NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tmerri qė po provon junta e bashkisė nga vjedhja milionėshe e taksave vendore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Tmerri qė po provon junta e bashkisė nga vjedhja milionėshe e taksave vendore   Tue Apr 12, 2011 12:48 pm

Kreu i bashkisė sė Tiranės edhe pėr 26 ditė, Edi Rama ka hedhur poshtė akuzat e rivalit demokrat, Lulzim Basha pėr taksat e larta lokale duke sulmuar qeverinė Berisha dhe jo duke dhėnė sqarime pse taksat e bashkisė janė kaq tė larta. Tendenca pėr tė zhvendosur gjithēka nė planin politik s’e shpėton dot Ramėn nga peshimi i realitetit qė ka krijuar qeverisja e tij vendore prej 11 vitesh. Ėshtė e qartė me fatura nė duar se Bashkia Tiranė pėr njė dekadė me nė krye Edi Ramėn ka grumbulluar 82 taksa dhe tatime, ēka do tė thotė njė faturė totale prej 1 milion lekėsh nė vit pėr njė biznes tė vogėl. Ēdo njeri qė ka njė biznes tė vogėl mund ta konfirmojė me gojėn e tij kėtė mbingarkesė financiare. Pėr njė vit njė biznes qė ka pėrpara derės sė dyqanit tė tij paguan nė bashki rreth 25 mijė lekė nė vit, njė shumė 6 herė me madhe sesa taksa nė Romė, Paris dhe Londėr.
Mirėpo po aq e qartė ėshtė fakti se Rama ka problem propozimin e kandidatit demokrat pėr Bashkinė e Tiranės, Lulzim Basha, i cili premton se nėse fiton, do tė heqė 60 taksa dhe tarifa vendore, ndėrkohė qė do tė ulė ndjeshėm ato qė mbeten. Nga 82 taksa qė ka bashkia, 60 prej tyre do t’i heq, tė tjerat do t’i ulė minimalisht dy herė, por deri nė pesė herė. Njė ofertė tė tillė kryetari aktual s’mund ta bėjė.
Sakaq Edi Rama po kėrkon mandatin e 4-t pėr kryetar bashkie tė Tiranės, me njė bilanc aspak pozitiv, pėrkundrazi. Ėshtė negativ pėrderisa taksat shtohen mbi bizneset, investimet nė kryeqytet vijojnė tė jenė thuajse nė pikėn zero. Nė fakt taksat kryesore tė Bashkisė sė Tiranės, sidomos taksat e Pastrimit dhe atė tė gjelbėrimit, kanė pėsuar njė rritje drastike nga viti nė vit. Taksa e Gjelbėrimit pėr Biznesin e Vogėl, vetėm nga viti 2008 nė vitin 2010 ėshtė mbi dyfishuar nė pjesėn mė tė madhe tė kėtyre bizneseve. Njė tjetėr shembull ėshtė taksa e pasurisė pėr bizneset prodhuese, domethėnė ato sipėrmarrje qė punėsojnė njerėz. Pėrpara 4 vjetėsh, nė vitin 2007, taksa ishte 50 leke m2 metri katror, kurse sot ėshtė trefishuar, pra, 150 lekė m2 dhe kjo pėr ndėrtesa qė prodhojnė, pikėrisht pėr atė qė ka nevojė vendi, qė tė punėsohen njerėz direkt dhe indirekt.
E pavarėsisht se taksat janė dyfishuar, Tirana nuk paraqitet e pėrmirėsuar nga pėrdorimi i tė ardhurave nė rritje nga kėto taksa. Megjithatė Edi Rama ėshtė njė kandidaturė e konsumuar pėr njė kohė tė gjatė qė ka akumuluar plot defekte dhe incidente, prandaj s’ėshtė ndonjė risi qė qytetarėt paguajnė taksa pėr bashkinė dhe marrin njė shėrbim skandaloz, e pėr mė shumė abuziv, kur shikon qė pastrimi i Tiranės ėshtė nė dorė tė kunatit tė Dash Pezės, qė nė vend qė plehrat t’i ēojė nė landfille apostafat kompania e tij i dėrgon nė lumin e Tiranės. Atij i duket qyteti i pastėr, i gjelbėruar, i ndriēuar, pa baltė dhe pa taksa tė lartė…mirėpo kjo ėshtė e pavėrtetė. Dhe kėtė e dinė tė gjithė ata qė jetojnė nė Tiranė. Nė katėr vitet e fundit kryeqytetit ka ecur pėr inerci dhe jo pėr ndonjė aftėsi menaxhuese tė Edi Ramės, apo shtojca tė tij nė administrim.
Nė takim e djeshėm nė njėsinė numėr 10 nė kryeqytet, Rama ka pohuar se ėshtė pushteti ai qė po mbyt qytetarėt me taksa e jo bashkia. Pohimi i Ramės ėshtė i pasaktė pėrderisa qeveria Berisha merr nisma pėr tė ulur barrėn fiskale, kurse bashkia rrit taksat pėr tė mbushur financat e harxhuara nė protesta, greva urie dhe demonstrate. Sepse dikush i paguan kėto protesta dhe demonstrate dhe fushata elektorale, dhe me siguri paratė i marrin nga buxhetet bashkiake qė qeverisen nga drejtues socialistė.
Sidoqoftė alternativa ndaj taksave tė larta ekziston, sot nė Tiranė filozofia e uljes sė taksave pėrfaqėsohet publikisht nga Lulzim Basha, qė e ka seriozisht qė do tė heqė 62 taksa dhe tatime nga 82 gjithsej. Ulja e kėtyre taksave do tė ketė impakt direkt tek xhepat e qytetarėve sepse kėshtu do t’i vihet fre abuzimeve duke normalizuar ēmimet. Kryeqyteti pėrballet sot me njė rritje abuzive tė ēmimeve, duke nisur nga ato mė jetike pėr jetėn e ēdo qytetari nė rastin mė minimal siē ėshtė buka. Nė shumė raste rritja e ēmimeve justifikohet me taksat e larta tė vendosura nga Bashkia. Me Bashėn nė krye tė Tiranės indiferenca ndaj rritjes sė ēmimeve nuk do tė ndodhė, pasi nė programin e shpallur ai ka garantuar se do tė ngrejė Agjencisė pėr Mbrojtjen e Konsumatorėve nė nivel vendor pėr tė kontrolluar abuzimin me ēmimet qė ndikojnė nė cilėsinė e jetės sė qytetarėve. Pėr njė transparencė tė plotė tė ėshtė e nevojshme ndryshimi. Dhe ndryshimi fitohet nuk dhurohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Tmerri qė po provon junta e bashkisė nga vjedhja milionėshe e taksave vendore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: