NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Faqezinjtė s’pėrdhosin dot dinjitetin e shqiptarėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Faqezinjtė s’pėrdhosin dot dinjitetin e shqiptarėve   Fri Sep 16, 2011 9:03 am

Inaugurohet qendra e pėrpunimit tė tė dhėnave tė Censusit tė Popullsisė dhe Banesave “Shqipėria 2011”, e cila do tė organizojė regjistrimin e parė i lirė tė lirė tė popullsisė, pas triumfit tė demokracisė mbi diktaturėn.
Berisha: Censusi, orientim shkencor - kundėrshtarėt janė tė kapur nga interesa meskine
Ambasadori Sequi: Regjistrimi e krahason Shqipėrinė me standardet evropiane

Dy javė larg fillimit tė regjistrimit tė popullsisė dhe banesave, kryeministri Sali Berisha inauguroi dje qendrėn e pėrpunimit tė tė dhėnave tė Censusit tė Popullsisė dhe Banesave, i cili nis mė datė 1 tetor 2011. Duke theksuar se ky regjistrim ėshtė ndoshta regjistrimi i parė i lirė, pas regjistrimeve tė bėra nė fillimet e mbretėrisė shqiptare dhe tė atyre tė bėra pak mė parė, kryeministri vlerėsoi se nė kėtė regjistrim shqiptarėt i nėnshtrohen kėtij procesi si qytetarė tė lirė pėr tė dėshmuar vullnetin e tyre tė lirė, pėrkatėsinė e tyre etnike, besimin e tyre fetar. “Regjistrimi i popullsisė 2011 ėshtė regjistrimi mė i veēantė nė historinė e vendit. Ėshtė mė i veēanti sepse pėr shumė arsye ky ndoshta ėshtė regjistrimi i parė i lirė, pas regjistrimeve tė bėra nė fillimet e mbretėrisė shqiptare dhe tė atyre tė bėra pak mė parė. Shqiptarėt i nėnshtrohen kėtij procesi si qytetarė tė lirė pėr tė dėshmuar tė gjitha kėrkesat e procesit, pėr tė dėshmuar vullnetin e tyre tė lirė, pėrkatėsinė e tyre etnike, besimin e tyre fetar. Ky regjistrim realizohet me teknologjitė mė tė avancuara, para kemi tė bėjmė me njė harmoni tė plotė tė standardeve bashkėkohore tė regjistrimit tė njerėzve tė lirė dhe teknologjinė me bashkėkohore pėr realizimin e kėtij procesi”- u shpreh kryeministri Berisha. Sipas tij, regjistrimi pėrbėn njė hap tė rėndėsishėm nė hulumtimin dhe grumbullimin e tė dhėnave rreth rajoneve demografike tė vendit, nė mėnyrė qė Qeveria tė jetė nė gjendje tė orientojė politikat e saj nė dobi tė komunitetit dhe qytetarėve tė vendit. “Regjistrimi ėshtė njė akt themelor, i cili do tė bėjė tė mundur qė politikat e qeverisė shqiptare tė jenė mė tė drejta dhe mė tė ndershme, pasi do tė japė tė dhėna tė sakta mbi demografinė e rretheve dhe rajoneve, tė dhėna kėto tė domosdoshme pėr njė shpėrndarje mė tė drejtė tė tė ardhurave buxhetore nė mbarė vendin. Regjistrimi do tė pėrbėjė njė orientim shkencor pėr tė gjitha politikat demografike tė vendit, politika tė cilat janė shumė tė rėndėsishme. Sot, ne i kemi treguesit demografik nė tėrėsi shumė tė mirė, por kėta nuk janė tė dhėnė njėherė e pėrgjithmonė. Ėshtė nė detyrėn e ēdo qeverie dhe shoqėrie qė nė momente tė caktuara tė bėjė ēdo ndėrhyrje pėr ti garantuar kombit rininė e pėrjetshme. Sot pėr sot kėto ndėrhyrje nuk janė tė nevojshme por nėpėrmjet regjistrimit bėhet i mundur regjistrimi mė i saktė i trendit demografik tė shoqėrisė dhe kombit nė tėrėsi. Por ky regjistrim, ka edhe njė meritė tjetėr tė madhe, ėshtė njė pasqyrė e kristaltė, e pėrpjekjes dhe arritjes sė madhe tė shqiptarėve nė kėto vite lirie. Ata trashėguan nga 45 vjet diktaturė ndėshkimin me 750 mijė bunkerėve. Ata kanė ndėrtuar nė kėto vite sipėrfaqe ndėrtimi, vila dhe pallate mė shumė se tė gjithė breznitė e tė gjitha kohėrave dhe kanė njė arsye tė krenohen me tė dhėnat e kėtij regjistrimi” - deklaroi kryeministri. Duke iu referuar kundėrshtarėve tė procesit, Berisha i cilėsoi ata si pėrfaqėsues tė njė lėvizje tė politizuar dhe faqezezė. Sipas kryeministrit njė grup i caktuar njerėzish keqpėrdorin detyrėn e lartė shtetėrore, pėr qėllime meskine personale. “Disa qėndrime tė pėrshtatura nga grupet ndaj regjistrimit janė atavike. Dua tė theksoj kėtu, se nė njė shoqėri tė lirė, grupet, njerėzit, organizatat kanė tė drejtė tė kenė qėndrimet e tyre. Kanė tė drejtė ti shpallin ato pa asnjė lloj kufizimi, por kur kėtė e bėjnė institucionet, tė cilat nė ligjin dhe Kushtetutėn e vendit janė tė depolitizuar, kjo lėvizje nuk mund tė quhet ndryshe veēse “lėvizja faqezi”. Pra nuk kam asgjė me mendimet e tyre atavike, sepse ato, jam i bindur se nuk jua dėgjojnė as anėtarėt e familjeve tė tyre, lerė mė ato qė janė jashtė pragut tė derės. Por ajo qė mua mė shqetėson dhe i bėj ketė etiketim ėshtė fakti se ata keqpėrdorin detyrėn e lartė shtetėrore pėr qėllime meskine personale” - u shpreh kreu i qeverisė Berisha. Kryeministri shprehu falenderimet pėr Komisionin Europian, qeverinė zvicerane, qeverive dhe institucioneve tė tjera ndėrkombėtare, pėr ndihmėn bujare qė i kanė dhėnė Shqipėrisė pėr realizmin e kėtij akti madhor, themelor, pėr tė dhėnat dhe pasurimin e madh qė i bėnė database-it tė Shqipėrisė, duke pajisur Institutin e Statistikės me teknologjinė mė moderne tė kohės. “Dua ta mbyll fjalėn time me mirėnjohjen mė tė thellė ndaj Komisionit Europian, qeverisė zvicerane, qeverive dhe institucioneve tė tjera ndėrkombėtare, pėr ndihmėn bujare qė i kanė dhėnė Shqipėrisė pėr realizmin e kėtij akti madhor, themelor, pėr tė dhėnat dhe pasurimin e madh qė i bėnė database-it sė Shqipėrisė. Tė pėrgėzoj Institutin dhe tė gjithė punonjėsit e kėsaj qendre, tė pajisur me teknologjinė mė moderne, por dhe tė gjithė Censorėt nė mbarė vendin, qė janė trajnuar me pėrgjegjėsi dhe po presin me padurim dhe pasion tė realizojnė regjistrimin “Shqipėria 2011”” - tha mė tej kryeministri Sali Berisha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Faqezinjtė s’pėrdhosin dot dinjitetin e shqiptarėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: