NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHBA: Pakt Kombėtar pėr Integrimin Evropian tė Shqipėrisė,Rama ti therrasin mendjes.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: SHBA: Pakt Kombėtar pėr Integrimin Evropian tė Shqipėrisė,Rama ti therrasin mendjes.   Mon Aug 29, 2011 6:31 am

Ambasadori amerikan: Zbulimet e Wikileaks, tė pa vend dhe tė dėmshme – SHBA mbėshtet reformat dhe integrimin e Shqipėrisė

Zv/kryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme z. Edmond Haxhinasto priti sot nė takim, ambasadorin e SHBA-ve nė Tiranė, Aleksandėr Arvizu. Nė takim u diskutua pėr situatėn politike nė vend, pėr procesin e integrimit nė BE, dhe pėr punimet e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, qė mbahet nė shtator. Pas takimit z. Haxhinasto tha se nė takim ėshtė diskutuar pėr ēėshtje tė rėndėsishme tė axhendės dypalėshe midis Shqipėrisė dhe SHBA-sė. “Nė kuadrin e konsultimeve tė vazhdueshme diskutuam pėr disa ēėshtje me interes tė pėrbashkėt nė Asamblenė e ardhshme tė Kombeve tė Bashkuara”- tha ai. Kryediplomati shqiptar informoi se nė takim ėshtė diskutuar edhe pėr situatėn politike nė vend, pėr nevojėn e njė Pakti Kombėtar pėr Integrimin, i cili do tė ketė si objektiv kryesor zbatimin e planit kombėtar pėr dymbėdhjetė prioritetet e Komisionit Evropian. “Kjo do tė thotė qė tė gjitha palėt e politikės, tė angazhohen nė njė proces tė pakushtėzuar pėr tė respektuar dhe pėr tė zbatuar pikėrisht ato prioritete qė ka vendosur BE-ja pėrpara Shqipėrisė dhe shqiptarėve, kjo edhe nė frymėn e rekomandimeve tė raportit tė OSBE/ODIHR-it pėr zgjedhjet e fundit. Nė kėto pėrpjekje ne kemi mbėshtetjen e plotė tė partnerėve evropianė, por gjithashtu edhe tė SHBA-ve tė cilėt mbėshtesin nė mėnyrė tė pakushtėzuar integrimin e plotė Shqipėrisė nė BE”- u shpreh zv/kryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme, Edmond Haxhinasto. Nga ana e tij, ambasadori i SHBA-sė nė Tiranė, Arvizu tha se SHBA mbėshtet procesin e reformave dhe progresin e integrimit Evropian tė Shqipėrisė. Ai apeloi se pėr integrimin e vendit nevojitet njė konsensus kombėtar mes forcave politike. “Ashtu siē edhe Ministri tha ne folėm pėr ēėshtje tė rėndėsishme tė rrugės pėr integrimin e Shqipėrisė nė BE. ShBA mbėshtet fuqimisht pėrpjekjet e Shqipėrisė nė kėtė drejtim. Ajo qė ka rėndėsi pėr integrimin ėshtė njė konsensus kombėtar i nevojshėm. Ajo qė do tė shtoja ėshtė qė modalitetet specifike kuptohet qė i pėrkasin Shqipėrisė dhe vendeve anėtare. Shqipėria ėshtė njė vend sovran dhe procesi i integrimit ka tė bėjė mes palėve. Por pėr arritjen e kėtij synimi duhet patjetėr njė konsenus kombėtar. Qeveria ėshtė njėra pale, por nė kėtė kuadėr duhet tė ketė unifikim tė qėndrimit dhe me kėtė unifikim objektivat janė shumė tė arritshme”- u shpreh Arvizu.
Ambasadori amerikan komentoi edhe publikimet e fundit tė Ėikileaks pėr Shqipėrinė, duke deklaruar se gjithēka publikohet aty ėshtė e pavend dhe e dėmshme. “Ne nuk bėjmė asnjė koment se ēfarė publikohet nga Ėikileaks. Ēdo gjė qė publikohet atje ėshtė e dėmshme dhe ne nuk komentojmė asgjė”- tha ambasadori i SHBA-sė, Aleksandėr Arvizu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
SHBA: Pakt Kombėtar pėr Integrimin Evropian tė Shqipėrisė,Rama ti therrasin mendjes.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: