NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Edvini rrezikon ta zhbėjė PS-nė, siē e katandisi Qosja partinė e tij..

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Edvini rrezikon ta zhbėjė PS-nė, siē e katandisi Qosja partinė e tij..   Sat Feb 26, 2011 5:39 am

Nė mėnyrė sintetike Bekim Rexhepi ka bėrė njė analizė tė thukėt pėr afinitetet Rama-Qosja.. Janė dhėnė 7 argumente pėr ta portretizuar R. Qosen si njė „llokmė pranė flokut rozė“ (shqiptar) dhe si njė izalocionist, siē ėshtė profilizuar E. Rama nė arenėn ndėrkombėtare dhe nė mendimin shqiptar tė pėrkorė. Nė kėtė tė fundit pėrjashtohen njerėzit e ngėrthyer nga nostalgjia enveriste dhe nga mėkatarėt e regjimit totalitar tė shkuar, tė rreshtuar nė falangat militante fanatike populiste zhurmėmėdhą, qė pėrbėjnė njė pjesėz tė popullit tonė. Kjo thėrrmijė kėrkon pushtet tė pamerituar. Dhe i ka marrė frymėn qytetarėve tė vet nė tė gjitha „zgjedhjet-fasadė“ tė njė tetėvjeēari tė mallkuar, ndėrsa ėshtė kontestuese rebele e zgjedhjeve relativisht mė tė mira se tė gjitha paraardhėset (2009), me lista si tė B. Finos, me „dokumente“ identifikimi tė shumėfishuara tė njėsive bashkiake, me KQZ nė raportin 5:2 gjer nė 6:1 nė favor tė PS-sė, me Kod Zgjedhor alla-PS, ku policia dhe militantėt mund tė hynin nė selinė zgjedhore dhe tė bėnin ligjin, e me motive tė tjera antizgjidhore qė s’po i rreshtojmė, pėr tė mos e bėrė listėn tren vagonash, sipas njė shprehjeje tė goditur tė analistit B. Rexhepi. Tani, tė vetėpėrkėdhelurit E. Rama nuk i mjafton raporti 4:3 por kėrkon tė jetė edhe zgjedhėsi i katėrshes, siē konteston zotin Ristani! (Ē’oreks tė panginjurish!).
Tani, pėr lexuesin qė nuk ka rastisur qė ta lexojė kėtė shkrim tepėr tėrheqės, le tė rreshtojmė tė shtatė argumentet e autorit, nė mėnyrė sintetike, natyrisht: 1.Nuk e duron dot S. Berishėn, ndėrsa ėshtė i dashururar pas antishqiptarit Raif Dizdareviē. 2.I pamoralshėm politikisht, pėrderisa pajtohet me idenė pėr shkėmbim territoresh tė Kosovės veriore me Serbinė. Ku e ka ndeshur kėtė “teori” antikosovare nė BE apo nė demokracinė atlantike? 3.Ka alergji pėr krijuesit shqiptarė tė Kosovės, si I. Rugovėn, A. Podrimjen, H. Aganin, F. Aganin e tė tjerė. Por nėnēmon e pėrbuz édhe Andon Zako Ēajupin, nė vendin amė. 4. Partia qė ai formoi nė Kosovė, mbushur me elementė tė shumtė komunistė. Tė gjithė sė bashku u bėnė disfatistė. Si pasojė partia e tij u shkėrmoq, si kripa nė ujė. I mbeti vetėm mbėshtetja e PS-sė sė E. Ramės, si edhe vlerėsimi i enveristėve tanė. 5. Akuzon Europėn pėr mbėshtetjen qė i jep Berishės. Njėherėsh vlerėson E. Ramėn, “qė di tė shkruajė” (pornot pėr heqjen e brekėve tė Inės sė mitur, apo inkoherencat sharlataneske tė “Refleksioneve”, qė i nxori vetė nga qarkullimi, librarķ mė librarķ, pėr mendimet e tij kontradiktore dhe aventureske). 6. Gjendjen nė Shqipėri, tė sajuar nga E, Rama, pėr tė uzurpuar pushtetin si kryetar abuziv i PS-sė, e quan “krizė politike”. Nė tė vėrtetė gjendja politike te ne nuk ėshtė veēse njė “ngėrē”. Kėtu na duhet tė sqarojmė diēka. Autori ka ditur tė bėjė dallimin e dy termave. Shpesh ne i quajmė, gabimisht, si sinonime ngėrēin me krizėn politike. Ngėrēi ėshtė pėrkthimi i fjalės impasse (Empąs. Fr: ruelle sans issue = rrugicė qorre).
Si tė gjitha pikat e shkrimit tė tij, autori edhe kėtė ēėshtje, e ka zbėrthyer me komentin e vet tė shkurtėr, por tė kthjellėt. Gjejmė rastin qė tė bėjmė njė ndėrhyrje nė kėtė pikė tė B. Rexhepit. Do tė thoshim se ngėrēi qė e ēoi nė qorrsokak politikėn tonė, ndonėse u kontestua nga LMN-ja brenda radhėve, pas shpartallimit tė kėsaj lėvizjeje i dha dorė tė lirė Edvinit qė tė bėnte atė katrahurėn kundėr parlamentit dhe atė bllokimin e rrugėve me punime qė nisin pėr reklamė dhe s’dihet kur pėrfundojnė. Por bllokimet e rrugėve bėhen edhe nga tė premtet e famshme, si dikur tė shtunat komuniste. Bjerrje energjish dhe provokime, se mos bėhet deti kos. Tė kujtojnė atė tė marrosurin qė hodhi gurin nė lumė (ka edhe gur xhevahiri!) dhe mblidhen 100 tė menēėm dhe s’e nxjerrin dot. Kjo ėshtė politika antikombėtare e Edit. 7. “Edi Rama e do izolimin”. Kėtij (si edhe Qoses) autori i drejtohet, tanimė, drejtpėrdrejt, me sarkazėm, madjé: “Prej kohėsh je shndėrruar nė llokmė pranė flokut rozė. Ndihmoji opozitėn dhe socialistėt, ata qė po dhunojnė demokracinė, ata qė po zvarritin procesin e njė shteti qė doli nga njė izolim i gjatė. E, mbase, ndihma juaj, akademik Qosja, sikur e do kėtė izolim; duke sharė Europėn se s’di tė ndihmojė Shqipėrinė! Edi Rama e do rikthimin e diktaturės, ku mediet do tė jenė vetė tė Edi Ramės dhe tė llokmave akademike nė flokun rozė...”
Me lejen e autorit, mund tė shtoj edhe njė tė tetė: Marrėdhėniet e R. Qoses, me ish-tė pėrndjekurit politikė. Me kėta, duke treguar njė shpirt vasaliteti meskin ndaj ustallarėve tė kuq mėkatarė, akademiku i djallėzive tė pashpirt, u soll nė mėnyrė tė ulėt (mė saktėsisht tė poshtėr). Mori pėrsipėr tė bėjė Pajtim Kombėtar. Tė vuajturit nga regjimi i terrorit politik tė luftės sė klasave, u caktuan nė bisht tė tavolinės. Ish-persekutorėve iu rezervua kreu i tryezės! Ish-tė pėrndjekurit nuk u fyen mė tepėr ngase u trajtuan qysh nė fillim nė kėtė mėnyrė, por nga diēka tjetėr, makabre: Kryesuesit e tavolinės nuk pranuan qė tė hynin nė temė sipas njė kėrkese fillestare tė ish-tė pėrndjekurve: Tė kėrkohej ndjesė qė u trajtuan nė mėnyrė mizore nga diktatura e tiranit Enver Hoxha. Kryesuesit e tavolinės nuk pranuan tė kryenin njė rit tė thjeshtė humanizmi, qė mund ta bėnin lehtėsisht, se hipokrizinė e kishin nė gjak. Por ata kishin prapamendimet e tyre. Do tė vazhdonin, nė tė ardhmen, rrugėn e Enverit nė bėmat e tyre ndaj popullit tė thjeshtė. Koha e pėrligji njė prapamendim tė tillė.
Kuptohet se Pajtimi Kombėtar i Rexhep Qoses dėshtoi me turp. Doktor Berisha doemos qė nuk mbajti anėn e Rexhepit. Kjo shkaktoi atė mllef tė pashuar tė Qoses qė mbeti i pavotuar nė Kosovė, pėr tė cilėn flitet qė nė pikėn e parė tė kėtij shkrimi mbresėlėnės.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Edvini rrezikon ta zhbėjė PS-nė, siē e katandisi Qosja partinė e tij..
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: