NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Me fjalorin e Enverit, opozita po pėrsėrit alternativėn “edhe bar hamė dhe n’Evropė s’do hyjmė”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Me fjalorin e Enverit, opozita po pėrsėrit alternativėn “edhe bar hamė dhe n’Evropė s’do hyjmė”   Mon Aug 22, 2011 4:15 am

Partia Demokratike e konsideron njė turp tė vėrtetė praktikėn e re tė Edi Ramės, atė tė “pseudo-editorialeve nga larg”, fjalori i tė cilave ėshtė identik me mentalitetin e etėrve tė tij. Zėdhėnėsja e selisė blu Albana Mustafaraj, tha dje pėrmes njė deklarate pėr shtyp se Edi Rama ka organizuar prej disa ditėsh njė sulm tė bajatshėm, tė mbushur me vrer, fjalė kazani dhe urrejtje ndaj kundėrshtarėve politik dhe qytetarėve tė vendit. Sipas zėdhėnėses sė PD, Rama kėrkon tė mbulojė disfatėn e katėrfishtė nė Tiranė, ndėrsa as kjo shuplakė qė i dhanė qytetarėt s’e ka bindur atė tė heqė dorė nga praktika e brezit tė parė tė nomenklaturės komuniste. “Nė njė letėr tjetėr tė hapur, z. Edi Rama, shpalos sėrish fjalorin dhe mentalitetin e tij identik me tė etėrve tė tij, duke faktuar se as disfata e radhės nė zgjedhjet lokale tė 8 majit nė tėrėsi, as disfata personale e katėrfishtė e z. Rama nė Tiranė nė kėto zgjedhje, nuk e kanė bindur atė tė lėrė mbrapa tė shkuarėn. Nė pamfletin e tij bajat, tė mbushur me vrer dhe fjalė kazani, ndaj kundėrshtarit tė tij, z. Rama, kryetari i partisė mė tė madhe opozitare nuk sjell as edhe njė propozim tė vetėm nė interes tė jetės sė grupit tė minatorėve nė grevė, duke dėshmuar se ai ka pėrēmim pėr qytetarėt e kėtij vendi” - u shpreh zėdhėnėsja e PD-sė. Ajo vijoi mė tej duke shtuar se Edi Rama kėrkon tė manipulojė vuajtjen dhe dhimbjen e minatorėve si dhe t’i pėrdorė ata pėr qėllime politike. “Ai, njėlloj si ata qė pėr llogari tė Z. Rama dhe karriges sė tij, manipulojnė ēdo ditė me vuajtjen dhe dhimbjen e minatorėve, aludon dhe shpreson se do tė mundė tė pėrjetojė gėzimin e lajmit tė fatkeqėsisė sė minatorėve dha ta shpallė atė si fitore tė madhe tė tijėn e tė Partisė Socialiste” - tha Mustafaraj.
Partia Demokratike i kujton edhe njė herė z. Rama se fjalori i tij plot shpifje, sharje e trillime, i huaj pėr moralin e ēdo qytetari, mori mė datė 8 maj pėrgjigjen mė tė merituar nga qytetarėt shqiptarė nė tėrėsi, dhe ata tė Tiranės nė veēanti, qė i rezervuan z. Rama, humbjen personale tė katėrfishtė mė tė hidhur tė jetės sė tij dhe humbjen e radhės mė tė thellė nė shkallė vendi, rrugėn e vetmisė sė z. Edi Rama. Kryesocialisti Edi Rama s’ndodhet nė Shqipėri prej mė shumė se 2 muajsh. Pas korrikut tė nxehtė nė plazhet e Sardenjės, Rama ka zgjedhur tė pushojė edhe gjatė muajit gusht, nė detėrat e nxehtė tė Mesdheut, ndėrsa mėsohet se edhe nė kėto plazhe hakmarrjen ndaj diellit pėrvėlues e bėn lakuriq. Jo mė kot, muaji gusht konsiderohet si muaji i lakuriqėsisė sė Edi Ramės. Pafytyrėsia e kėtij tė paudhi s’njeh limit, nivel dhe balancė. Nė mėnyrė tė turpshme, nė dy javė njėra pas tjetrės, i ėshtė drejtuar shqiptarėve me njė paēavure - editorial, ku derdh lot krokodili dhe shtiret sikur ėshtė pranė qytetarėve dhe “vuajtjes” sė tyre. Turpin e madh, ky i pabesė e arriti me pseudo-shkrimin e botuar nė disa prej mediave tė kontrolluara nga selia rozė, por jo vetėm, ku tentonte tė manipulonte mungesėn e tij nė realitetin shqiptar, duke iu bashkuar dhimbjes sė minatorėve. Dokrra dhe mashtrime tė paskrupullta qė vijnė nga ekzistenca e njė nekro-politikani nė tė majtėn politike. Pikė sė pari, Edi Rama duhet t’i shpjegojė minatorėve se pse u kujtua pėr ta atėherė kur greva e urisė kishte marrė fund dhe kur parashikohej arritja e kompromisit me kompaninė qė i ka pajtuar si punėdhėnės? Zotėria nė fjalė, lidershipi i tė majtės politike dhe kryetari i Partisė Socialiste jo vetėm qė s’ėshtė i denjė pėr tė pėrjetuar hallet dhe shqetėsimet e qytetarėve, por nė rastin mė tė zi tenton t’i pėrdorė ato qė qėllime tė ngushta politike. Tė njėjtėn praktikė ndoqi edhe pėr raportin pėrfundimtar tė OSBE/ODIHR. Editoriali i tij i famshėm s’ishte gjė tjetėr veēse njė trakt kundėr misionit tė vėzhguesve dhe pėrfaqėsive ndėrkombėtare nė Tiranė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Me fjalorin e Enverit, opozita po pėrsėrit alternativėn “edhe bar hamė dhe n’Evropė s’do hyjmė”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: