NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ja pse u duhet neronėve akuza pėr “kanibalizėm elektoral”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Ja pse u duhet neronėve akuza pėr “kanibalizėm elektoral”   Fri Jun 17, 2011 2:20 am

Ēdo politikė duhet tė pėrmbyset para drejtėsķsė” - E. Kant

Sa mė e furishme tė jetė ambicia pėr pushtet tė pamerituar, aq mė e madhe ėshtė frika e saj nga humbja. Kush e kėrkon pushtetin me dhunė, i sheh partnerėt si kanibalė. Diktatura arrestonte tė pafajshėm para se tė niste “fushįtat” e saj qesharįke zgjedhore. Rama kėrcėnon institucionet e administrimit zgjedhor para se ato tė marrin vendim pėr fitimtarin. A mos ky neron, qė merr pozat e “apostullit” tė votės sė lirė, i terrorizuar nga humbja, djeg fatet e vendit, pikėrisht kur organet e administrimit tė votės vlerėsojnė vullnetin e ēdo qytetari ? Se, si gjithė tė privilegjuarit e diktaturės, edhe Rama ėshtė mėsuar ta shohė elektoratin si skllavin e tij tė lumtur. Ai po akuzon pėr kanibalizėm ata qė nė fakt po realizojnė aspiratėn e tij tė shenjtėrķmit tė votės. Mirėpo kanibalja diktaturė hėngri, jo vetėm ēdo aspiratė qytetare, ēdo ėndėrr tė trashėguar nė shekuj, ēdo vlerė, virtyt, talent, pronė; jo vetėm kollofķti ēdo dėshirė, ėndėrr, gėzim, lumturķ; jo vetėm pėrpiu dashurķtė, besimet dhe vetė tė ardhmen e kombit, por ajo kreu krime, qė ndoshta nuk do tė guxonte t’i bėnte as njė pushtues i huaj. Kjo kuēedėr hėngri, madje, pafajėsinė dhe dinjitetin e kombit, u tall me tė drejtėn e votės, me lirķnė e zgjedhjes, me vullnetin qytetar pėr tė vendosur mbi fatin e vet. Ndoshta prandaj imagjinata e sėmurė i sjell Ramės ndėr mend akuzėn “kanibalizėm”. Prandaj tėrbohet ai, kur Drejtėsķa guxon tė japė njė gjykim, qė pėrjashton ngadhnjimin e tij mbi tė gjitha pushtetet. Mos, vallė, Ramėn e tmerron respektimi i “idealeve”, pėr mosarritjen e tė cilave pengoi dy vjet jetėn parlamentare dhe dėmtoi imazhin e Shqipėrķsė? Se, neronėt “modernė” nuk i peshojnė motivet, pėr tė cilat i vėnė flakėn vendit, e izolojnė atė duke e ndarė nga familja e tyre e hershme europiane.
Diktatura, kjo perandorķ e gėnjeshtrės dhe e krimit, ky “tempull” i zķ i depersonalizimit tė njeriut, vėrsulej tė shkatėrronte edhe embrionin e lirisė, qė bulonte nė fund tė vetėdijes sė “skllevėrve” tė saj. Diktaturėn e tmerronte mendķmi se propaganda dhe terrori i saj nuk kishin arritur tė bėnin njeriun tė kėnaqej me idenė se e keqja prej saj s’kishte fund dhe se tė gjithė ishin “pengje”, qė duhej t’i shėrbenin garantimit tė pushtetit tė “kopaēes”. Kurse pėr respektimin e vullnetit tė lirė tė individit, as qė mund tė bėhej fjalė. Se, vetėm ideja qė ndokush mund ta kalonte kėtė nėpėr mend, e tėrbonte atė aq shumė, sa dinakja nuk linte akuzė pa montuar pėr asgjėsķmin e atij, qė ėndėrronte pėr njė tė drejtė tė tillė. Prandaj nuk duhet ēuditur, kur shumė deputetė socialistė vėrviten sot mbi kokat e policėve pėr tė zaptuar institucionet si tė ishin ca “kala” armiku. Nuk duhet habitur me akuzat monstruoze tė atyre, qė s’u bėhet vonė ta izolojnė Shqipėrķnė, qoftė edhe pėr hir tė dhjetė votave paraprake, aksidentale, me tė cilat neo-bllokmenėt u bėnė copa tė sfidonin tė gjitha vullnetet e lira, tė “humbura” nga njė gabim njerėzor. Megjithatė, shkaku i akuzave pėr “kanibalizėm elektoral” nuk duhet kėrkuar vetėm tek arsyeja pse kėta bajlozė kanė humbur Tiranėn. Sidomos kur ata po shprehen tė pakėnaqur edhe ndaj njerėzve tė tyre, vetėm pse nuk paskan arritur tė kuptojnė se tėrė e keqja, prapambetja, izolimi, mospranimi nė BE, kanė buruar nga kundėrshtarėt, edhe pse kėta tė fundit kanė punuar sinqerisht pėr mirėqenien, pėr anėtarėsim nė NATO, apo pėr liberalizimin e vizave, etj. Se, sipas Ramės, si, vallė, nuk paskan kuptuar kėta socialistė qė vetėm kėta proeuropianė tė koalicionit “Aleanca pėr qytetarin” janė shkaktarėt e vėrtetė tė prapambetjes, tė errėsķrės, tė mungesės totale tė lirive, tė neodiktaturės? Qė vetėm kėta, tė cilėt duan sinqerisht hapjen e Shqipėrķsė, bashkimin e saj me shtetet mė demokratike tė Botės, janė antikomunistėt qė kėrkojnė tė ndahet pėrfundimisht Shqipėrķa nga e kaluara komuniste, nga “parajsa” e privilegjeve tė pamerituara? Si s’e paskan kuptuar kėta socialistė humbaméno se pikėrisht kėta demokratė janė rreziku real i bashkimit me Europėn, i cili bashkim pėrbėn fundin e asaj ėndrre pėr kthimin e “avushes”, ku derrit i thuhej dajė dhe ku njerėzit barazoheshin vetėm nė mjerim? Dhe... tė mendosh pastaj qė gjithė ky mllef i neobllokmenėve, tėrė kjo situatė tensioni, gjithė ky bllokim reformash burojnė vetėm nga frika e humbjes sė Ramės, i cili ka dėshtuar aq keq, sa po pėrpiqet tė kapet edhe pas fijes sė kashtės, madje, dhe tek ato dhjetė votat aksidentale, tė dala mbi ujė nga njė gabim njerėzor?... Po a mund tė besohet tė jetė ky shkaku i vėrtetė i akuzave tė ēmendura enveriste ndaj institucioneve tė menaxhimit zgjedhor? Vėrtet! A mund tė jetė gjithė ky “cunam” shkatėrrues thjesht pasojė e humbjes sė njė gare elektorale? A mund tė shėrbejnė ato dhjetė vota fiktive tė Ramės pėr tė hedhur gjithė deputetėt tė kėrcėnojnė shqiptarėt me paralajmėrime pėr katastrofa kombėtare? Jo! Jo! Kjo nuk mjafton! Duhet tė jetė njė tjetėr frikė mė e madhe, mė e tmerrshme se ambicia pėr “kolltuk”, mė e furishme se lakmia pėr pasurķ, mė e tėrbuar se zemėrimi pėr mosarritjen e gjithė mburrkave, shtirjeve, inkoherencave, bojkoteve dhe demonstratave tė kota qė t’i shtyjė neronėt nė mllefe tė tilla! Prandaj shqiptarėt mendojnė se arsyeja e akuzave pėr “kanibalizėm zgjedhor” qėndron shumė mė thellė. Ajo fshihet nė paaftėsķnė e lidershipit, qė ndien uragįnin e zemėrķmit tė elektoratit tė majtė, qė sheh mohķmin e padrejtė tė kontributeve tė shumė themeluesve tė PS-sė dhe qė dallon llahtarin e Ramės nga presioni i sejmenėve milionerė, qė po mbeten pa avokat. Por arsyeja e kėtyre akuzave qėndron dhe nė afrimin e ligjit europian pėr tė ndėshkuar masakrėn e komunizmit, nė triumfin pėrfundimtar tė demokracisė sė vėrtetė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Ja pse u duhet neronėve akuza pėr “kanibalizėm elektoral”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: