NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nuk votojmė arnime (qė tė kallim kushtėzime!)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Nuk votojmė arnime (qė tė kallim kushtėzime!)   Thu Sep 15, 2011 6:40 am


Edvini nuk ėshtė gjendur ndonjėherė nė pikė tė hallit si nė ditėt e sotme.. Ai nuk e thotė, por edhe kryetari i tij i grupit parlamentar, G. Ruēi, duket se nuk e paska tė lehtė ta mbrojė si duhet nė parlament. Njė gazetė e datės sė djeshme e ka diskredituar Gramoz Ruēin, duke i nxjerrė nė titull kėto fjalė komprometuese: “Ruēi: Nuk votojmė reformat e BE-sė, pa u plotėsuar kushtet e Ramės”. Meqė Raporti i Kėshillit tė Europės pėr zgjedhjet e 8 majit sapo ėshtė bėrė i njohur, duke theksuar se bashkėpunimi nė parlament duhet tė jetė pa kushtėzime, ky kushtėzim i individit Rama na del jo vetėm i jashtėkohshėm, por edhe si mendim jo i P. Socialiste, por i nxjerrė sėrish nga kreu i saj! Domethėnien e kėsaj, ia lėmė lexuesit.
Pas daljes sė Raportit tė Kėshillit tė Europės pėr zgjedhjet e 8 majit, kėto kushtėzime tė cilat Edvinit i janė bėrė si njė natyrė e dytė, i ka ngrėnė buba. Njėherė e pėrgjithmonė. Ato fjalėt e bukura tė kėngės sė Majės, “Hall me ty, qejf me ty”, duhen pėrgjysmuar pėr tė nxjerrė se nė ē’situatė pėr ibret gjendet tani E. Rama: Keq me ndėrkombėtarėt, keq me tė vetėt, qė po ia pinė lėngun. Sa pėr mazhorancėn, ajo i ka dalė borxhit, qyshkur i humburi i 28 qershorit tė 2009-s, e ka lejuar ta ideojė vetė Kodin Zgjedhor dhe ta firmosė, e zezė mbi tė bardhė, me firmėn E. Rama. Njėri ndėr socialistėt mė nė zė, Elmaz Sherifi, ia ka thėnė hapur, duke u shprehur publikisht nė njė tė pėrditshme: - Pėrse ta paska fajin doktori? Kodin Zgjedhor ta bėri si e deshe vetė!
Tani Edvini po kujtohet se duhet tė vėrė dorė rishtazi nė ndryshimet kushtetuese. Por kėtu u gjend pėrpara njė blloku tė njėzėshėm: Kushtetuta nuk mund tė bėhet objekt ndryshimesh sipas kapriēiove tė E. Ramės. Nuk mund tė bėhet dot njė kushtetutė qė tė jetė e mirė, vetėm nėse nxjerr Ramėn fitues!
G. Ruēi kėrkoi nė parlament njė hapėsirė mė tė madhe, ndėrsa nuk iu pėrgjigj pyetjes pėr votimin me 3/5-at apo me shumicė prej 84 votash. Nė seancėn e 13 gushtit, mori fjalėn pas kryeministrit pėr propozimin e kėtij tė njė rezolute pėr integrimin dhe pėr paraqitjen e kandidaturave pėr avokatin e popullit. Ruēi tha se nuk do tė votojė pėr reformat, pa u plotėsuar kėrkesat e PS-sė (tė datės 5) qė ka bėrė Edi Rama, nė grupin parlamentar tė PS-sė. Edhe kėtu del ajo “nė qoftė se-ja”! A mos parlamenti na del si nėndegė e PS-sė, kur kėrkesat e Edvinit nė PS, kontestohen edhe brenda kėsaj partie, tė vėnė nėn zgjedhė nga E. Rama? Mendimet e Kstriot Islamit, Andis Harasanit, Elmaz Sherifit, Edlira Haxhiymerit e tė LMN-sė nuk pėrkojnė asfare me ekstravagancat e kryetarit nė detyrė, qė ėshtė sjellė gjithmonė si njė “enfant gāté” nė politikėn individualiste tė njė njeriu qė ka dėmtuar jo vetėm partinė e tij, por edhe interesat e shqiptarėve.
Interesat e shqiptarėve janė dėmtuar rėndė, sepse Rama e ka tė qartė se do tė stononte nė tė majtėn europiane, si njė majtist ekstremist, i zėnė prej gryke nga tė gjithė mėkatarėt e regjimit tė Enverit, qė e mbajnė nė fuqi qė ata tė mos pėrgjigjen pėr krimet e lemerishme tė diktaturės. Kėsisoj ai nuk e do, - po aq sa e duan edhe enveristėt qė gėlojnė rreth tij, - ai nuk do, pra, qė tė hyjmė nė BE, ku nuk mund tė vepronte sipas atyre dy fjalėve nėn thonjėza, qė duan njė shpjegim: Fėmijė tekanjoz, shkelmaxhi, i prishur nė karakter.
Ia vlen tė citojmė prapė Gramoz Ruēin, pėr tė provuar se nuk kanė ardhur nė parlament me mend nė kokė. Pėr tė treguar kundėrshtimin e tij pėr njė rezolutė integrimi, ai tha: “Mė 23 dhjetor tė vitit tė kaluar (ohuuaaa), kėtu nė Parament, kemi folur pėr tė 12 rekomandimet e BE-sė. Ja ku e keni opozitėn, ja ku e keni Rezolutėn e opozitės. Nga kėto nisma duhet tė nisė bashkėpunimi ndėrmjet palėve pėr integrimin.. Bisedimi nė parlament duhet tė fillojė nga vota e lirė”(!).
Po ē’ėshtė kjo votė e lirė? Ajo qė fitoren ta ketė domosdoshmėrisht Rama, qoftė edhe kur kjo +10 mjerane fshin nga defteri qindra e mijėra vota nė kuititė e gabuara? Po flasim pėr votėn e lirė, apo pėr votėn qė i intereson Edvinit? Nė kushtetutė thuhet troē: Vota duhet tė jetė e pėrgjithshme, e lirė, e barabartė. A quhet e barabartė vota kur vlerėsohet imja ndėrsa jotja nuk merret parasysh, pėr njė ngatėrresė administrative?
Le ta shohim kėtė problem nė Raportin taze tė Kėshillit tė Europės.. Raportuesit Tomas Jirsa dhe Grigore Petrnko shprehen: “Mosnumėrimi i votave nė kutinė e gabuar do tė binte ndesh me parimet europiane(...) Heqja e sė drejtės sė votimit tė njė votuesi pėr gabime rigoroze administrative do tė binte ndesh me kėto parime”.
Kėtu do tė kemi parasysh edhe prononcimin e kreut tė vėzhguesve tė ODIHR-it, Xhonatan Stanestreet-in, qė “tė nisė puna pėr Reformėn Zgjedhore”.
Me kėto pohime tė fundit tė komunitetit evropian, mund t’i bėhet kjo pyetje Gramozit: - Nė Kodin Zgjedhor tė ri, natyrisht qė do tė shkruhet edhe pėr votat e vlefshme dhe tė pavlefshme. Njėri prej neneve do tė jėtė: “Do tė bėhet numėrimi edhe nė kutitė e gabuara pėr vlerėsimin e rezultatit, sipas tė cilit do tė zgjidhet kandidati”. Kėshtu shmanget ambiguiteti dhe spekulimi alla-Rama me nėnkuptimet e mėparshme. Tani, sipas Ruēit, do tė pranojmė njė vlerėsim tė shprehur juridikisht pėr mosshpėrdorimin e vullnetit tė votuesit (shprehur nga komuniteti evropian), apo do tė pranojmė ēka thėnė Edi Rama nė dhjetor tė vitit tė kaluar?
Nėse qartėsohet mirė ky dualitet mendimesh, qė s’ėshtė aspak njė enigmė, atėherė bie edhe ajo marrėzia e radhės e Ramės, qė ka thėnė: “Nuk do tė ngrejmė kartonin jeshil sa pėr t’i hedhur hi syve Brukselit”! A nuk kuptohet sheshazi se hi syve Brukselit do t’i hidhej po tė pranonim “menēuritė” e Ramės qė ai tė vetėshpallej kryetar me + 10 vota, ndėrsa qindra e mijėra tė tjera, nė adresė tė Lulzim Bashės, t’i merrte lumi?!
Ata qė flasin me slogane thonė edhe marrėzķ tė tjera: “Nuk votojmė arnime”. Sepse kėrkojnė tė imponohemi qė tė votojmė sipas kushteve qė na paravihen: Kėto, nė tė vėrtetė, do tė ishin arnime!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Nuk votojmė arnime (qė tė kallim kushtėzime!)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: