NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Postbllok ndaj reformave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Postbllok ndaj reformave   Fri Oct 07, 2011 8:12 am

Dikur banorėt jashtėtokėsorė tė Bllokut kishin krijuar klonin e kufirit kundėr qytetarėve Shqiptarė qė arratiseshin nga regjimi i tmerrshėm komunist. Janė me qindra tė vrarėt nė kufi, po aq tė arrestuarit e tė burgosurit nėpėr burgjet e zeza komuniste, dhe shumė pak njerėzit qė mund tė pėrjetonin lirinė dhe demokracinė, pavarėsisht faktit qė njerėzit e tyre tė afėrt vuanin pasojat si tė zezat e ullirit. Kapėrcimi i kufirit pėr tė shkuar nė Perėndim ishte njė aventurė aq e rrezikshme saqė kalim i saj imagjinohej si kapėrcimi i ylberit.
Mirėpo sot gjenerata e dytė e bllokut e pėrbėrė nga pinjollėt e ish-Komitetit Qendror me mbiemra tė njohur (Gjoni, Peza, Bushati, Klosi, Beqja, Shamku, e sė bashku me rrėnjėt nomenklaturės sė vjetėr Ruēin, Gjinushin, Doklen etj), me nė krye Edi Ramėn kanė ngritur njė postbllok pėr tė penguar integrimin e Shqipėrisė nė komunitetin Europian. Ky postbllok kundėr-integrimit i ėshtė vėnė vendit qėkurse agjenda socialiste ka pasur pėr autor njė piktor tė zhvendosur nė politikė. I gjithė arti i tij ka shkuar nė shkatėrrimin e shpresės, pasojė e mungesės sė sinqeritetit. Problemi i sotėm i Partisė Socialiste ėshtė se ajo nuk bėn opozitė si alternativė realisht e majtė e socialiste. Aq sa ka detyruar kryeministrin Berisha tė ironizojė nismat e tyre pėr heqjen e TVSH-sė me fjalėt “Socialistė jemi ne, jo ju. Shpėrndarja e tė ardhurave ėshtė njė tregues. Ėshtė e pėrafėrt me gadishullin skandinav”, tha kreu i qeveris shqiptare”.
Kuptohet vetiu kundėrshtimet e opozitės pėr Buxhetin Faktik nė Parlament ishin tė njė propagande tė pashoq, pa argumente dhe synonin prekjen populiste tė problemeve. Partia e mbushur me miliarderė dhe afaristė tė jashtėzakonshėm qė kėrkon tė mbėshtesė me fjalė shtresat nė nevojė jo vetėm ėshtė e pazakontė, por ėshtė njė tallje cinike. Deputetėt Socialistė qė kanė pėr zemėr shtresat nė nevojė, pėr shembull ata me sipėrmarrje ndėrtimi, sė paku tė sigurojmė me polica sigurimesh shoqėrore ustallarėt dhe punonjėsit qė punojnė nė ndėrtimin e pallateve tė tyre. Janė tė shumta kritikat qė mund t’i bėhet PS-sė, por qė ajo nuk kalėron neo-liberizmin. Janė kėto deputetė qė kėrkojnė e pyesin se ku shkojnė paratė e buxhetit, por harrojnė tė shikojnė investimet infrastrukturore tė vendit, rritjen e pagave dhe pensioneve, ndėrtimin e urave dhe investimin moral e politik pėr njė sistem fiskal tė tė drejtė dhe tė barabartė.
Sidoqoftė bllokimi i votimin pėr miratimin e Gjykatės Administrative, njė ndėr p/ligjet qė kėrkon 3/5 e votave i mbetur peng prej mė shumė se 2 vitesh pėr shkak tė mungesės sė votės, si dhe ndryshimet nė 5 kode ai ajror, rrugor, penal, hekurudhor dhe detar janė prova mė e dukshme se kush janė deputetėt qė kanė ngritur njė postbllok ndaj integrimit tė vendit. Edi Rama e ka tė qartė se ėshtė ai njeriu qė ka marrė peng vendit e tij, pėr shkak tė pengmarrjes sė tij nga njerėzit tė modifikuar gjenetikisht dhe financiarisht nga regjimi i kaluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Postbllok ndaj reformave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: