NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Edi Rama vazhdon fushatėn anti-viza

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Edi Rama vazhdon fushatėn anti-viza   Sat Dec 18, 2010 10:24 am

Kryetari i Partisė Socialiste, Edvin Kristaq Rama, s’po gjen dot elementin e duhur politik pėr propagandėn e zezė tė opozitės, pas dėshtimit spektakolar tė kauzės sė zgjedhjeve tė 28 qershorit, po pėrhap panik se liberalizimi i vizave nuk do i mundėsojė lėvizje tė lirė shtetasve. Teza me tė cilėn ngacmon veten e tij Rama, ėshtė sa qesharake aq edhe e personifikuar si njė shfaqje teatrale tė tij dhe ndjekėsve megalomanė. Nė kėtė sens, pavarėsisht faktit se heqja e vizave ėshtė njė arritje e jashtėzakonshme e vetė qytetarėve shqiptarė nė radhė tė parė dhe e reformave dhe vullnetit tė palėkundur tė autoriteteve tė qeverisė, opozita socialiste ende s’ka gjetur kurajon e duhur, tė pėrshėndesė kėtė proces tė suksesshėm, por pėrkundrazi kėrkon tė imponojė politikėn e saj tė boshit dhe mungesėn e theksuar tė alternativave politikbėrėse. 3 ditė pas hyrjes nė fuqi tė liberalizimit tė vizave Shqipėri-BE, nė radhėt e socialistėve ėshtė kthyer pesimizmi dhe dėshpėrimi i rrezikut tė mbijetesės nė skenėn politike, pas frymėzimit tė qarqeve tė dyshimta nė tentativė pėr tė dėmtuar procesin e heqjes sė vizave. Edhe pse askush nga mercenarėt e politikės sė Moskės, s’ia doli tė ri-ngrejė murin e izolimit pėr qytetarėt e kėtij vendi. Normalisht qė Edi Rama me fushatėn e tij anti-vizė, po mashtron pėr ditė e mė tepėr me fraza qesharake se tė udhėtosh pa viza duhet tė jesh domosdo i pasur. Njėsoj si ati i tij shpirtėror, diktatori Hoxha, i cili gėnjente popullin 30 vjet mė parė me mashtrime tė tilla si “ne s’pyesim pėr Evropė dhe Amerikė, vende kėto imperialiste, sepse ne jemi tė parėt e botės dhe se sipėrmarrja e lirė ėshtė njė vetėvrasje ekonomike”. Eksperimentet e Enverit, sigurisht qė s’do lehohen tė pėrsėriten nga pinjolli i bllokut tė tij komunist. Ėshtė i kuptueshėm ngėrēi i brendshėm i opozitės dhe PS-sė. Fiktiviteti nė demonstrimin e saktė tė nocioneve politike, vetėpėrjashtimi nga proceset e rėndėsisshme vendimmarrėse dhe karrieriste pėr faktorėt politikė si dhe hendeku i thellė i krijuar mes pėrfaqėsuesve pėrkatės dhe elektoratit socialist nė Kuvend, ka shkaktuar pėrshtjellim dhe zemėrim tė thellė nė bazė, tek socialistėt e thjeshtė tė cilėt me tė drejtė ndjehen tė braktisur dhe tė lėnė nė mėshirė tė fatit. Tė ndodhur nė kėtė sferė tė rrezikshme regresi, opozita socialiste sigurisht qė s’do pranojė gabimin dhe tė kthehet pas nė kohė, por do tentojė tė ēojė deri nė fund ėndrrėn e ēmendur tė Gramoz Ruēit dhe Ramiz Alisė, sipas ditarit famėkeq tė Zonjės sė Zezė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Edi Rama vazhdon fushatėn anti-viza
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: