk figurojnė fėmijė, ashtu sikurse kam deklaruar se nuk e pėrjashtoj 'punėn nė tė zezė' dhe kėtu nuk asnjė mashtrim. Nė listėn e paraqitur nga autoritetet e fabrikės nuk figurojnė fėmije", tha z. Berisha.

Ndėrsa pėrsėriti se "nuk kam pasur absolutisht dijeni pėr Gėrdecin", kryeministri premtoi njė hetim tė plotė nga prokuroria pėr ngjarjen nė fjalė. "Ka njė proces hetimi tė plotė nga prokuroria. Pranoj ēdo formė hetimi nga cilido, por i them kryetarit tuaj nė kėto momente qė do tė ishte nė dinjitetin e tij qė tė mobilizonte ndihma nga Bashkia mė e madhe e vendit pėr Bashkinė e Vorės, si dhe ti bėjė thirrje biznesit tė Tiranės tė ndihmojė Gėrdecin dhe fshatrat pėrreth".

Kryeministri premtoi nė parlament "pėr nxjerrjen e tė gjitha pėrgjegjėsive ligjore, pėr gjithsecilin pėr ngjarjen, e cila sikurse u shpreh kryeminsitri 'nuk erdhi nga shkaqe natyrore por nga shkaqe tė mirefillta njerėzore, gjė qė e bėn peshėn e saj edhe mė tė rėndė".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Berisha: Nuk kam pasur absolutisht dijeni pėr Gėrdecin. Pranoj ēdo formė hetimi nga cilido
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: