NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Me Kursin e Ri tė Ramės, do pėrsosen shejtanėt e vjetėr tė Bllokut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Me Kursin e Ri tė Ramės, do pėrsosen shejtanėt e vjetėr tė Bllokut   Mon Aug 22, 2011 4:00 am

Nga errėsķrat e gėnjeshtrės dhe terrorit komunist kanė dalė ca shejtanė tė rinj, mė tė rafinuar se ideatorėt e “kopaēes”, tė mashtrimit dhe tė hipokrizisė. Janė shfaqur ca kukudhė tė vjetėr tė komunizmit, qė urrejnė demokracķnė, sikur duan tė ndjekin njė kurs tė rķ politķk. Po! Po! Tė pikėlluar, qė u pėrmbys mbretėrķa e privilegjeve, shejtanėt e rinj, si dishepuj tė dhunės dhe tė urrejtjes, kanė kohė qė kanė ngritur veshėt tė dėgjojnė ndonjė cen tė lirisė dhe tė dashurķsė sė demokracķsė pėr njerinė. Dhe po tentojnė tė vjellin sa mė shumė vrer, sikur tė mos i pengojė zullumi i mėkateve tė tyre nė diktaturė. Sepse, ndonėse demokracia nuk i ka penguar tė realizojnė veten, ata lėngojnė ngaqė ky sistem nuk privilegjon me diferencime. Ndaj qahen e bėrtasin, edhe kur janė me “poste”, edhe kur veturat i kanė me xhama tė zinj, edhe kur vilat i kanė ngritur nė bregdet trekatėshe. Kėta xhahķlė, tė terrorizuar nga hija e mėkateve tė tyre, nisėn herėt ta kėrkonin vrimėn e miut 500 grosh, aq sa nuk po dilnin nga shtėpitė, as kur nata ishte pa hėnė. Mirėpo kėta xhelatė, tė llahtarisur, qė menduan se kishte ardhur pėr ta dita e kiamet, metė dalluar zemėrgjerėsķnė e demokracisė dhe metė nuhatur tolerancėn fisnike tė viktimave tė tyre, nisėn tė krekosen, tė vinin maska, tė shtireshin tė “reformuar” dhe tė pėshtynin rrugėn e pastėr tė sistemit tė rķ. Me gjuhė nepėrke, me “dashamirėsķ” prej djalli, filluan t’u qanin hallin viktimave, qė qėnkėshin marrė mė qafė nga bashkėvuajtėsit e tyre. Dhe, meqė vetė kishin mbjellė ferrin, nisėn tė ngazėllehen tek i dallonin ndonjė tė metė demokracķsė. Kėto dhelpra “plaka” nisėn fillimisht tė shtireshin sikur nuk donin pushtet. Sikur, po tė krijoheshin kushtet, do tė prozonin qė vendin ta drejtonin viktimat. Dhe nė njė tranzicion tė vėshtirė, ku as drejtuesit mė tė pėrkushtuar s’i kishin tė plota vizionet e lirķsė, demonėt gjetėn tė meta e dobėsķ, tė cilat i frytėn si tollumbace dhe sajuan me to “kriza” tė paqėna, tė pazgjidhshme. Se nuk ėshtė e vėshtirė t’i gjesh “dobėsi” brishtėsķsė, mbasi nuk ka pėrsosje qė nuk shoqėrohet nga delikatesa tė brishta. Gjithmonė lirķa, edhe pa dashur, i krijon hapėsķra edhe sė keqes. Ndaj shejtanėt e lumit, gjithė mėkatarėt dhe duaxhinjtė e tyre, filluan t’u fryjnė kėtyre tė metave e dobėsķve, pėr tė dėmtuar imazhin e demokracisė dhe pėr tė “zgjuar” nostalgjķ pėr diktaturėn (Natyrisht, duke shfrytėzuar humanizmin e demokracķsė pėr tė korrigjuar pa shkelur parķmet e lirisė). Dhe, megjithatė, demokracķa e ka fituar tashmė edhe kėtė betejė si njė “misionare” e shenjtė. Ajo qėndroi fisnike edhe pėrballė njė mali sharjesh, poshtėrķmesh, nihilizmash, deri dhe akuzash pėr “kanibalizma zgjedhorė”. Madje duroi akuza tė paqėna dhe pėr zgjedhje, qė bota i ēmon si konkuruese dhe transparente, apo si themel solid pėr arritje tė larta standardesh europiane. Por, sa mė shumė ėshtė pėrpjekur demokracia tė ndahej nga praktikat demoniake tė diktaturės, aq mė tė egra janė bėrė shpifjet e fantazmave tė komunizmit ndaj saj. Lirķa qėnka nė njė luftė tė egėr me demonėt e tiranķsė. Kjo luftė bėhet mė e vėshtirė, kur demokracķa nuk mund tė fitojė kundėr tyre veēse me mjete paqėsore. Prandaj shejtanėt e diktaturės, tė pakėrcėnuar nga asgjė, u azdisėn, mohuan ēdo sukses tė demokracisė, nisėn tė pėrbaltin imazhin e vendit, dhe u ngėrdheshėn madje dhe me aspiratat madhore tė integrimit. Se shejtanėt e lumit nuk duan tė shihen nė pasqyrė. Nuk duan tė ballafaqohen me dritėn, me ligjin, me shenjtėrķnė e tė drejtave tė individit. Nuk duan qė shqiptarėt ta kuptojnė thellė masakrėn komuniste, grabitjen qė u bėri diktatura pronės, dinjitetit dhe jetės sė tyre. Prandaj kėta shejtanė tė diktaturės i klithin sot Europės tė mos e pranojė Shqipėrķnė nė gjirin e saj. Se nuk duan demonėt tė barazpeshohen me viktimat para ligjit tė vėrtetė. Se tėrė kohėn ata kanė shpresuar tek inercķa e frikės sė krijuar nga terrori, te kapitali i ndyrė i bashkautorėsķnė nė krimet e komunizmit, te degradimet qė kishte shkaktuar diktatura nė karakteret e dobėta, te “dosjet” e Sigurimit tė Shtetit pėr armiqtė, te skoriet e ideologjisė kriminale nė vetėdijet e naivėve, te armiqėsķtė e pakuptimta, qė kishte mbjellė lufta mizore e klasave, e tj. Mirėpo demokracķa diti t’i ēlironte njerėzit nga makthet e sė kaluarės, t’u lartėsonte dinjitetin e cėnuar, t’u nxiste pavarėsķnė e mendimit dhe t’u maturonte urrejtjen ndaj diktaturės dhe shejtanėve tė saj, tė cilėt edhe sot po tentojnė ta mbajnė Shqipėrķnė tė mbyllur, tė izoluar, tė pazhvilluar dhe tė terrorizuar nga pasiguria pėr tė nesėrmen. Dhe kėtė demokracķa e ka bėrė dhe po pėrpiqet ta bėjė, jo me urrejtje, as me pėrkrahje tė diferencuara, as me “dajak”, apo me gėnjeshtra, por me nxitje tė iniciativės sė lirė, me barazi para ligjit, me shpėrblim tė merituar dhe distancim njerėzor nga e kaluara e demonėve, tė cilėt, tė pasuruar me vjedhje e tė shkolluar nė Perėndim, pėrsėrķ po tentojnė tė krijojnė “mure” tė rinj ndarės nga bota e qytetėruar, me shpresėn pėr ta bėrė Shqipėrķnė rishtas njė “ēiflig” tė tyre.
Harrojnė shejtanėt e lumit se sot shqiptari nuk ėshtė mė ai “skllavi” i djeshėm, qė detyrohej tė duartrokiste ata qė i merrnin dhe jetėn. Nuk ėshtė mė ai qė besonte se mjerimi i skajshėm qenkėsh shkalla mė e lartė e mirėqėnies. As ai “sovrani” i terrorizuar, qė i druhej edhe kėmishės nė trup dhe detyrohej tė shtirej sikur besonte qė mund tė fluturonte edhe gomari. Nuk ėshtė mė ai shqiptari i fanatizuar, qė tė besojė Ramėn se ka ndryshuar kursin, se ėshtė penduar, se po mallkon veten, qė ka penguar integrimin dhe ka pėrēarė PS-nė. Pėrkundrazi ! Shqiptari i njeh tani mirė demonėt, sepse njohu njeriun vėrtetė. Ai e pėrbuz sot perandorķnė e gėnjeshtrės, sepse njohu parajsėn e sė vėrtetės!
...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Me Kursin e Ri tė Ramės, do pėrsosen shejtanėt e vjetėr tė Bllokut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: