NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ku ėshtė Edi Rama?!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Ku ėshtė Edi Rama?!   Mon Jun 27, 2011 4:42 am

Kryetari humbės Edi Rama zhduket, nė pėrpjekje pėr t’i dhėnė kohė vetes tė hartojė njė strategji se si do pėrballjet me llogarikėrkuesit brenda partisė. Dalja nė ilegalitet po shoqėrohet me braktisjen e “turit tė bashkėbisedimeve me bazėn”, ndėrkohė qė po tentohet tė shmanget vėmendja e opinionit publik rreth rėndimit tė gjendjes sė tij psikologjike

Lajmi/S’ndalet shpresa e Edvinit pėr “anallim loje”, shtyhet Asambleja finale, e planifikuar pėr me 29 qershor

Zhduket Edi Rama. Zhdukja e tij nuk ka lidhje me vendimin e KQZ-sė, i cili konfirmoi fitoren e Lulzim Bashės me 93 vota mė shumė pėr kreun e bashkėsi sė Tiranės. Por, zhdukja e Edi Ramės ka lidhje me pritjen aspak tė dashur e aspak miqėsore, qė i rezervuan nė fillim-fund turin e monologjeve tė radhės, pėrballė drejtuesve e tė zgjedhurve vendorė tė PS-sė. Demonstrimi i injorimit dhe shpėrfilljes ndaj Gramoz Ruēit nė Lushnje, por edhe “kryqėzimi” nė Berat, nga drejtuesit vendorė tė PS-sė, nuk i mjaftuan Edi Ramės, qė fillim-fund turin e monolgjeve nė bazė, ta shiste si tur bashkėbisedimi, pėr tė marrė mbėshtetje dhe ide pėr qėndrimet nė tė ardhmen tė PS-sė. Pėr pasojė, Edi Rama, duke i lexuar mirė mesazhet e marra nė Lushnje e Fier, por edhe nė Gjirokastėr e Sarandė, si edhe nė Berat, ka ditur ti lexojė, siē duhet ato. Nė kėtė lexim tė kėtyre mesazheve, ai ka gjetur edhe zgjedhjen tjetėr, atė tė tė pushuarit, si pėr fundjavė (pėr ti dhėnė kohė vetes), a thua se punėt i ka nė terezi. Koincidencave tė fundjavės qė sapo iku, ku nga njėra anė kishim “kryqėzimin” e Edi Ramės nga baza socialiste nė turin e monologjeve tė tij tė radhės dhe nga ana tjetėr kishim edhe vendimin e KQZ-sė, qė konfirmonte Lulzim Bashėn, kryetar tė ri tė bashkisė sė Tiranės, Edi Rama i shtoi edhe koincidencėn tjetėr, atė tė tė dhėnit kohė vetes, qė si pėr fundjavė, tė zhduket, pėr njė rikthim bashkė edhe me zgjidhje tė mundshme, pėrballė llogaridhėnies politike dhe pėrballė llogaridhėnies financiare, nė ballafaqimet e mundshme tė pritshme me “grupet e interesit”, brenda PS-sė. Nė kushtet, kur Edi Rama nuk po e bėn mirė punėn si politikan (saktėsisht si opozitar), por mė keq akoma, kur atij tashmė i janė prerė edhe burimet financiare, nėpėrmjet tė cilave shpėrblente edhe veten edhe mbėshtetėsit, rrjedhojė kėto, tė humbjes sė zgjedhjeve, nė mėnyrė tė pėrsėritur, shndėrrimi i tij si “i panevojshėm”, e ekspozon mė shumė pėrballė rrezikut tė llogaridhėnies, sigurisht edhe pėrballė rrezikut tė mundshėm tė “ekzistencializmit” nė krye tė PS-sė (tashmė qė ka humbur edhe bashkinė, burimin mė tė madh financiar). I bindur tashmė, se turi i paralajmėruar si “tur bashkėbisedimi”, por i shndėrruar nė njė “tur monologu”, Edi Rama nė 6 vjetorin e drejtimit tė opozitės prej tij, nuk ia ka dalė mbanė “ti ngopė me lugė tė zbrazėt” as “provincialėt” e emėruar apo tė zgjedhur tė PS-sė. I zhgėnjyer edhe nga mesazhet aspak tė dashur e aspak miqėsore, qė mori nė fillim-fund turin me bazėn, Edi Rama ėshtė tėrhequr, deri nė kufijtė e zhdukjes, pėr ti dhėnė kohė vetes, qė tashmė qė i ka humbur tė gjitha pėrballė kundėrshtarit politikė, tė pėrballet me kundėrshtarėt brenda PS-sė. Ndėrkohė, pėr tė vazhduar testimin e mbėshtetjes sė bazės, e cila me gjasa, po vjen duke u zvogėluar, Edi Rama “u ka deleguar”, vazhdimin e monologėve tė radhės, disa deputetėve “tė besuar” tė PS-sė, tė cilėt janė shpėrndarė, nėpėr bazė, mė tepėr pėr tė siguruar njė mbėshtetje personale, pėr kryetarin e PS-sė, se sa njė mbėshtetje parimore, apo “institucionale”. Nga ana tjetėr, si pjesė tė kėsaj “strategjie” tė zhdukjes, nė emėr dhe pėr ti dhėnė sa mė shumė kohė vetes, Edi Rama ka bėrė tė vetėn, “teorinė e dezinformimit”, nga njėra anė dhe “teorinė e ankimit tė ankimit” nga ana tjetėr. Duke paralajmėruar njė pėrballje me qendrėn (jo me bazėn) nė mbledhjen e Asamblesė sė PS-sė, tė lajmėruar pėr nė datėn 29 qershor, Edi Rama ka filluar dezinformimin, duke “shpėrndarė” informacione, qė s’kanė lidhje me njėra-tjetrėn, sipas tė cilave, herr “mėsohet” se do tė shtyhet mbledhja e Asamblesė sė datės 29 qershor dhe herė tjetėr “mėsohet” se Asambleja (nė rast se do tė mblidhet nė 29 qershor), do tė diskutojė pėr disa udhėzime, pėr zgjedhjet brenda PS-sė, duke u lėnė nė harresė detyrat e Asamblesė sė shkuar, e cila la detyrė, qė tė “bashkėbisedohet” me bazėn dhe konkluzionet tė diskutohen nė mbledhjen e mundshme tė Asamblesė sė datės 29 qershor. Me pak fjalė, vetėm bashkėbisedimi me bazėn, nuk pėrmendet mė asgjėkund. Pėrpos kėsaj, po gjithmonė pėr ti dhėnė kohė vetes, Edi Rama, ka paralajmėruar qė pėr tė justifikuar humbjen e bashkėsi sė Tiranės, tė vazhdojė serinė e animimeve, herė nė KQZ, e herė nė Kolegjin Zgjedhor, thjesht dhe vetėm, pėr tė fituar diku dy ditė e diku tre ditė, kohė qė ia jep “procedura”, qė pehlivanėt kanė mundėsi tė konsumojnė nė kėto ditė tė vėshtira pėr Edi Ramėn.
...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Ku ėshtė Edi Rama?!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: