NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHBA: Rama shkeli statutin e PS, pas zgjedhjeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: SHBA: Rama shkeli statutin e PS, pas zgjedhjeve   Sat Aug 27, 2011 1:37 pm

Vazhdon publikimi i kabllogrameve tė ambasadės amerikane nė Tiranė drejtuar Uashingtonit. Sot ėshtė bėrė publik njė raport i ish-ambasadorit Uidhers dėrguar nė Uashington mė 9 tetor 2009. Dokumenti u publikua nga Wikileaks.
“Pas njė humbjeje tė hidhur tė zgjedhjeve nė qershor, kryetari i Partisė Socialist ka nisur njė fushatė energjike pėr tė kritikuar rezultatin e zgjedhjeve si dhe njė demonstratė tė madhe e parashikuar tė zhvillohet mė 10 tetor. Fillimisht njerėzit ishin tė bindur se Rama kishte krijuar perceptimin e njė partie tė kėrcėnuar nga armiq tė jashtėm, nė tė vėrtetė njė strategji qė kishte qėllim tė luftonte kundėrshtarėt brenda Partisė Socialiste.
Gjatė kongresit post zgjedhor tė Partisė Socialiste, nė fund tė gushtit, anėtarėt e Partisė Socialiste zbuluan se cdo pėrpjekje pėr tė larguar Ramėn nga kreu i PS-sė ishte pothuajse e kotė. Me objeksione sporadike dhe nė minorancė, tė gjithė forumet e partisė, strukturat dhe kryetarėt lokalė tė PS mbėshtesnin Ramėn tė rikandidonte edhe pse kjo ishte qartėsisht nė kundėrshtim me statutin e PS. Rama justifikoi vendimin pėr rikandimin e tij “si shkak i situatės sė jashtėzakonshme tė njė qeverie ilegjitime qė vodhi votat e shqiptarėve”, thuhet nė raportin e Uidhers.
Frika pėr bojkotimin e zgjedhjeve lokale
Vendimi pėr tė bojkotuar bazohej nė njė afat kohor tė paqėndrueshėm, pėr tezėn e “luftės kundėr sė keqes” dhe u kushtėzua nga njė listė me kėrkesa qė ndryshonin nė mėnyrė tė vazhdueshme. Askush nė Partinė Socialiste e dinte se kur do fillonte. Askush, tani nuk e di se kur do mbarojė, dhe pėr sa kohė do tė zgjasė.
Ajo cfarė ėshtė e qartė ėshtė se PS nuk do tė marrė kurrė atė qė kėrkon, dhe Rama nuk disponon njė strategji pėr tė dalė nga skema e bojkotit.
Kėshtu edhe kur ata tė kthehen nė parlament, dyert do tė jenė gjithmonė tė hapura pėr ta braktisur sėrish atė.
E gjithė kjo ndodh nė njė Shqipėri qė ėshtė anėtare e NATO-s, qė pėrmirėson treguesit nė raportet ndėrkombėtare tė zgjedhjeve dhe me aspirata mė tė mėdha pėr anėtarėsimin e BE dhe lėvizjen e lirė.
Pa asnjė shans real pėr tė ndryshuar sistemin zgjedhor pėr tju pėrshtatur mė mirė nevojave tė Ramės, tė gjitha mundėsitė janė qė polemikat dhe konfliktet tė vazhdojnė deri nė zgjedhjet vendore tė 2011. Me njė koalicion PD- LSI nė Tiranė me njė sistem aktual zgjedhor, bashkautor i tė cilit ėshtė vetė Rama dhe me njė luftė qė Rama i ka deklaruar kundėr tre kryeministrave ( Berisha, Meta e Nano) cdo kush nė vend po kryqėzon gishtat duke shpresuar qė Rama tė mos vendosė tė bojkotojė zgjedhjet vendore. Njė gjė ėshtė e qartė, vijat tashmė janė vizatuar, dhe “lufta kundėr sė keqes” mund tė vazhdojė pėr njė kohė gjatė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
SHBA: Rama shkeli statutin e PS, pas zgjedhjeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: