NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ēdo qytetar i Tiranės paguan 75 mijė lekė pėr gjelbėrimin, 50 mijė lekė nga tė cilat shkojnė nė xhepat e kryebashkiakut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Ēdo qytetar i Tiranės paguan 75 mijė lekė pėr gjelbėrimin, 50 mijė lekė nga tė cilat shkojnė nė xhepat e kryebashkiakut   Fri Mar 25, 2011 1:57 am

Rama, vjedhje skandaloze nga taksa e gjelbėrimit

Ministri i Financave, Ridvan Bode, akuzoi dje Bashkinė e Tiranės pėr abuzime me taksat e qytetarėve. Sipas Bodes, Bashkia e kryeqytetit nėn drejtimin e Edi Ramės po i pėrdor taksat e qytetarėve pėr tė paguar punonjėsit e kėtij institucioni, ku pasi iu merr ēdo banori 75 mijė lekė tė vjetra nė vit pėr taksėn e gjelbėrimit 50 mijė i kalon nė rroga dhe vetėm 25 mijė nė shėrbime pėr ta. "Bashkitė duke filluar nga Tirana dhe ēdo bashki tjetėr taksojnė qytetarėt me njė tarifė pėr pastrimin qė paguan ēdo individ, paguan ēdo biznes, paguan ēdo kompani nė shumė raste ėshtė rritur nė mėnyrė tepėr abuzive nga ana e Bashkisė. Pėrse nuk pyesni nė bashkitė tuaja sa ėshtė kostoja e pėrpunimit tė mbetjeve urbane dhe pastrimit dhe sa ėshtė tarifa qė arkėtohet nga qytetarėt. Do tė shikoni qė tė ardhurat qė merren nga tarifa e pastrimit janė shumė mė tė larta nga shpenzimet qė bėn Bashkia pėr pastrimin dhe pėrpunimin e mbetjeve tė ngurta. Meqė akuzoni qeverinė dhe unė po iu them qė ky ėshtė njė funksion tėrėsisht lokal dhe bashkiak. Shkoni pak nė Bashkinė e Tiranės dhe shikoni qė mesatarisht njė banori tė Tiranės i kushton paga 75 mijė lekė tė vjetra nė vit. Ndėrkohė, qė Bashkia e Tiranės investon pėr banorėt e Tiranės vetėm 25 mijė lekė tė vjetra nė vit. Ndėrkohė qė nė tė gjitha shėrbimet publike qė bėn Bashkia e Tiranės harxhon vetėm 35 mijė lekė tė vjetra nė vit. E shikoni qė Bashkia e Tiranės pagat i ka tė paktėn 20% mė tė larta nga investimet dhe nga kostoja qė pėrballon shėrbimet publike", u shpreh Bode. Gjithashtu duke reaguar ndaj fjalės sė deputetėve tė opozitės tė cilėt akuzuan qeverinė se nuk po mbėshteste pushtetin lokal, Bode tha se vetėm nė vitin 2010 pushtetit lokal i janė akorduar 32 miliardė lekė, pa logaritur fondet nga qeverisja vendore, kur nė vitin 2005 pėr pushtetin lokal janė akorduar 3 miliardė lekė. Ai akuzoi pushtetin lokal se fondet e dhėna nga qeveria, si dhe nga taksat e mbledhura i pėrdor pėr qėllime politike, duke rritur deri nė 8 herė fondin e pagave. Ndėrkohė ministri i Financave iu pėrgjgij edha akuzave tė ngritura pėr qeverinė shqiptare pėr pabarazi sociale. Duke hedhur poshtė kėto akuza Bode u ndal nė rritjen e rrogave dhe pensioneve nga kjo qeveri. "Edhe pa dashur qė tė futem nė thelbin e ligjit lidhur me fenomenet qė u pėrmendėn kėtu dhe qė ka tė bėjė me ligjin qė ne miratojmė sot, e para ėshtė ēėshja e diferencave nė paga dhe mėnyrės sė shpėrndarjes sė buxhetit nė shtesat e ndryshme tė punonjėsve. Nė fakt kėtė nuk duhet ta kishe thėnė zoti Braēe, sepse siē u thashė je futur nė thekra dhe nuk del dot. Nė vitin 2005 raporti i pagės sė infermierit me pagėn e Presidentit ishte 1 me 12. Nė vitin 2010 ėshtė 1 me 6. Nė vitin 2005 raporti i pagės sė arsimtarit me Presidentin qė ėshtė paga mė e lartė ishte 1 me 10. Raporti i pagės sot tė arsimtarit me Presidentin ėshtė 1 me 5. Raporti i pagės sė mjekut me Presidentin ka qenė 1 me 10. Sot ėshtė 1 me 4. Kėto janė 'pabarazitė' pėr tė cilin fajin e ka Saliu. Ju tė majtėt qė iu qan barku dhe derdhni lot krokodili pėr pabarazi sociale e ēuat administratėn nė polarizimin mė ekstrem qė ka pasur ndonjėherė njė vend demokratik dhe tashmė po u digjet barku pse janė raportet 1 me 4 e 1 me 5 kur kėshtu ekzistojnė nė tė gjitha vendet demokratike", u shpreh Bode.

300 mijė ton naftė nė vit kontrabandohej nga PS

Ministri Bode u shpreh se, qeveria ka ecur me hapa gjigandė nė luftėn kundėr evazionit fiskal, duke u ndalur tek tregu i karburanteve. "U rregullua tregu i naftės 'Virxhin' dhe nėse ju, nė 2004-n arritėt tė zhdoganonit 230 mijė ton naftė importi, nė 2010 janė zhdoganuar 480 mijė ton naftė. Bėhet fjalė pėr njė rritje dy herė e gjysmė mė shumė. Qeveria ka nxjerrė nga kanalet e kontrabandės 300 ton naftė", theksoi Bode. Nga ana tjetėr ministri i Financave deklaroi se, "qė nė vitin 2006 qeveria ka pėrmirėsuar ligjin pėr pjesėmarrjen e funksionarėve tė lartė tė administratės publike nė borde". Duke reaguar ndaj akuzave tė deputetėve tė opozitės, se kėshilltarė tė Kryeministrit marrin pjesė nė mė shumė se dy-tre borde, Bode tha se, "nė bazė tė ligjit, asnjė nuk mund tė jetė i angazhuar nė mė shumė se dy borde". Nė kėtė kuadėr Bode u ndal edhe nė demagogjinė e deputetėve socialistė pėr deklarimin e pasurisė ku i kujtoi deputetit Erjon Braēe dietat qė ai ka marrė nė kėto 7 vjet. Sipas Bodes, Braēe merr 900 mijė lekė nė muaj pėr shkuarjen nė zonėn e vet elektorale. Bode u ndal edhe nė nivelin e taksave, ku sipas tij, "niveli i taksave mbi konsumin ėshtė mė i vogėl se ai i vendeve tė OECD-sė. Ngritėt kėtu problemin e taksave indirekte dhe taksave direkte dhe thoni se nė Shqipėri 51% e taksave janė mbi konsumin, unė do t'iu ftoja nėse keni ekspertė nė grupin tuaj, tė futeni dhe tė merrni statistikat qė raportoj unė. Nė SHBA 58% e taksave janė indirekte dhe 42% janė direkte. Nė vendet e OECD 55% janė taksa indirekte dhe 45%. Nė Shqipėri 49% janė taksa indirekte dhe 51% janė taksa direkte qė vijnė nga biznesi. Edhe pse kemi ulur taksat direkte mbi biznesin ne vijojmė tė mbetemi vendi, qė kemi ende njė raport jo afėr OECD nė strukturėn e taksave qė dėshmon dhe strukturėn e ekonomisė sonė njė pjesė e sė cilės mbetet jashtė taksimit, siē ėshtė bujqėsia", u shpreh ai. Ministri Bode bėri tė ditur gjithashtu se qeveria ka pėrgjysmuar nivelin e taksave. Kreu i Financave publike reagoi edhe pėr evazionin fiskal, ndaj akuzės sė ngritur nga deputeti Erion Braēe, i cili tha se, "evazioni fiskal buron nga tregu i brendshėm".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Ēdo qytetar i Tiranės paguan 75 mijė lekė pėr gjelbėrimin, 50 mijė lekė nga tė cilat shkojnė nė xhepat e kryebashkiakut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: