NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Klosi dhe Omari, njerėzit e Bllokut, tė cilėt po pėrgatisin reformat komuniste tė Edi Ramės..

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Klosi dhe Omari, njerėzit e Bllokut, tė cilėt po pėrgatisin reformat komuniste tė Edi Ramės..   Fri Jul 29, 2011 7:56 am

Ardian Klosi dhe Luan Omari, pinjollėt e Bllokut komunist, personazhe tė kushtetutės leniniste tė 76-s dhe pinjollė tė njerėzve tė specializuar pėr krime masive, po drejtojnė ekipin qė do tė pėrpunojė propozimet e Edi Ramės pėr reforma. Me kėta njerėz, mund tė vijė veē prapaktheu e tė majtės, kthimi tek propozimet pėr njė kushtetutė qė mbron piramidėn e restauron enverizmin
Lajmi/Gėnjehet sėrish Meidani, keqpėrdoret me premtimin se do ta ripropozojnė pėr President

Dy janė aksionet politike tė opozitės nė kėto ditė tė nxehta tė verės. Aksioni i parė, i nisur disi mė herėt nė kohė, ėshtė mos prishja e piramidės, ndėrsa aksioni i dytė, ka tė bėjė me ndryshimet nė kushtetutė. Nė dukje, tė dy kėto aksione mund tė mos kenė lidhje midis tyre. Por, kur sheh se nė krye tė kėtyre ėshtė Ardian Klosi, atėherė kupton se “nyja lidhėse”, e pėrzgjedhur jo rastėsisht, i bėn kėto dy aksione politike tė opozitės, tė pazgjidhshme ndaj njėra-tjetrės. Sa pėr emrat e tjerė, qė i bashkėngjiten aksioneve tė opozitės, mė tė shumtėn ca “ish”, duhet pranuar se janė ca mė shumė se garnitura, nė kėto konsumime mė tė fundit tė opozitės. Ajo qė i bashkon tė gjithė emrat, garniturė apo jo, tė ēorbės opozitare, ėshtė “pėrvoja” qė ata kanė nė mbrojtjen e enverizimit dhe nė hartime kushtetutash.
Ja...! Tė marrim si shembull, Ardian Klosin dhe Luan Omarin.
Si pinjollėt e Bllokut komunist, kėta dy emra janė personazhe edhe tė Kushtetutės leniniste tė vitit 1976. E pra, kėta, por edhe tė jerm emra, si pinjollė tė njerėzve tė specializuar pėr krime masive, po drejtojnė ekipin qė do tė pėrpunojė propozimet e Edi Ramės pėr reformė nė kushtetutė. A thua, u shua dynjaja pėr emra tė pa inkriminuar, qė Edi Rama ti fusė nė vathėn e mashtrimeve me ndryshime nė kushtetutė.
Por, jo...! Kėta njerėz i duhen Edi Ramės dhe kėta janė pėrzgjedhur jo rastėsisht, nga ndonjė poē i mundshėm qelqi i mbushur me gogla. Edi Rama i ka pėrzgjedhur kėta emra njerėzish, se me kėta njerėz, njėherazi, mund tė vijnė jo vetėm propozime pėr njė kushtetutė si ajo e vitit 1976, por mund tė vijnė edhe propozime qė mbrojnė piramidėn e restaurojnė enverizmin...
Me gjithė “hesapet pa hanxhiun” qė bėn Edi Rama, jo aq pėrzgjedhja e ndoca emrave tė pėrveēėm, se sa “serioziteti” me tė cilin ai ka marrė dhe inkurajon ndryshimet nė kushtetutė dhe mos prishjen e piramidės, janė dėshmi dhe konfirmim i njė kthimi tė tmerrshėm, pas tė sė majtės shqiptare.
Por gjithsesi edhe nė kėtė logjikė, ėshtė diēka qė i ngatėrron paksa gjėrat...
Ndėrsa Ardian Klosi, Luan Omari, e ndonjė emėr tjetėr, pėr shkak tė lidhjeve afektive me kushtetutėn e viti 1976, me Bllokun, Piramidėn dhe enverizmin, janė tė motivuar nė kėtė skalion tė parė tė tė gatuarit tė ēorbės sė radhės nga Edi Rama, e pakuptimtė dhe e pa motivuar duket investimi i konsumuar i Rexhep Meidanit. Qė kur ai (Rexhep Meidani) u pa tė tundte nė prag tė zgjedhjeve tė pėrgjithme tė fundqershorit tė vitit 2009, njė kuti kartoni tė mbushur virtualisht me 1000 faqe, 7 drejtimet themelore dhe 100 masat e gėnjeshtėrta tė Edi Ramės, “nuk i ka shkėlqyer mė ylli”. Po tė pėrmendim kėtu “shoqėrinė e trashur” me Alfred Moisiun, atėherė Rexhep Meidani mund tė gjejė njė farė ngushėllimi, kur nė dyshen e famshme “Baka me Zekėn”, duhet pranuar e pohuar se ai, denjėsisht pėrfaqėson njėrėn gjysmė…
Kjo, megjithėse diēka ngushėlluese, gjithsesi nuk mjafton, qė Rexhep Meidani tė vazhdojė e tė vazhdojė “tė ngopet me lugė bosh”…
Vetėm nė se…, atij nė mėnyrė tė pėrsėritur, “ti jenė errur sytė” dhe “tė hajė sėrish sapunin pėr djathė”, deri nė atė farė mase, sa tė besojė se emri i tij, ėshtė nė listėn e Edi Ramės, pėr njė rizgjedhje tė mundshme si president.
Jo, po tė mendojė, por po ta besojė, vėrtetė kėtė Rexhep Meidani, atėherė, situata ėshtė mė shumė se e rėndė..., mė shumė se dramatike. Precedentėt e keqpėrdorimit tė Rexhep Meidanit, pėr tė disatėn herė janė tė pėrsėritur. Por, mė e rėndė, nė kėtė keqpėrdorim, ėshtė fakti, se Edi Rama, nė mėnyrė kriminale (nė kushtet kur edhe Fiqir Xibri nuk paguan mė protestues me mėditje, sepse nuk ka protesta) keqpėrdor papunėsinė e Rexhep Meidanit, i cili nuk e ka pėr gjė, me sa duket qė sa herė tė thirret nga kryetari i PS-sė, tė lejojė veten tė mashtrohet. Vera e ardhshme nuk ėshtė edhe aq larg, sa Rexhep Meidani tė kuptojė se ėndrra e tij pėr njė rizgjedhje si president, nuk ėshtė asgjė mė shumė se “ėndėrr e njė nate vere”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Klosi dhe Omari, njerėzit e Bllokut, tė cilėt po pėrgatisin reformat komuniste tė Edi Ramės..
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: