NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Partia Socialiste ėshtė peng jo vetėm njė anti-amerikanizmi atavik, por edhe njė anti-amerikanizmi ideologjik tė organizuar si njė celulė komuniste.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Partia Socialiste ėshtė peng jo vetėm njė anti-amerikanizmi atavik, por edhe njė anti-amerikanizmi ideologjik tė organizuar si njė celulė komuniste.   Thu Sep 22, 2011 3:13 pm

…jeni tė paralajmėruar!!!”.
Me kėto fjalė paralajmėruese pėr kundėrshtimin ndaj hegjemonisė imperialiste amerikane mbyllej postimi i zyrės sė konsulencės qė merrej me imazhin e Ramės nė Tiranė dhe gjithė Shqipėrinė. Kėsisoj mėsojmė se Rama i kish thirrur italianėt jo vetėm pėr tė organizuar imazhin e tij, por edhe pėr t’ju kundėrvėnė hegjemonisė sė pranisė amerikane nė opinionin publik shqiptar. Prandaj me shumė mundėsi qė sulmet ndaj ambasadės amerikane nė Tiranė, dhe posaēėrisht ambasadorit Arvizu tė ishin pjellė e njė plani-veprimi tė “revolucionarėve” romantikė tė Ramės, qė donin tė frenonin hegjemoninė e ideologjisė amerikane, nė organizimin e fushatave elektorale nė botė. Rezultati del se ėshtė qė Edi Rama pėr mė shumė se 6 muaj paska qenė peng i celulės radikale dhe nėn efektin e kulturės antiamerikane brenda PS-sė. Vetė ambasadori amerikan, njė dite mė parė u shpreh qartė nė njė intervistė se “pas 21 janarit ka pasur njė celulė anti-amerikane”. Dhe ai ka shpjeguar njė fenomen “qė ne e kemi parė nė atė periudhė, qė ka qenė njė antiamerikanizėm i organizuar, i drejtuar dhe ka pasur njė celulė, ka pasur drejtues, ka pasur mbėshtetje biznesi, ka pasur gjithashtu edhe makineri”. Afėrmendsh qėndrimi i prerė dhe i qartė i SHBA-ve pėr demonstratėn e dhunshme tė 21 janarit, tė organizuar nga Partia Socialiste dhe tashmė tė pranuar me editorial nga Rama, ku humbėn jetėn 4 tė panafakė, kanė nervozuar jo pak Edi Ramėn.
Sakaq nuk ėshtė mister se cilėt janė personazhet qė pėrbėjnė celulėn e sofistikuar anti-amerikane nė Shqipėri. Janė po tė njėjtit njerėz qė stėrvitėn guerilėt dhe ideuan skenarin e 21 janarit kundėr kryeministrisė. Janė tė njėjtėt frymėzues racistė qė sulmun mediatikisht pėr “kinezėri” ambasadorin e SHBA-ve. Janė po tė njėjtit qė koordinuan zotimin e Ramės me 20 janar, ku tha se ne nuk do tė kapėrcejmė mbi tė vdekurit, kur tė vdekurit do tė ishin tė nesėrmen e 21 janarit.
Ėshtė kuptueshme pėr tė gjithė se makineritė pėr tė cilėn flet ambasadori Arvizu ėshtė po e njėjta makinė e mbushur me tritol gati pėr tė sulmuar kryeministrinė pas hapjes sė derės nga makina e parė qė u lėshua nga organizatorėt mbi kangjella. Loja ka qenė e madhe. Krahu radikal dhe militar brenda PS-sė pretendoi t’i jepte njė mesazh ndėrkombėtarėve me 21 janar. Njė provė force pėr t’u faktorizuar pas humbjes sė besueshmėrisė, qė ishte rezultat i kauzės sė pasinqertė dhe asaj absurd tė hapjes sė kutive.
Mė nė fund gjėrat u thanė jashtė dhėmbėve. Partia Socialiste ėshtė peng jo vetėm njė anti-amerikanizmi atavik, por edhe njė anti-amerikanizmi ideologjik tė organizuar si njė celulė komuniste. Reflekset e vjetra kundėr imperializmit amerikane brenda partisė trashėgimtare tė Partisė sė Punės janė tė vėshtira pėr t’u mposhtur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Partia Socialiste ėshtė peng jo vetėm njė anti-amerikanizmi atavik, por edhe njė anti-amerikanizmi ideologjik tė organizuar si njė celulė komuniste.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: