NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nga PS-ja jashtė ligjit, te rruga njėkalimshe pėr bashkinė e Tiranės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Nga PS-ja jashtė ligjit, te rruga njėkalimshe pėr bashkinė e Tiranės   Tue Apr 12, 2011 12:50 pm

PS-ja e anatemuar vendosmėrisht dhe po ajo parti, nė emėr tė sė cilės duhej marrė bashkia e Tiranės, janė thėniet e tė njėjtit njeri. Ky ėshtė Edi Rama. Sipas tij, kjo ėshtė e vetmja rrugė. Ėshtė njė platformė qė s’pranon alternativė.
Nė njė analizė tė kėsaj gjendjeje paradoksale tė krijuar nė vigjilje tė zgjedhjeve vendore tė 8 majit, qė janė te dera, opozita jonė ėshtė shndėrruar nė Ajatollah-opozitė. Kėtė shqyrtim e ka bėrė Ilir Nikolla, qė vėren se zgjedhėsit vihen nė kushtet e njė rruge tė vetme, nė atė tė zgjedhjes sė Edi Ramės si kryetar bashkie: “Apelin pėr tė njėjtėn rrugė e kemi dėgjuar herėt e shpesh dhe na kujton komunizmin enverist dhe revolucionin islamik iranian tė 1979-s”.
Qė kryetari i tanishėm i PS-sė tė kalojė nga njėri skaj i politikės, nė ekstremin tjetėr tė saj, kjo do tė ishte, sė paku, njė aventurizėm. Por Shqipėria, nė kohėn e tanishme, nuk mund tė futet nė qerthullin e eksperimenteve tė aventurierėve.
Mė 1991, Edi Rama shkruante: “Denoncimi pa kompromis i veprimtarisė kriminale tė PPSH-sė deri nė nxjerrjen e saj jashtė ligjit ėshtė i vetmi shteg nga duhet tė kalojė PSSH-ja pėr tė fituar tė drejtėn e qytetarisė nė shoqėrinė e ardhshme shqiptare dhe e vetmja mundėsi pėr opozitėn (pėr kundėrshtarėt e PS-sė nė atė kohė, - K.X.) qė atdheun e mbetur nė duart e rrugaēėve tė qosheve tė errėta tė nomenklaturės apo tė kriminelėve ordinerė, t’ua kthejnė miliona njerėzve tė ndershėm qė kanė humbur besimin. Pėr sa kohe PS nuk ka bėrė denoncimin e plotė tė origjinės dhe tė historisė sė saj, ajo s’mund ta ketė tė drejtėn pėr tė qenė njė parti e ligjshme“ (“Refleksionet“, f. 184, E.R., gusht 1991).
Tani Edi Rama, me firmėn e tij, na del kryetari i njė partie tė paligjshme. Qė t’i shmanget kėtij etiketimi, ai duhet tė na bindė se PS-ja e ka bėrė denoncimin e plotė tė origjinės dhe tė historisė sė saj. Por ai na shkruan, tri faqe mė sipėr, se „e kaluara do tė na mbajė tė gozhduar nė rrethin e saj vicioz, pėr sa kohė nuk kemi bėrė katarsisin e vėrtetė historik (f. 181). Partia e sotme Socialiste tė cilėn Edi e ka vėnė nė dorė si kryetar i saj, gjashtė vite mė parė, jo vetėm qė s’ka bėrė katarsis por, pėrkundrazi, ėshtė kundėr pastrimit tė radhėve tė saj nga “rrugaēėt e qosheve tė errėta tė nomenklaturės apo tė kriminelėve ordinerė”, - qė tė pėrdorim sėrish shprehjet e tij. Meqė pėrmendet nomenklatura, me nėnkuptimin e bllokmenėve, ėshtė pikėrisht Edi ai qė u ofroi poltronat parlamentare bash atyre qė nuk fajėsohen si bij “tė nomenklaturės”, por si deklarues qė e kanė pėr nder qė janė bij keqbėrėsish nė periudhėn e rrezikshme tė luftės sė klasave (Shumėkujt i kujtohet se ē’tha Ditmir Bushati, kur e akuzuan si tė birin e Sulejman Bushatit, me detyrė tė sekretarit tė Komiteteve tė Partisė sė Punės nė Shkodėr e nė Kukės. Kėta titullarė kishin pėr detyrė tė bėnin lista kulakėsh, “armiqsh” dhe tė vendosnin pėr internime, dėnime dhe ndėshkime kapitale, duke i vėnė gjykatat para njė parti pris-je).
Nė koalicionin e tanishėm tė ajatollah-opozitės sė Edit, gjendet edhe Partia Komuniste e Hysni Milloshit, e cila nuk u miratua nė kohėn e demokracisė, por nė atė tė socialistėve, ndonėse kėrkesa pėr miratim e komunistėve nė Mininistrinė e Drejtėsisė, pėrmbante kushtet qė tė respektohej pluralizmi dhe tė mos propagandohej pėr diktaturėn dhe pėr udhėheqėsin e saj. E, pikėrisht ky i vetėquajtur antikomunist i papėrkulshėm, bėn aleancė me njė parti e cila, nė gazetėn e saj “tė ligjshme”, i bėn jehonė dhe ngre lavdinė e Enverit me frazeologjitė e kohės kur mbulohej tragjedia e Tivarit qė kishte protagonist Ramiz Alinė. Ėshtė aleate me njė parti qė eksitonte turmat pėr tė buēitur “Nė litar! Nė litar” pėr njerėz qė kishin luftuar pėrkrah nacionalēlirimtares. A nuk ishte i tillė Kryetari i Kėshillit N.ēl. tė Dibrės, Edip Tėrshana? A nuk ishin tė tillė Shefqet Beja, Dr. Enver Sazani, Gjergj Kokoshi, ish-deputetėt qė kėrkuan pluralizėm Selahudin Toto, Sheh Karbunara, Hyen Shehu, Pertef Karagjozi? Tradhtar ishte Hysni Lepenica? A nuk kishin ndėrprerė studimet universitare pėr tė luftuar fashizmin Besnik Ēano, Qeramudin Sulo dhe Adi Kasimati? E. Hoxha zhduku edhe ajkėn e ushtrisė N.ēl. A i meriton lavdet nė Pezė ky njeri qė u vuri thikėn pas shpine nacionalistėve pjesėmarrės nė atė konferencė? (Kėto janė fjalėt e E. Ramės pėr atė Konferencė!). A i zihet besė Edit, qė tani ėshtė nė ujdi tė plotė me kontingjentet mėkatare tė PPSH-sė, qė kaluan nė PS?
Shumė nga propagandistėt e Edi Ramės e kanė nė majė tė gjuhės 21 janarin. Koha do tė sqarojė mė mirė se 21 janari nuk ishte veēse njė provokim, pikėrisht i Edit. Ky deklaroi, mė 20 janar 2011, njė ditė para demonstratės sė dhunshme: “Situata mund tė dalė jashtė kontrollit!” Pėrse nuk kishin dalė jashtė kontrollit me dhjetėra manifestime tė tilla populiste? Ėshtė e vėrtetuar plotėsisht se donte vetė Edi, qė ky demonstrim tė ishte i tillė. Sepse ata 250 tė angazhuarit pėr tė shpėrthyer kangjellat dhe derėn e hekurt tė kėtyre kangjellave, tė selisė kryeministrore, ishin paguar ndryshe nga manifestuesit e tjerė: majmėrisht. Shkrehjet nė ajėr u bėnė pas 90 minutash, pasi ishte shpėrthyer edhe porta e hekurt e kangjellave. A do tė arrinte puna gjer kėtu, nėse Edi me enturazhin e tij do tė dilte para tė paguarve tė vet dhe t’u thoshte: ndal! Jo gjer kėtu- ?. A mund tė bėhet sehir nga pallati i Fidelit, kur kishte kaluar kaq kohė, qė rojat dhe gardistėt vetėm goditeshin dhe nuk kundėrvepruan? Ky fakt ėshtė i qartė, nė tė gjithė pjesėn e parė tė kėsaj tragjedie. Kjo pjesė e parė dėshmon qė mbrojtėsit ruanin kokat vetėm me skafandrat ndėrsa mėsymėsit pėrdornin copė kalldrėmesh, hunj, madje ishin kėrcėnues edhe me armė zjarri qė dukeshin nė brez! Kishte kohė qė tė mbyllej me kaq. Por dėshirohej qė atmosfera tė elektrizohej!
Nuk besojmė te kemi dalė jashtė temės. Sepse po pėrdoret jashtė teme nė kėtė fushatė tė tensionuar artificialisht pėr zgjedhjet e 8 majit. Meqė kjo datė nuk u sabotua dot nga personi qė mezi e vuri kandidaturėn pėr kryetar bashkie, duhej krijuar njė gjendje demonstruese, ndryshe nga paraardhėset. Vini ré sesi 21 janari pėrmendet veēanėrisht nga S. Tahiri, L. Shamku, por edhe nga zhurmuesi P. Zogaj, qė kanė ezauruar gjysmėn e emisionit me kėtė lajtmotiv. Atėherė shtrohet edhe njė pyetje: - Kujt i interesonte njė gjendje e tillė? Kėtė pyetje nuk e bėjnė kurrė propagandistėt e Ramės.
Por E. Rama le tė mos harrojė se nė vitin 1951 shkruante me patos kundėr mendėsisė komuniste. Dhe historia e komunizmit na mėson se Stalini vuri nė dorėn e tij Nikolajevin pėr tė vrarė Sergo Kirovin, qė diktatori vrasės tė shpėrthente njė fushatė tė tėrė terrori. Doemos duke vrarė mė parė Nikolajevin, qė tė zhdukte gjurmėt e krimit. A kaq e vėshtirė ishte qė tė ngarkohej edhe nė kėtė rast njė Nikolajev shqiptar, qoftė edhe nė radhėt e mbrojtėsve, qė tė bėnte njė veprim individual, tė paguar me milionat qė nuk mungojnė pėr interesa tė tilla emergjente? Duhej qė Prokuroria e Pėrgjithshme tė mos na linte nė hamendėsime. Asaj iu bė thirrje nga partia qė s’kishte asnjė interes qė situata tė dilte jashtė kontrollit, qė tė bėhej njė hetim sa mė i shpejtė. Pėrkundrazi, asnjė prononcim. Kjo plogėshti kuptohet se kujt i shėrben!
Nga ana tjetėr, nė njė gazetė tė majtė jepet njė reportazh se nga hetuesia e Tiranės u bėnė ekzaminimet e predhave. Rezultoi se nuk janė nė posedim tė forcave mbrojtėse.
Pra, nė mungesė tė njė shprehjeje zyrtare nga Prokuroria e Pėrgjithshme, nuk kemi se pėrse ta politizojmė njė veprim, pėr cilin fjalėn pėrfundimtare e kanė organet kompetente ligjore. Edhe artikullshkruesi i kėtij shkrimi, nuk duhej dhe nuk do tė merrej me kėtė problem, nėse ēėshtja nuk do tė pėrdorej vend e pa vend pėr tė shmangur thelbin, domethėnė plogėshtinė tėrėsore tė bashkisė nė drejtim tė interesave tė qytetarit. Askush nuk duhet tė vihej, pra, pėrkrah atyre qė nuk durojnė tė presin njė vendim legal. Siē kemi rastin e tė ndjerit Kosta Trebicka, i cili u vėrtetua nga ekspertizat ligjore se ēėshtja e tij nuk ishte veēse njė aksident automobilistik. Kėshtu u mbyllėn zėrat qė ishin shprehur pėr njė... atentat!
Ndonėse nė kėtė gjendje tė njė fushate zgjedhore administrative, hyra edhe unė nė njė problem tė pashprehur ende ligjėrisht, kėtė e bėra si kundėrpėrgjigje ndaj atyre qė po e pėrdorin njė ngjarje, qė dihet se kujt i shėrben.
Le tė presim tė gjithė, njė vendim tė kompetentėve.
Sa pėr propagandėn e ZP-sė qė me Edi Ramėn Tiranėn e pret e mira, mund tė pėrdorim nofkėn e vetė Edit pėr ZP-nė: “Mos i besoni Zuskės Plakė!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Nga PS-ja jashtė ligjit, te rruga njėkalimshe pėr bashkinė e Tiranės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: