NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ja kush i ka vrare djemte e Vlores

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Ja kush i ka vrare djemte e Vlores   Tue Mar 11, 2008 10:31 pm

Ja kush i ka vrare djemte e VloresTre vjet pas akuzes publike te Major Ilir Kuēit "Ja kush i vrau policet ne Vlore" Gazeta "Albania" 25.10.1997
Pushtetare kriminele! Nuk eshte vone te shihni se ēfare po mbillni... Kush mbjell eren korr stuhine Fakti qe nga 12 oficere e n/oficere policie te vrare ne prita askush s'ka dale deri me sot para gjyqit, fakti qe dosjet e tyre jane mbyllur flet fare qarte, se keta deshmore te atdheut i ka vrare shteti bandave pėr motive politike. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk pranuan qe kufomat e deshmoreve te atdheut Spiro Toshi, Gezim Shabani, Besim Manoli, me 24.3.1997 te futeshin ne spital, prandaj vlonjatet duhet te mendohen mire kur te shkojne para kutive te votimit.
***
Ne tetor 1997, major Ilir Kuēi, me cilesine e Shefit te Policise kriminale te komisariatit te Vlores, ngriti nje akuze publike ku akuzonte si vrases te 12 oficereve dhe n/oficereve te Vlores: N/kolonel Milto Kordhen, N/kolonel Haxhi Demirin, Niko Veizin, kandidat pėr kryetar bashkie ne Vlore, Neki Dredhen e Zan Caushin, Nedin Xhelilin, e Albert Gjahtarin, Mejtim Meēe e Eqerem Osmenin etj... Asnje reagim ose pergenjeshtrim nuk eshte bere prej te akuzuarve. Fakti qe nga 12 oficere e n/oficere policie te vrare ne Vlore gjate viteve 1997-2000, ne prita me pabesi, askush deri me sot nuk ka dale para drejtesise, fakti qe dosjet e tyre jane mbyllur tregon qarte dhe prere se keta deshmore te atdheut jane vrare prej vete shtetit te sotem qe s'eshte tjeter veēse bandat dhe njesite guerile komuniste te 97-tes te ulur e fronat e pergjakur shteterore.
Baballaret, lepine ate qe kishin peshtyre
Zonja Zekie Voshtina, ne nje artikull ne gazeten "55" date 12.8.2000 me rastin e rivarrimit te tre gjeneraleve te pushkatuar Beqir Balluku, Petrit Dume dhe Hito Ēako ve re nje fakt te dhimbshem, tragjedine e ketij kombi, ata qe i vrane, ata i qane, ata i varrosen, ose kjo fare e keqe komuniste te vret naten e te qan diten. Dhe me te vertete ne krye te asaj turme kriminelesh, qendronte Piro Dodbiba, anetar i komitetit, drejtues te PS-se, keshilltar i Niko Veizit kandidat pėr kryetar bashkie ne Vlore. Vijne pastaj te gjithe ata qe kane vrare gjate sundimit serb 1945-1948, ata qe kane vrare gjate sundimit rus 1949-1962 ata qe kane vrare gjate sundimit kinez 1963- 1975, ata qe varen ne litar Havzi Nelen me shoke, ata qe vrane, ata qe burgosen, ata qe internuan, ata qe debuan, ishte pra Piro Dodbiba e Aranit Ēela, ishin po ata qe pushkatuan edhe tre gjeneralet, qe tani po i qanin me kuje dhe po i varrosnin. Fjalimin e mbajti njeri prej ketyre krimineleve, vrases i gruas se tij te semure, Aleks Andoni, ai qe ka mbajtur ne krah kufomen e diktatorit Enver Hoxha. Ky kriminel tha pa pike turpi dhe pa ju dridhur fare qerpiku "I vrau diktatura". Po kush ishte diktatura? Ai nuk ishte vete Aleks Andoni? A nuk ishin diktatori Piro Dodbiba e Aranit Ēela, babai Gramozit Josif Pashko, babai Fatosit, Qemal Klosi, xhaxhai Fatosit, Bilbil Klosi, babai Spartakut, Dilaver Poēi, babai Ilirit, Xhelil Gjoni, dajua i Ilirit Hysni Kapo, Gramoz Ruēi deri tek Thimio Kondi? A nuk ishin diktatore po keto mostra qe kane sot pushtetin me ne krye Fatos Nanon, keta qe vrane Azem Hajdarin? Fakti qe heroi i popullit gjeneral Rrahman Parllaku nuk u lejua te mbante fjalim tregon vazhdimin e luftes se klasave! Te gjithe qe po i percillnin po qanin?! Ē'nuk kishin thene pėr keta gjenerale qe nga 1975 deri me 1992. Egersia shtazarake e tyre arrin deri atje sa u burgosen e internuan edhe femijet, niperit dhe mbesat, kusherinjte dhe gjithe farefisin e tyre. Ēfare nuk kishin thene?! Dhe tani vinin ēehre vrare, te ngrysur, te ngathet te lepinin ate qe kishin peshtyre, ti qanin pasi i kishin vrare. Ja keta jane komunistet, shprehje e hipokrizise dhe egersise.
Bijte e tyre, njesoj si baballaret vrasin pabesisht me 1997 per motive politike
Vepren e baballareve e vazhdojne bijte e tyre ne Vlore, me 1997. Te paren gje qe beri "Komiteti i Shpetimit" ishte marrja e vendimit pėr te pushkatuar kundershtaret politike. Ky i ashtuqajtur Komitet perbehej prej funderrinave te Vlores, spiune dhe bashkepunetore te sigurimit te shtetit, prostituta agjente te sherbimeve grek, bij kriminelesh dhe oficeresh, oficere te sigurimit deshtake ne ēdo fushe. Ky komitet formuloi nje liste prej 11 emra te cilet duhet te ekzekutoheshin. Ne kujtim te vepres se tyre heroike qe u perpoqen ta shpetojne Vloren dhe qe dhane jeten e tyre si deshmore te atdheut po shkruaj keto rreshta. Kam para vetes time fotografite e tyre, dikush me buzeqesh, dikush me shikon drejt, nje tjeter serioz, me duken te gjithe te gjalle. Dhe kam te drejte qe me shfaqet ky vegim, se deshmoret e atdheut mbeten te gjalle ne zemrat dhe kujtimet tona, ata nuk vdesin nga plumbat e pritave te pabesise komuniste. I pari i tyre, me i madhi i tyre, legjenda e lirise se shqiptareve Azem Hajdari ka thene:"Demokracia dhe liria nuk ndalen me prita". Sa mire e ka thene dhe sa te drejte ka pasur. Nga 111 vete te denuar me vdekje (Lexo "Tema" 28.5.2000) 12 prej tyre rane nga plumbat e pabesise komuniste.

1. Major Besnik Hidri Lindur me 7 shkurt 1966 ne Durres. Ishte i persekutuar politik, gjyshi i tij ishte ne burg politik, e ema e internuar. Ne vitin 1993 futet ne sherbimin e fshehte SHIK Durres. Me 1994, transferohet ne Tirane dhe me 1995, emerohet Shefi i Kunderzbulimit pėr ambasadat e huaja Tirane. Ishte specializuar prane sherbimeve sekrete italiane, turke dhe CIA-s ne SHBA. Fliste ne italisht dhe anglisht. Ishte i martuar me Marielen me te cilen kishte dy vajza, Livian dhe Samuelen. Me 28 shkurt 1997 kur bandat komuniste te Neki Dredhes dhe Albert Gjahtarit, Niko Veizit dhe Nedin Xhelilit sulmuan SHIK- un ne Vlore. Besniku e mbrojti shtetin heroikisht dhe ra nga plumbat e komunisteve vlonjate. Ishte vetem 31 vjeē.

2. Kapiten Leke Qoku Lindi me 13 prill 1961 ne Tropoje. Ishte i persekutuar politik. Dajot e tij i kish pushkatuar regjimi diktatorial. Ne shtator 1992 futet ne sherbimin e fshehte SHIK dhe fillon edhe fakultetin juridik. Me 1995 emerohet ne detyren e rendesishme te shefit te Sherbimit te Brendshem Rinas. Ishte i martuar me Valentinen dhe kishte nje djale Kristin, i cili kur i vrane babane ishte vetem 1 muajsh. Ai ra ne mbrojtje te shtetit shqiptar me 28 shkurt 1997. Egersirat komuniste e terhoqen zvarre trupin e tij dhe e ēuan tek studentet qe gjoja ishin ne greve urie. Ne sy te studenteve trupi i tij ende pa dhene shpirt eshte coptuar dhe i eshte prere mishi copa-copa. Deputetja e sotme Liza Hoxha i ka pire gjakun dhe e ngazellyer i ka dhene doren dhe ka perqafuar Niko Veizin dhe Neki Dredhen duke i gjakosur edhe ata. Kisha Katolike nderhyri pėr te marre trupin e tij pa jete. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk pranuan duke thene se trupi i tij do te behej copa-copa dhe do te hahej nga komunistet vlonjate!" Ishte vetem 36 vjeē kur e vrane.

3. Kapiteni i pare Gjergj Mehmeti
Gjergji ishte nga Tepelena dhe kishte dajon e itj te denuar politik. U godit pabesisht nga bandat komuniste te "Komitetit te Shpetimit" Sarande, u vra duke luftuar si luan dhe pastaj bandat e dogjen pa dhene shpirt. Gazeta "55" date 8.4.2000 ka akuzuar pėr vrasjen e tij major Shpetim Idrizin, i cili pėr kete vepėr makabre ju dha shefit kuadrit ne Garden e Republikes, i akuzuar po nga kjo gazete si kapo mafie e gardes se Republikes ku u transferua si keshilltar i ministrit shokut Spartak Poēi. Nuk e njihte friken i kudo ndodhur, polic i vertete qe beri aq shume pėr Vloren, duke lene tek shoket e tij kujtime te paharruara. Ishte vetem 35 vjeē kur e vrane dhe e dogjen komunistet.

4. Kapiten i pare Spiro Toli Toshi 5. N/oficer Gezim Haxhi Shabani 6. Besim Zano Manoli Keta te tre shpirtra te bukur rane bashke me 24 mars 1997, ne nje prite, gracke, qe u organizuan bandat komuniste. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk i pranuan ne spital trupat e ketyre deshmoreve te atdheut. Spiro Toshi ishte nga Narta, nga nje familje fisnike dhe i persekutuar politik. Ishte nje socialist i klasit te pare pėr M.K.Z. I sinqerte, i dashur me te gjithe, i palodhur ne pune. E donte dhe e ndiente pergjegjesine e oficerit te policise, po mbi te gjitha donte Vloren dhe Shqipėrine pėr te cilat edhe ra deshmor nga plumbat e njesiteve guerile komuniste. Ishte 45 vjeē kur ra deshmor!Gezim Shabani Lindur me 1950 ne Vlore. Babai i tij Haxhi Mustafaj ishte denuar me 101 vjet burg nga diktatura komuniste. Gjyshi i tij nga nena Elmas Ēarēani kishte vdekur ne torturat e Sigurimit te Shtetit. Gezimi punonte ne grupin e gatshem te policise. Ishte trim si i ati, i zgjuar si gjyshi dhe serioz ne pune dhe ne shoqeri. Ishte vetem 47 vjeē kur ra deshmor. Besim Manoli, kishte lindur me 1957 ne Vlore dhe ishte internuar ne Drashovice. Babai i tij Zanua ka bere 10 vjet burg politik. Gjyshi i tij nga nena pushkatuar, nje dajo te pushkatuar me 1945 dhe dy dajo te tjere te denuar me nga 20 vjet burg politik. Besimi hyri ne polici me 1993 dhe punoi ne policine kriminale duke treguar trimeri, zgjuarsi dhe perkushtim ne lufte ndaj krimit. Pėr keto merita u emerua inspektor policie. Ishte i dashur me te gjithe, luftetar i vendosur antikomunist, shpirt i paster demokrati. Ishte vetem 40 vjeē kur ra deshmor.

7. Shezai Jashar Zanaj Lindur me 1963 ne Vezhdanisht te Vlores. Ka nisur detyren ne polici me 1987 dhe ka punuar kryesisht ne policine e qarkullimit rrugor. U vra nga nje grup kriminelesh me 28 mars 1997. Ishte vetem 34 vjeē.

8. Albert Troqe Nje njesit komunist i kerkoi ti sherbente me makinen e tij deri ne Zvernec. Alberti i mire, i gatshem pėr te ndihmuar njerezit vihet ne dispozicion te tyre. Tek Pylli i Sodes e vrasin pabesisht. Kjo ndodhi ne prill 1997. Alberti ishte nga Tragjasi i qeshur, i dashur, i palodhur, i respektuar prej te gjitheve.

9. N/oficer Valter Dilaver Harizaj Me 1 maj 1997, i zihet prite ne Pus te Mezinit dhe e vrasin se bashku me dy miq te tij. I ndieri kishte luftuar pėr 5 vjet rresht me trimeri e menēuri kunder krimit te organizuar, trafikut te droges, klandestineve dhe prostitucionit. Keto sherbime te ēmuara qe i solli atdheut te tij i moren edhe jeten. Vrasesit komuniste nuk i bene thirrje te ndalonte, gje qe tregon se ata e dinin ke do qellonin. Vrasja ndodhi vetem 10 minuta pasi u larguan forcat e policise nga ai vend. Ne makine u gjeten para dhe varese floriri ē'ka tregon se ata qe e vrane nuk ishin kusare, por njesit gueril komunist. N/kolonel Milto Kordha dhe N/kolonel Haxhi Demiri thote major Ilir Kuēi ishin vetem ne rolin e vrojtuesit! Valteri bashke me te vellane Hiqmetin ju perkushtuan demokracise luftes kunder krimit dhe krimineleve komuniste. Valteri i perkiste nje familje te persekutuar politike. Nuk mund te harrohet kurre ai djale azgan, i qeshur qe ra pėr atdheun e tij.

10.Edi Hasanaliaj Ne kujtesen e shqiptareve po dhe te gjithe botes se qyteteruar, ka mbetur skena makabre ne Sarande. Nje n/oficer i shtetit shqiptar i lidhur pėr nje shtylle me litar torturohej, goditej, peshtyhej publikisht. Skena kaq makabre nuk ka mundur ti pershkruaj as Viktor Hygo ne mesjeten e hereshme. Keta qe torturonin qe dhunonin, qe poshteronin ishin anėtaret e "Komitetet e Shpetimit" me ne krye keshilltarin e Spartak Poēit, Shpetim Idrizin nga Kuēi. Ai qe po torturohej ishte n/oficer i shtetit shqiptar Edi Hasanaliaj nga Vranishti i Vlores. Edi ndodhej ne Sarande bashke me komandantin e tij Kapiten Gjergj Memetin pėr te shpetuar shtetin shqiptar dhe Shqipėrine te mos digjej e shkaterrohej. Zoti e shpetoi nga vdekja, dhe ne duart e kanibaleve komunisto-grek te Sarandes. Dajua i Edit, Ilirjan Qejvani kishte bere 10 vjet burg politik. Edi bashke me vellane e tij te menēur dhe te mire Jetmir Hasanaliaj me 1993 sherbyen ne rradhet e policise pėr te luftuar krimin dhe pėr te ndertuar demokracine. Edi ishte, shqiptar i vertete, djale trim, i afte profesionist, i pa kompromentueshem, luftonte kunder krimit nate e dite. Me punen e tij fitoi dashurine dhe respektin e vlonjateve.

11. Kapiten i pare Viron Lutfi Rrapi Ishte kapiten i pare dhe kish mbaruar dy fakultete, ate te rendit dhe juridik. Ishte trim i menēur dhe nuk e njihte friken. Xhaxhai i tij i nderuar Malo Rrapi kishte kaluar 18 vjet te jetes se tij ne burgjet komuniste. Vironi hyri ne polici me 1992. Me trimin dhe te paharruarin Viron Rrapi ndodhi nje sfide e papare vetem N/kolonel Milto Kordha, N/kolonel Haxhi Demiri dhe N/kolonel Mejtim Meēe. Vironi ishte denuar me vdekje nga "Komiteti Shpetimit" sepse ishte pėr ta nje pengese e pakapercyeshme. Pėr te zbatuar kete vendim banda komuniste e Myrteza Caushit, pasi kishte biseduar 2 dite me pare me n/kolonel Milto Kordhen, hyjne ne menyre demokratike, ne komisariatin e policise dhe vrasin haptazi dhe ne mes te dites kapitenin e pare Viron Rrapin. Ky ishte terror, dhune psiqike se kete fat do te kishin te gjithe ata qe do rezistonin. Ky deshmor ra me 15 maj 1997. Ne muajin e luleve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ja kush i ka vrare djemte e Vlores   Tue Mar 11, 2008 10:31 pm

12.Major Shkelqim Agolli. Ishte nga Korēa. Kish mbaruar fakultetin e mesuesise dhe kish punuar mesues ne Korēė. Me 1993 hyri ne policine sekrete te shtetit shqiptar. Ne janar 1997 u emerua kryetar i deges SHIK- ut Vlore. Babai i tij kish bere 10 vjet burg politik. Ishte njeri qe e donte detyren dhe i qe pėrkushtuar asaj. Gjate rebelimit greko-komunist me 1997 e kreu mire detyren e tij. Pasi u dogj SHIK-u erdhi ne Tirane dhe ne gusht 1997 shkoi si emigrant ne Greqi pėr te nxjerre buken e gojes. Ishte denuar me vdekje nga "Komiteti Shpetimit" dhe nje dite u gjend i vrare me thike ne dhomen e tij Athine!

13. Andrea Asim Kanani u vra me 22 janar 1998 ne ora 24 ne fushen e aviacionit. 13. Bashkim Bita u vra me 8 mars 1998 ne ora 21 tek udha e Sodes. ishte nga Dukati, vetem 36 vjeē.

14. Alket Muēo u vra me 2 janar 1998 ne Vlore

15. Alfred Kanani u vra ne prill 1998

Oficere dhe n/oficere te policise te denuar me vdekje por qe kane shpetuar jeten nga pritat e njesiteve guerile komuniste1. Major Et'hem Kurti I behet atentat pėr ta vrare, vetem pak dite pasi mori detyren e shefit te komisariatit Policise, me 12 shkurt 1997. Te nesermen thirret nga Nedin Xhelili qe kishte grabitur detyren e kryetarit te keshillit te rrethit i cili i thote:"Duhet te ikesh nga Vlora se nuk te do populli"! Ne vend te tij emerohet N/kolonel Haxhi Demiri sherbetor i vjeter i sigurimit te shtetit, udheheqes i bandave komuniste me 1997. Cili eshte Et'hem Kurti? Profesor i matematikes, ka kryer disa specializime pėr policine brenda dhe jashte shtetit. Ka hyre ne sherbimin e policise me 1992. Njeri autoritar, i menēur, i perkushtuar pėr detyren. Fale aftesive te tij arriti deri ne detyren e shefit te komisariatit policise. Nje nder familjet me fisnike te Lushnjes dhe te Vlores i persekutuar eger nga diktatura komuniste. Po Nedin Xhelili? Biri i nje spiuni te pa fe. Nena e tij me 1943 jetoi ne shtepine e Enver Hoxhes ne Vlore duke braktisur femijet. Ne korrik 1943 ka qendruar 2 muaj ne shtepine e Xhafer Sihat Zotaj ne Vlore. E stervitur nga ballistet kjo femer u be shpejt mike me komunistet. (Arkiv M.P.B. Dosja 3968). Kjo moster u be mike e Sigurimit te Shtetit me 1945 e ne vazhdim. Mike Hysni Kapos. Shoku Hysni nuk hante gjelle ne Vlore pa doren dhe buzeqeshjen e Nafijes. Ne keto rrethana edhe vete shoqja Nafie nuk e di me ke e ka zene djalin e saj Nedin. Nedini si djale i denje i dy bastardeve u martua me bijen e nje oficeri kriminel te sigurimit te shtetit dhe u be shpejt miku i sigurimit. Ky bastard vendoste pėr jeten e burrave te Vlores, kaq poshte kishte rene Vlora kesaj here!

2. Kapiten i pare Limos Fallani
Sinonim i trimerise dhe i policit. Kishte perfunduar dy fakultete. Specialist i klasit te pare, trim i ndershem dhe i perkushtuar ndaj detyres. I persekutuar eger i internuar pėrjetesisht. Ndiqet pėr t'u asgjesuar familjarisht. I behet prite pėr ta vrare por fale aftesive dhe trimerise se tij mundi te shpetoje. Shtepia e tij dy kateshe bombardohet dhe minohet tre here deri sa rrafshohet. Naten qe shtepia e tij u rrafshua pėr toke ne Vlore ka qene ish zv/ministri, ish oficeri i sigurimit, biri i nje krimineli Sokol Bare. Megjithese shtepia e Limos Fallanit nga dy krah eshte e ngjitur me shtepi te tjera private atyre nuk ju thy asnje xham. Duhej qarte se xhenjeret e Sokol Bares e kishin bere mire punen e tyre dhe tani duhej te prisnin shperblimin. Por a do ta gezojne???

3. Major Enver Meēe Oficer kariere. Shembulli besnikerise, i trimerise, dhe i aftesive profesionale me shkollen me te larte. I lindur ushtarak i papajtueshem me ēdo shfaqje te amoralitetit. Qendrestar gjate rrebelimit greko-komunist si asnje tjeter. Shqiptar i vertete. I jane bere tre prita dhe kate here atentat pėr ta vrare.

4. Kapiten i pare Ilir Nure Prej nje familje fisnike. I specializuar pėr policine. Ishte shef i kunderzbulimit te policise. I kudondodhur, trim dhe i pamposhtur prej krimineleve. I zune prite dhe i kane bere dy here atentat pėr ta vrare.

5. Kapiten Jaup Likskendaj Prej nje familje atdhetare. Punonte ne policine gjyqesore dhe kishte ēuar me dhjetra kriminele para drejtesise. I pakompromentueshem, trim dhe me dy fakultete. Ju bene tre atentate pėr ta vrare.

6. Major Ilir Kuēi Nje nder familjet me te shquara nacionaliste te Vlorės. Nip i atdhetarit Avdul Kuēi, pothuajse te gjithe burrat e kesaj shtepie kaluan nepėr burgje. E tere jeta ne internim. Iliri u fut ne polici me 1992. Eshte diplomuar ne dy fakultete dhe ka bere disa specializime. Me 1997, ishte komandant i forcave speciale dhe me vone shef i policise kriminale. Trim i rralle, i vendosur pėr te luftuar krimin, qendrestar i 97-tes. Njeriu qe formuloi dosjen e krimeve te 1997 dhe ja dorėzoi ate zv/ministrit Sokol Bare. I hedhin ne ere makinen duke kujtuar se ai ishte brenda. I bene tre here atentat pėr ta vrare. Me 25 tetor 1997 ne gazeten "Albania" ka bere akuze publike kunder krimineleve komuniste. Pas kesaj akuze i zene prite dhe i kercenojne familjen. Ne keto rrethana detyrohet te largohet jashte shtetit.

7. Kapiten Saimir Mezini Nje nder familjet me te shquara te Vlores. Trim dhe qendrestar i 97-tes, i afte dhe i perkushtuar ne detyre. I bejne atentat dhe i kercenojne familjen. I sulmuar nga shteti bandave detyrohet te largohet jashte shtetit.

8. Kapiten i pare Selfo Skendaj Kishte mbaruar Fakultetin e Mesuesise, mbaroi edhe Akademine e Rendit. Oficer besnik dhe trim. Luftoi trimerisht kunder krimineleve. Me 1997 i bene atentat dhe i minojne shtepine. Detyrohet te largohet jashte shtetit familjarisht.

9. Oficeret Halit Murati, Afrim Hysi, Roland Agaj, Izet Kuēi, Piro Kuēi, Lulezim Hoxha, Piro Hodo, Leka Habili Ishin te gjithe oficere te shtetit shqiptar. Luftetar trima kunder krimit dhe krimineleve. Qendruan heroikisht me 1997 dhe e mbrojten shtetin. Te gjitheve u zune prita dhe jane thirrur ne Komitetin e Shpetimit ku Niko Neizi, Nedin Xhelili dhe Neki Dredha ju kane thene:"O lini detyren o lini koken"

10. Kapiten Festim Kapoj I afte dhe trim. U denoncua prej oficereve te sigurimit tek bandat dhe u muar vendim pėr ta pushkatuar.

11. Oficere dhe n/oficere te SHIK-ut Te gjithe oficereve dhe n/oficereve te SHIK-ut qe perbenin eliten e djalerise vlonjate, u perndoqen, u dhunuan, u terrorizuan, u zune prita dhe u bene atentate. Ne keto rrethana te mundur nga pabesia komuniste u detyruan te largohen nga Vlora dhe Shqipėria

12. Faza e dyte e vrasjeve Faza e dyte e vrasjeve dhe e goditjes se policise ligjore te shtetit shqiptar, pėr te ngritur policine partiake fillon para zgjedhjeve te 29 qershorit 1997. Vetem ne nje dite me 15 korrik 1997 u nxorren nė lirim 26 oficera, 16 prej tyre te persekutuar politike. Komunistet krminele te Niko Veizit, Zan Caushit, te Neki Dredhes e Albert Gjahtarit, te Liza Hoxhes e Eqerem Osmenit, te Tare Hamos e Albert Shytit, te Nedin Xhelilit e Krenar Ēakerrit pushuan nga puna: - Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e SHIK-ut - Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e policise - Te gjithe nenpunesit e Bashkise - Te ggjithe oficeret e n/oficeret e prefektures - Te gjithe oficeret e n/oficeret e Tatiimeve dhe Doganes Po te ishte ngritur nga varri Enver Hoxha do t'ua kishte zili ketyre vampireve sepse ata e kaluan ate.


Konkluzione


Vihet re lehte se te gjithe te vraret, dhe te denuarit me vdekje ose jane te persekutuar politike ose antikomuniste, ēka do te thote se lufta e klasave vazhdon. Sot pas tre vjeteve del fare e qarte se qeveritaret e Vlores Tare Hamo e Albert Shyti, Neki Dredha dhe Zan Caushi, Nedin Xhelili dhe Albert Gjahtari, Niko Veizi e Liza Hoxha, Haxhi Demiri dhe Eqerem Osmani, Milto Kordha dhe Gjergj Muēo, Mejtim Meēe dhe Neshet Merkaj etj, jane ata qe kane hartuar listat pėr te vrare djemte e Vlores dhe qe kane urdheruar pushkatimin e tyre. Ēasti i gjykimit pėr ta po arrin! Sazan Aliko kryetari gjykates dhe Altin Binaj kane urdheruar mbylljen e dosjes se krimeve, fakt qe flet pėr implikimin e tyre ne keto vrasje. Te gjithe oficeret dhe n/oficeret e shtetit shqiptar qe u pushkatuan, u zune prita ose u bene atentat benin pjese ne listen me 111 emra qe kish hartuar "Komiteti i Shpetimit" pėr t'u ekzekutuar. Major Ilir Kuēi, me cilesine shefit te policise kriminale te Vlores, ka paraqitur para zv/ministrit Sokol Bare nga Kuēi dhe n/koloneleve Milto Kordha dhe Haxhi Demiri dosjen e krimeve te 1997. Fakti qe prokuroria nuk e pyeti asnjehere Ilir Kuēin, fakti qe askush pėr ato vrasje makabre nuk ka shkuar para drejtesise, fakti qe te gjitha dosjet rezultojne te mbyllura flet fare qarte se vete shtetit bandave i ka kryer vete krimet. I ashtuquajturi Instituti i te Persekutuarve Politike nuk mori asnjehere ne mbrojtje te te persekutuarve, dhe nuk u prononcua asnjehere as sot ne vitin 2000. Kjo tregon se Daut Gumeni e Neshet Merkaj, Kurt Kola e Sqarim Shehu, Shane Muda e Fatos Lubonja dhe spiunet e tjere qe i rrethojne, jane bashkepunetoret e denje te Sigurimit te Shtetit dhe te krimineleve komuniste. Shteti bandave erdhi ne fuqi me gryken e pushkes si Enver Hoxha e Hysni Kapo. Tani kjo pushka i ka mbetur ne krah. Ēdo te beje me te?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Ja kush i ka vrare djemte e Vlores
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: