NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kėlyshėt e Bllokut kėrkojnė pushtet......

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Kėlyshėt e Bllokut kėrkojnė pushtet......   Sat May 01, 2010 5:04 am

Pėrshkallėzimi synon rikthimin e horrave tė Bllokut dhe Tirana pa se si 7-8 folėsat e brezit tė dytė tė komunizmit, synonin tė zėvendėsonin liberalizimin e vizave me klonin e kufirit dhe Bashkimin Evropian me Korenė e Veriut. Ministri qė urdhėroi vrasjet e klonit mė 1990, dje bėnte thirrje kundėr Evropės e pėr revolucione, pėrpara Edi Ramės qė priste shpalljen e urdhrit pėr mosbindje civile

Dje ka qenė dita e pėrshkallėzimit tė reagimit tė nomenklaturės sė Bllokut dhe e pinjojve tė brezit tė dytė. Skema e konfrontimit ka qenė e qartė dhe ėshtė vėnė nė skenė shpejt e shpejt, me njė regjisor tė dobėt, njėlloj si ēdo gjė qė ka bėrė Edi Rama nė jetėn e vet personale e profesionale. Dje pėrshkallėzimi ka patur pozicionin qesharak tė grevės sė urisė, por edhe konfirmimin serioz se parapolitiku Edi Rama ėshtė nė skenėn e politikės pėr tė djegur karriera e pėr tė prodhuar kamikazė, veē pėr interesat e tij tė klanit. Greva e urisė shpalli dje ambicien pėr tė zėvendėsuar ambicien e liberalizimit tė vizave me rikthimin e klonit, rikthimin e izolimit dhe tė Shqipėrisė si njė dele tė zezė tė Evropės. Ėshtė njė strategji qė pėrēohej nga tonet e ulėta dhe qeskat poshtė syve tė Edvinit, por edhe nga thashethemnaja nė nivele informale, qė paralajmėronin pėrplasje nė ditėn e nesėrme dhe bllokimin e Bulevardit. Personazhet kryesore tė protestės sė djeshme antievropiane janė thuajse tė gjithė horrat qė vijnė nga Blloku apo nga oborret pranė tij.
Por Klika e horrave dhe aleanca pėr ndėshkimin e Shqipėrisė, Edi-Taku-Nardi, ka marrė dje njė “shuplakė” tė merituar, nė bulevardin qendror tė Kryeqytetit, nė atė rrugicė tė ngushtė...
Paralajmėrimi prej javėsh tė tėra pėr organizimin e njė proteste mė 30 Prill nė Tiranė, do t’i shėrbente Edi Ramės, qė tė diktonte nivelin e mbėshtetjes elektorale, nisur nga pretendimet pėr zgjedhjet e 28 qershorit. Por, ajo qė u pa, ishte e hidhur dhe aspak shpresėdhėnėse pėr Edvinin dhe aleancėn malavite. Tė pranishėm nė protestėn e paralajmėruar prej disa muaj mė parė, nuk i kalonin caqet e 10 mijė dhe kjo shifėr ka dalė nga burime tė sigurta pranė selisė rozė, pra mė optimistėt dhe mė tė interesuarit, edhe pėr tė spekuluar me shifrėn e pjesėmarrjes. Konstatimi i dalė nga vetė selia e PS-sė nxjerr bllof dhe njėherazi jashtė loje, shifrėn e publikuar nga Spartak Ngjela, i cili tha se pjesėmarrėsit llogariten deri nė 200 mijė. Kjo shifėr spekulante dhe aspak e vėrtetė u duk qartė qė ishte njė mashtrim i pastėr i avokatit tė Edi Ramės, pasi entuziazmi linte pėr tė dėshiruar dhe pa kurrfarė grinte proteste.
Mitingu i Partisė Socialiste, nė bulevardin qendror tė Kryeqytetit, faktoi edhe njėherė mungesėn e mbėshtetjes ndaj kauzės sė pabazė tė kėsaj force politike dhe braktisjen jo vetėm nga shqiptarėt nė tėrėsi, por edhe nga socialistėt e thjeshtė. Edi Rama dhe stafi i tij, tė njohur si aleanca Edi-Taku-Nardi, me qėllimin parėsor destabilizimin politik tė vendit dhe ndėrprerjen e rrugės sė integrimit euro-atlantik, trumbetuan pėr ditė me radhė pėr njė protestė gjigante nė Tiranė, mirėpo realiteti tregoi tė kundėrtėn, as mė shumė e as mė pak, sa pjesėmarrėsit nė protestėn e 20 nėntorit vitin e shkuar.
Enveristėt e rinj dhe tė vjetėr, tė mbledhur pėrpara kryeministrisė, tjerrėn fushatėn e radhės tė mashtrimit dhe spekulimit, por u detyruan tė largohen prej aty, tė turpėruar dhe njėherazi, duke lėshuar njė apel alarmues pėr fatet e Shqipėrisė.
Nė protestė, folėsit Gramoz Ruēi, Nard Ndoka, Erjon Braēe, Paskal Milo, Skėnder Gjinushi, Tak Ngjela, Erjon Veliaj, Valentina Leskaj, apo edhe vetė Edi Rama nuk arritėn pėr asnjė moment tė bindin ata pak tė pranishėm, se opozita ka tė drejtė pėr pretendimet e saj. Brezi i dytė i nomenklaturės komuniste, foli me bindje dhe me siguri tė plotė se qeverisė “Berisha” ia ka ardhur fundi, por pėr asnjė moment nuk u fol, pėr aspiratat e integrimit tė Shqipėrisė, rritjen e rrogave dhe pensioneve, ndėrtimin e infrastrukturės, dyfishimin e rritjes ekonomike dhe forcimin e shtetit ligjor, por pėrkundrazi u hodhėn poshtė tė gjitha angazhimet e ekzekutivit nė kėto vite... Dhe kostoja e kėsaj neglizhence ndaj qeverisė, ishte braktisja e protestės edhe nga ata pak tė pranishėm qė u ndodhėn nga fillimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Kėlyshėt e Bllokut kėrkojnė pushtet......
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: