NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shtepia e Pezes.Edvin Rama ne Peze si Nuse e Dashit.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Shtepia e Pezes.Edvin Rama ne Peze si Nuse e Dashit.   Thu Jun 03, 2010 4:25 am

Dashi dhe Edvini nevrikosen njėkohėsisht kur marrin vesh se shtėpia s’do tė jetė mė vetėm e tyrja, por edhe muze kombėtar. Shpallet njė grevė e dytė, me njerėz tė moshės sė tretė, si dhe falsifikohet njė dokument, qė synon grabitjen e plotė tė ndėrtesės
Dashi dhe Edvini e themeluan miqėsinė e tyre qyshkur i biri i Myslymit nisi punė nė Sigurimin e Shtetit, mė 1981
Thelbi i Partisė sė sotme Socialiste qendron tek lidhja ende e pazbardhur plotėsisht e dy personazheve nė shtėpinė misterioze

Shtėpia e Pezės, vendi qė ka zgjedhur Edvin Rama pėr tė ngritur familjen e tij mund tė jetė sot njė vend misteri pėr ēdo njeri. Aty hyn Edvini dhe Dashamiri. Kėto mistere i bartin sot dy njerėz, Edvini dhe Dashi, tė njohur pėr jetėn jonormale dhe pėr bashkėjetesėn po kaq jonormale brenda kėsaj shtėpie qė gjithnjė e mė tė mėdha i ka pikėpyetjet. Lidhja e Edvin Kristaq Ramės me Dashamir Myslim Pezėn ēfarė ėshtė nė thelb? ėshtė njė pyetje qė mund tė duket jo e re, por qė sigurisht nuk i ka shprehur pėrfundimisht pėrgjigjet e veta.
Nė radhė tė parė, Dash Peza pėr ata qė nuk e njohin ka qenė njė punėtor operativ i Degės sė Pestė tė Sigurimit tė Shtetit qė nga fundi i vitit 1981. Dashi i ka folur me simpatinė mė tė madhe Edvinit mbi armėn e dashur tė Sigurimit tė Shtetit, gjė e cila e frymėzonte djalin e Kristaqit.
Pastaj nga viti 1986 kaloi si efektiv i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme (natyrisht jo pėr diplomaci). Nė numratorin e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, krahas shumė e shumė emrave figuron edhe emri i Dashit. Por jo vetėm kaq, se Dashi i Edvinit ka punuar si “folklorist” (mbledhės) edhe nė Institutin e Studimeve Markiste-Leniniste. Ai ishte nga njerėzit qė kopjonte, servirte, tirrte pėr tė tjerėt ato gjėra qė u duheshin ustallarėve tė atij instituti.
Dy ditė para hedhjes sė bustit tė Enver Hoxhės, shtetasi Dashamir Myslim Peza kėrkohej tė ndalohej nė tė gjitha pikat e kalimit tė kufirit me pasaportėn 045335 pasi i kishte shtetit njė detyrim prej 85 mijė lekėsh. Ndėrkaq edhe kur filloi tė gjezdisė pėr t’u marrė me tregti, duke kaluar nė Bullgari apo vende tė tjera, iu desh nė ndonjė rast tė quhej edhe “Zef”.
Por nejse kjo ėshtė punė tjetėr.
Nėse do tė kėmbėngulet e vėrteta, tek lidhja Dash-Ed qėndron edhe thelbi i Partisė Socialiste tė sotme.
Tani ata janė sė bashku nė tė keqen e tyre nė kullėn e shtėpisė sė Pezės. Publiku pret tė dijė diēka mbi kėtė shtėpi misterioze qė tanimė i ngjan “shtėpisė me gjethe” pėr nga ajo qė fsheh dhe pėr nga irritimi qė kanė tė dy personazhet, nė pėrpjekje pėr tė ndalur zbatimin e njė VKM-je qė e ka shpallur shtėpinė ku u mbajt mbledhja e Pezės, mė 1942-in, muze kombėtar. Dje prej irritimit u shpall njė grevė e dytė e socialistėve nė kullėn e Pezės, kėtė radhė me vullnetarė, kryesisht tė moshės sė tretė, si dhe u publikua njė dokument i bashkisė sė Tiranės, i cili nė mėnyrėn mė absurde tė mundshme, synonte tė pėrvetėsonte njė godinė-muze, e cila s’ėshtė fare nė territorin qė ajo administron
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Shtepia e Pezes.Edvin Rama ne Peze si Nuse e Dashit.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: