NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Modeli i shamikuqėve po e merr nė qafė PS-nė e mijėvjeēarit tė ri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Modeli i shamikuqėve po e merr nė qafė PS-nė e mijėvjeēarit tė ri   Tue Aug 23, 2011 5:11 am

Kur kemi njė piktor tė dėshtuar si Edi Rama nė krye tė opozitės, kur kemi njė kėngėtar tė dėshtuar si Taulant Balla: sot flakėhedhės tė PS-sė, kur kemi njė shamikuq pionieri si Fatmir Xhafa qė ėshtė sekretar pėr ēėshtjet juridike, kur kemi njė farmacist tė dėshtuar si Saimir Tahiri si numri dy i Partisė Socialiste; afėrmendsh kupton marrėdhėnien normale tė krerėve tė opozitės me dėshtimin politik. Dhe mbi dėshtimin profesional ėshtė shkruar shumė, pasi ka pasur precedentė tė rėndėsishėm qė piktorė tė dėshtuar janė kthyer nė diktatorė tė pamėshirshėm. Njė shembull Adolf Hitler. Megjithatė larg o zot analogjia me piktorin e dėshtuar tė Tiranės, qė e ka kufizuar tiraninė e tij diktatoriale nė kazanin e Partisė Socialiste.
Kuptohet vetiu qė diktatura nė Partinė Socialiste si e bija Partisė Komunistė jo vetėm pranohet, por edhe i kėndohet. Po, po njė djalosh nga Librazhdi, i quajtur Taulant Balla (sot deputet) i kėndonte Enver Hoxhės nė festivalin folkloristik tė 1988. Gjithė pathos ai i kėndonte Shqipėrisė sė ndėrtuar nga Enveri. Si njė pionier i Enverit, Taulanti me origjinė nga Ēermenika ishte thėrritur pėr tė pėrfaqėsuar nė Festivalin e Gjirokastrės, qytetin e Librazhdit. Njė ndihmesė tė madhe nė promovimin e Ballės si kėngėtar, natyrisht qė ka luajtur dhe i ati i tij. Ky ka qenė shef i Arsimit pėr kėtė qytet dhe ishte njė nga kuadrot e besuar tė partisė. Kėrkesa e tij pėr tė pėrfshirė tė birin, Taulantin nė kėtė festival nuk u bė dysh nga drejtuesit e Shtėpisė sė Kulturės sė Librazhdit. E tillė ishte koha. Sot Balla 23 vjet pasi kėndoi kėngėn e famshme, nuk ėshtė bėrė kėngėtar, por deputet, ashtu sikurse Rama nuk u bė as piktor dhe as kėngėtar, por drejtues politik i PS. Megjithėse ndryshe nga Rama, Balla mundohet ta fshehė qė ka qenė kėngėtar.
Mirėpo njė tjetėr njeri qė ka frikė nga fotografimi i sė kaluarės ėshtė Fatmir Xhafa, qė ka njė foto me shall-pionieri duke i dhuruar buqeta me lule merhumit Hoxha, dhe shokėt i kujtojnė kur bėrtiste nė zbore dhe aksione. Revistat komuniste kanė qenė mbushur me fotot e tij nė tribunė... Ai pėrqafoi Hoxhėn nė tribunėn e byrosė, dhe tribu-ja i dha mundėsinė atij tė ishte eksperti ligjor i PS-sė pėrgjatė dėshtimeve ligjore tė njė pas njėshme tė Partisė Socialiste, nė Gjykatėn Kushtetuese dhe Kolegjin Zgjedhor. Njeriu qė e festoi 51 vjetorin nė grevėn e urisė pa humbur asnjė kile meriton njė medalje.
Sakaq kategorinė e dėshtimeve e prek edhe Saimiri, djali i Bashkim Tahirit, shef i kuadrit tė artilierisė ajrore nė Vorė, qė nė bashkėpunim me tė tjerė hapėn farmacinė e parė private nė Tiranė nė fillim tė viteve ‘90, dhe sot gėzojnė mė shumė se njė. I paracaktuar tė bėhej farmacist, ai devijoi pėr t’u bėrė politikan, dhe sot ka kapur majat e Partisė Socialiste si investim i Ramės.
Tė katėr personazhet e sipėrpėrmendura kanė pasur njė fėmijėri jo tė zakonshme. Rama si piktor, Balla si kėngėtar, Xhafa si model dhe Tahiri si farmacist kanė qenė profesionet e para tė kėtyre individėve, qė pėr motive tė dobėta, dhe rrethana tė jashtėzakonshme, pėrfaqėsojnė sot lidershipin e Partisė mė tė madhe opozitare. Mirėpo deformacioni profesional i orėve tė parė ka lėnė gjurmė nė shpirtrat e tyre tė trazuar, nga humbjet e njėpasnjėshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Modeli i shamikuqėve po e merr nė qafė PS-nė e mijėvjeēarit tė ri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: