NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Frike ne ps:Zgjedhjet e 2013-ės njė tjetėr humbje pėr opozitėn .

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Frike ne ps:Zgjedhjet e 2013-ės njė tjetėr humbje pėr opozitėn .   Sun Aug 28, 2011 12:44 am

Platforma "Malaj": PS duhet tė funksionojė si parti institucionale, ri-bojkotimi i parlamentit do ishte fatale

Deputeti dhe anėtari i kryesisė sė Partisė Socialiste, Arben Malaj nė vijim tė turit tė tij “Bashkėbisedim me socialistėt”, u ndal sot nė qytetin e Kuēovės, ku zhvilloi njė takim informues me pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, tė rinj dhe qytetarė tė interesuar pėr tu pėrfshirė nė diskutimin kombėtar mbi “Modernizimin e partive politike” si parakusht pėr progresin e gjithanshėm tė vendit. Deputeti Malaj ndau me pjesėmarrėsit, vizionin e tij mbi domosdoshmėrinė e modernizimit tė sistemit politik nė Shqipėri, duke i ftuar ata tė kontribuonin me ide dhe sugjerime konkrete mbi mėnyrat pėr transformimin e politik-bėrjes shqiptare nė mision qytetar dhe politik. Gjatė takimit u diskutuan rreth disa shqetėsimeve kryesore, duke prezantuar dhe ide konkrete pėr modernizimin e partive politike. Malaj trajtoi gjerėsisht situatėn aktuale brenda Partisė Socialiste, duke konstatuar se medotika e drejtimit tė PS-sė nga Rama, nuk ėshtė ajo qė duan socialistėt apo edhe ajo qė i pėrgjigjet interesit kombėtar, pėrmes reformave dhe dialogut nė parlament. Sipas Malajt, PS sot drejtohet nga ata qė i pėrulen Kryetarit, duke konfirmuar kėshtu modelin mė tė dėshtuar politikbėrės tė njė force politike opozitare. Ai thotė gjithashtu se ēdo tendencė radikalizuese nė PS, ēdo debat shterpė midis brezave, ēdo debat pėr besnikė dhe jo besnikė, ēdo parcelizim i elektoratit tė majtė, janė pengesat e PS-sė. “PS duhet tė krijojė qysh nė opozitė modelin e njė force politike moderne qė tė mund tė qeverisė ndryshe Shqipėrinė. Kjo kėrkon qė PS tė rrisė efikasitetin e saj elektoral, mbėshtetja e drejtpėrdrejtė pėr PS duhet tė zgjerohet ndjeshėm, aleatėt e PS duhet tė rriten mė shumė se ēdo herė tjetėr, koalicioni i partive politike tė spektrit tė majtė duhet tė jetė qartėsisht fitues. Ndaj ēdo tendencė radikalizuese nė PS, ēdo debat shterpė midis brezave, ēdo debat pėr besnikė dhe jo besnikė, ēdo parcelizim i elektoratit tė majtė, janė pengesat tona reale, janė rrėnjėt e zgjatjes sė pushtetit tė Berishės. Viti 2013-ė ėshtė shume afėr, ēdo paqartėsi nė vizionin e fitores, ēdo ēoroditje nė strategjinė e fitores, ēdo tendence pėr tė krijuar forume politike mbi bazėn e pėrulėsisė ndaj kryetarėve, dėmtojnė rėndė suksesin tonė elektoral”- u shpreh deputeti socialist Malaj.
Malaj e cilėsoi si gabim tė Partisė Socialiste ndryshimin e Kushtetutės 3 vjet mė parė. Sipas tij, amendimi qė iu bė ligjit themeltar tė shtetit, solli brishtėsinė e institucioneve si dhe fuqizoi rolin e Kryetarit tė Partisė, duke dėmtuar kėshtu demokracinė e brendshme tė partive politike. “Ndryshimet kushtetuese tė vitit 2008 jo vetėm dėmtuan rėndė ndarjen e pushteteve, por duke ndryshuar sistemin zgjedhor ne sistem proporcional me lista tė mbyllura rritėn pushtetin absolut tė kryetarėve tė partive, larguan tė zgjedhurit nga votuesit e tyre, dėmtuan demokracinė e brendshme tė partive, krijuan modelin e partive tė Kryetarėve, tė cilėt kanė si qėllim kryesor mbijetesėn e tyre individuale. Kjo ka reduktuar demokracinė e drejtpėrdrejtė nė vendin tonė. Kjo ka dėmtuar cilėsinė e pėrfaqėsuesve tanė nė mandatet politike, kjo ka rritur agresivitetin politik. Sot vendi vuan pasojat e dėshtimeve politike”- tha Malaj.
Mė tej, Malaj vijoi me prezantimin e platformės politike para qindra tė rinjve, duke shtuar se progresi i Shqipėrisė varet nga “eliminimi i krizės politike, lufta kundėr papunėsisė dhe varfėrisė, rritja e cilėsisė sė shėrbimeve publike, lufta kundėr korrupsionit dhe kapjes sė shtetit, ndalja e largimeve dhe emėrimeve politike nė marrėdhėniet e punės, rritja e besimit dhe mbėshtetjes publike, janė sfida tė rėndėsishme tė vendit”. Kėto takimet bashkėbiseduese deputeti Malaj do t’i vijojė edhe nė qytete tė tjera tė vendit, pėr tė trajtuar kėto ēėshtje mė tė rinj, pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile dhe grupeve tė interesit e pėr tė dėgjuar mendimet e tyre.

Platforma “Malaj”
“Pėrballė kėtyre sfidave PS ka njė rrugė tė vetme, tė fillojė pa vonese modernizimin e saj, tė hapė realisht dhe cilėsisht PS-nė, tė kufizojė pushtetet e pėrqendruara nė parti apo nė pėrfaqėsuesit e saj nė pushtetin vendor, tė kufizojė numrin e mandateve politike tė pėrfaqėsuesve tė PS nė qeverisjen vendore dhe qendrore. Meritokracia dhe pėrkushtimi duhet tė jenė nė themel tė karrierės politike dhe jo “besnikėria” ndaj kryetarit. Anėtarėsia e PS duhet tė ketė mė shumė akses dhe pushtet tė drejtpėrdrejtė pėr tė pėrzgjedhur pėrfaqėsuesit e saj politikė nė ēdo nivel. Tė kufizohet nė maksimum konflikti i interesit i tė mandatuarve tė Partisė Socialiste. Tė ndalet mandatimi nga lart i kandidatėve pėr kryetarė komune dhe bashkie, tė importuar nga jashtė njėsive vendore ku ata do tė konkurrojnė. Tė maksimizojė efikasitetin e forumit rinor dhe tė gruas, duke u dhėnė atyre mbėshtetjen maksimale tė vetorganizimit dhe tu rrisim mundėsinė qė kėto forume tė pėrzgjedhin dhe propozojnė pėrfaqėsuesit e tyre nė mandatet politike nė nivel vendor dhe qendror”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Frike ne ps:Zgjedhjet e 2013-ės njė tjetėr humbje pėr opozitėn .
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: