NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Uji, jo mė njė mungesė nė 95 pėrqind tė vendit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Uji, jo mė njė mungesė nė 95 pėrqind tė vendit   Sun Aug 07, 2011 3:18 am

Shqipėria duhet tė adaptojė disiplinėn dhe parametrat gjermane, nė menaxhimin e ujėrave". Kėshtu u shpreh kreu i qeverisė, Sali Berisha gjatė ceremonisė sė inaugurimit tė pėrfundimit tė punimeve pėr fazėn e parė "Furnizimi me ujė tė pijshėm" pėr qytetet e Beratit dhe Kuēovės. Duke e konsideruar projektin tė njė rėndėsie themelore pėr banorėt e kėtyre zonave, Kryeministri Berisha i shprehu mirėnjohjen Komisionit Evropian, i cili ra dakord pėr tė zgjedhur "KFW" si kompani drejtuese nė kėtė proces. "Thirrja ime pėr autoritetet vendore ėshtė kjo. 'Mėnyra mė e mirė pėr t'i shprehur mirėnjohjen taksapaguesve gjermanė ėshtė tė adoptojmė disiplinėn dhe parametrat gjermane, nė menaxhimin e ujėrave dhe kjo ėshtė pa diskutim mėnyra mė e mirė pėr t'i shprehur mirėnjohjen ndaj tyre. I jam mirėnjohės gjithashtu Komisionit Evropian pasi ranė dakord pėr tė zgjedhur KFW si kompani drejtuese nė kėtė proces. Ky projekt pėr kėtė rajon ėshtė i njė rėndėsie themelore", tha shefi i qeverisė. Duke u ndalur tek historia e kėsaj zone, kreu i ekzekutivit u shpreh se historia thotė se ky qytet ėshtė 2500-vjeēar, por nėse kthehemi pas nė kohė, do tė gjejmė gjurmė 3000 vjet mė tė hershme. Kryeministri Berisha u ndal tek ruajtja e librit "Kodiku i Purpurtė i Beratit", i cili ėshtė trashėgimi botėrore dhe u ruajt nė arkivat e familjes dhe u pėrēua gjeneratė pas gjenerate. "Ky vend ėshtė njė vend i pėrjetshėm. Historia thotė se ėshtė 2500-vjeēar, por nėse kthehemi pas nė kohė, do tė gjejmė gjurmė 3000 vjet mė tė hershme. Ky vend ėshtė shumė i veēantė nė trashėgiminė e vet kulturore. Por njė nga gjėrat e shquara tė kėtij vendi ėshtė mėnyra se si qytetarėt e kėtij vendi ruajtėn jo vetėm qytetin e tyre, por edhe librin. Njėri nga librat ėshtė trashėgimi kulturore botėrore. Vjen nga shekulli i 6 dhe nuk u ruajt nėpėr arkiva, por nė arkivat e familjes dhe u pėrēua gjeneratė pas gjenerate, deri ditėt e sotme. Dhe ky ėshtė 'Kodiku i Purpurtė i Beratit', qė sot ėshtė trashėgimi botėrore. E theksova kėtė, sepse dėshiroj qė taksapaguesit gjermanė tė dinė se ku po investojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Uji, jo mė njė mungesė nė 95 pėrqind tė vendit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: