NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zgjedhjet e 8 majit pėrmbushėn standardet- tė vijohet me reformat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Zgjedhjet e 8 majit pėrmbushėn standardet- tė vijohet me reformat   Mon Jun 20, 2011 9:15 am

Kėshilli i Ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit Europian, i cili u mblodh sot nė Luksemburg, lėshoi njė deklaratė nė lidhje me situatėn politike nė Shqipėri.

“BE ka ndjekur nga afėr zgjedhjet lokale tė 2011-ės dhe vė re se nė pėrgjithėsi ato ishin transparente dhe konkurruese, megjithėse me vėshtirėsi proceduriale”, thuhej nė deklaratėn e Kėshillit tė Ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit Europian, tė publikuar nė faqen zyrtare tė KiE-sė. Duke e cilėsuar ende shqetėsuese situatėn nė Tiranė, BE shpreh keqardhjen pėr keqėsimin e situatės politike dhe shtimin e tensioneve qė ndoqėn procesin zgjedhor.

“BE-ja, duke vėnė nė dukje vendimet e Kolegjit Zgjedhor, thekson se ėshtė thelbėsore qė procesi zgjedhor, duke pėrfshirė edhe procedurėn e ankesave dhe shpalljen e rezultateve pėrfundimtare nga KQZ-ja, tė pėrfundojė nė mėnyrė transparente, tė pavarur dhe nė pėrputhje tė plotė me kuadrin ekzistues ligjor. Ėshtė gjithashtu thelbėsore pėr tė gjitha palėt qė tė njohin epėrsinė e sundimit tė ligjit mbi ēdo interes tjetėr”, vijon deklarata, e cila shton se, “BE-ja u bėn thirrje tė gjithė liderėve politikė pėr tė mbėshtetur finalizimin e procesit zgjedhor me qetėsi, nė mėnyrė konstruktive dhe me njė fokus nė tė ardhmen evropiane tė vendit”. “BE do tė ndjekė nga afėr vlerėsimin e procesit nga misioni i vėzhgimit tė zgjedhjeve tė OSBE/ODIHR”, thuhet nė deklaratė. “BE-ja i kėrkon qeverisė dhe opozitės, tė bashkėpunojė me shoqėrinė civile, pėr tė rėnė dakord pėr njė reformė tė plotė zgjedhore, duke trajtuar tė gjitha rekomandimet e OSBE-ODIHR nė 2007, 2009 dhe 2011, pėrpara zgjedhjeve tė ardhshme”, vijon deklarata.

“BE-ja vė nė dukje synimin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kėshillit tė Evropės pėr t’i kėrkuar Komisionit tė Venecias mendim se si mund tė shmangen situata tė ngjashme nė zgjedhjet e ardhshme”, thekson deklarata.

Gjithashtu, BE-ja i bėn thirrje qeverisė dhe opozitės tė rivendosin urgjentisht dialogun politik pėr tė kapėrcyer bllokimin e gjatė politik. “Njė dialog i tillė ėshtė i domosdoshėm pėr funksionimin normal tė njė shoqėrie demokratike dhe institucioneve tė saj, duke pėrfshirė edhe funksionimin nė mėnyrė tė efektshme tė Kuvendit, si dhe pėr avancimin evropian tė vendit drejt integrimit nė BE”. BE-ja u kėrkon autoriteteve shqiptare tė ripėrtėrijnė dhe tė forcojnė pėrpjekjet nė axhendėn e reformave dhe zbatimin e tyre.

Sipas BE, kėto janė thelbėsore pėr tė arritur shkallėn e nevojshme tė pajtueshmėrisė me kriteret e Kopenhagenit, duke pėrfshirė 12 prioritetet kryesore tė identifikuara nė Opinionin e Komisionit Evropian, nė nėntor 2010, mbi aplikimin e Shqipėrisė pėr anėtarėsim.

“Vetėm pas pėrmbushjes sė detyrimeve tė mėsipėrme, Shqipėria do tė jetė nė gjendje pėr tė ecur pėrpara nė drejtim tė BE-sė, nė pėrputhje me konkluzionet e Kėshillit tė dhjetorit 2010”- theksohet nė deklaratė.

Sė fundi, deklarata kujton se “BE mbetet e angazhuar ndaj perspektivės evropiane tė Shqipėrisė dhe do tė vazhdojė tė tė mbėshtesė pėrpjekjet e vendit nė kėtė proces”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Zgjedhjet e 8 majit pėrmbushėn standardet- tė vijohet me reformat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: