NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kryeministri fton qytetarėt tė bashkėpunojnė me strukturat e PD rreth problematikave nė komunitete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Kryeministri fton qytetarėt tė bashkėpunojnė me strukturat e PD rreth problematikave nė komunitete   Mon Mar 14, 2011 7:51 am

8 maji, zgjedhje pėr qytetarėt, jo pėr kolltukun e Edvin Ramės

Mazhoranca ėshtė e angazhuar pėr t'ia pėrkushtuar fushatėn elektorale tė 8 majit interesave tė qytetarėve, fėmijėve e komuniteteve tė tyre nė tė gjithė vendin. Nga Fieri, ku dhe mori pjesė nė inaugurimin e disa veprave publike tė rėndėsishme, kryeministri Berisha kėrkoi nga qytetarėt shqiptarė tė bashkėpunojė me strukturat drejtuese tė PD-sė nėpėr zonat e tyre pėr tė diskutuar rreth problematikave nė komunitetet e tyre. "Ju garantoj se mbėshtetja e maxhorancės pėr vitet qė vijnė, do tė jetė shumė mė e madhe, se me ju qeveritarė vendore, ne do tė ndėrtojmė Shqipėrinė Evropiane, shtėpinė mė tė bukur qė meritojmė ne vete dhe fėmijėt tanė. Ne po ecim drejt njė zhvillimi tė ri, drejt zgjedhjeve tė ardhshme tė 8 Majit. Kėto zgjedhje janė provė e madhe e qėndrimit tonė, e respektit tonė ndaj lirive tona. Kėto zgjedhje janė provė e madhe e qėndrimit tonė ndaj interesave tona. Mazhoranca aktuale ka vendosur qė kėto zgjedhje, kėtė fushatė tua pėrkushtojė totalisht ju dhe vetėm ju, interesave truaja dhe tė fėmijėve e komuniteteve tuaja. Ne jemi tė vendosur tė dėgjojmė zėrin tuaj, tė dėgjojmė hallet dhe dertet tuaja, preokupimet dhe interesat tuaja dhe ju garantoj se tė gjitha projektet sikundėr deri mė sot , qė i kemi shndėrruar nė realitete do ti shndėrrojmė nė realitete edhe katėr vitet qė vijnė. Kjo ėshtė alternativa jonė, alternativa e vlerave , politika bazuar nė vlera. Pėr ne, vlerė jeni ju, janė familjet tuaja, janė fėmijėt tuaj, vlera mė e ēmuar. Pėr ne vlerė e madhe ėshtė liria juaj, ėshtė pėrpjekja juaj pėr tė ndėrtuar njė jetė mė tė mirė" u shpreh Berisha. Duke dėnuar politikėn e mohimit tė ndjekur nga kryesocialisti Rama,kryeministri Berisha rikujtoi pėr opinionin publik qėndrimet kundėr tė Partisė Socialiste me liberalizimin e vizave, anėtarėsimin nė NATO si dhe thirrjet e ndėrkombėtarėve pėr kufizimin e imunitetit. Nė kėtė kontekst Berisha ka akuzuar Edi Ramėn se e ka kthyer Partinė Socialiste nė njė SHPK deputetėsh. "Nė traditėn e tyre tė mohimit edhe kėtu gjetėn forcė dhe kurajėn ta kundėrshtonin. Kundėrshtuan siē e dini ju me tė gjitha format dhe tė gjitha forcat, heqjen e vizave, kundėrshtuan me tė gjitha format dhe forcat reformėn nė drejtėsi, kundėrshtuan nė mėnyrėn mė absurde heqjen e imunitetit pėr deputetėt, sepse nuk e heqin dot, ata janė SHPK, ata nuk janė deputete dhe keni tė drejtė, ne kemi respekt pėr SHPK qė punojnė , por jo pėr SHPK e parlamentit" u shpreh Berisha. Duke e konsideruar qėndrimin e Partisė Socialiste vazhdimin e politikės sė shkatėrrimit. kryeministri Berisha garantoi qytetarėt shqiptarė se 8 maji do tė jetė dita e ndarjes nga karrigia e pushtetit. Kjo sipas Berishės do tė vijės pasi nuk mund tė ketė karrige me politikėn e mashtrimit, praktikė kjo e ndjekur prej vitesh nga kryesocialisti Rama. "Unė ju garantoj ju se kjo alternativė do tė jetė alternativė e gjithsecilit prej jush, paralel me kėtė alternative ėshtė politika e shkatėrrimit, ėshtė politika e mohimit, ėshtė politika e mashtrimit, ėshtė politika, e cila sillet si njė hije. 20 vite me radhė nė trojet e kėtij vendi. Nė rast se ju keni zgjuar sėrish kjo politikė shpall se kėto zgjedhje janė politike, kėto nuk janė zgjedhje pėr ju, kėto nuk janė zgjedhje pėr qytetarin, por janė zgjedhje sipas tyre, pėr beteja destruktive fantazmagorike. Ēfarė duan tė thonė me kėtė zotėrinj apo shokėt socialistė?! Duan t'ju thonė juve shqiptarėve se zgjedhjet nuk janė pėr ju, nuk janė pėr fėmijėt tuja, nuk janė pėr shkollat e fėmijėve tuaj, nuk janė pėr infrastrukturėn e fshatrave tuaj apo qyteteve tuaja, por zgjedhjet janė pėr karrigen e kryetarit. Karrige tė cilėn e vėrteta ėshtė mesa duket se do ti duhet shumė kohė tė presė , se do tė humbasė dhe kėtė qė ka nė Bashkinė e Tiranės, dhe do tė rrije pa karrige pėr njė periudhe shumė tė gjatė. Natyrisht nuk mund tė ketė karrige me politikėn e mashtrimit, nuk mund tė ketė karrige me politiken e mohimit nuk mund tė ketė karrige me politiken e shkatėrrimit. Kėto ditė nė 20 vjetorin e rėnies sė diktaturės, mazhoranca vendosi tė amnistojė bizneset, tė cilat janė gjeneratori kryesorė i mirėqenies, i punėsimit i zhvillimit" u shpreh Berisha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Kryeministri fton qytetarėt tė bashkėpunojnė me strukturat e PD rreth problematikave nė komunitete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: