NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 2 prilli- Urdhri i zi i Gramoz Ruēit pėr ekzekutimin e 4 studentėve nė Shkodėr

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: 2 prilli- Urdhri i zi i Gramoz Ruēit pėr ekzekutimin e 4 studentėve nė Shkodėr   Sat Apr 03, 2010 12:48 am

Protestat kundėr regjimit diktatorial tė komunistėve enveristė nė 2 prill tė vitit 1991, i morėn jetėn 4 tė rinjve studentė nė qendėr tė Shkodrės. Shpallja e protestave nė tė gjithė Shqipėrinė, arriti pikėn kulmore nė kryqėndrėn e veriut, nga ku u demonstrua hapur qėndresa e studentėve dhe popullsisė vendase, pėr tė shembur regjimin e kalbur, i cili mbahej nė “kėmbė” nga duart e gjakosura tė Gramoz Ruēit dhe Ramiz Alisė. Ish ministri i diktaturės dhe krahu i djathtė aktualisht i Edi Ramės, Gramoz Ruēi dha urdhrin e zi, pėr ekzekutimin e 4 tė rinjve, se, pse po protestonin kundėr hafijeve vrasėse tė diktaturės gjakatare tė trashėguar nga Enver Hoxha. Vrasja e tė rinjve, futi nė zi jo vetėm Shkodrėn, por tė gjithė Shqipėrinė, pasi u morėn 4 jetėve tė pafajshme, 4 jetėve rinore Arben Broci, Bujar Bishanaku, Nazmi Kryeziu dhe Besnik Ceka, tė cilėt u bėnė martirė tė demokracinė pėr tė ēuar nė vend nderin e kombit. Vrasja e 4 studentėve nė Shkodėr, nuk ėshtė njė vrasje enigmatike dhe e mbushur me mistere, por njė ekzekutim i hapur dhe me urdhėr tė ish ministrit tė Brendshėm enveristit Gramoz Ruēi dhe me pajtimin e Ramiz Alisė. Por, e keqja nuk ėshtė kapėrcyer. Ndonėse kanė kaluar plot 19 vjet nga kjo vrasje makabėr, e keqja ėshtė pėrsėri pėrballė nesh dhe vazhdojmė tė ndjehemi tė rrezikuar. Gjakpirėsit e enverit, vazhdojnė tė selektojnė tė tjera krime kundėr shqiptarėve dhe rendit shtetėror nė tėrėsi. Vrasėsi i studentėve tė 2 prillit kapardiset nė Kuvendin e Shqipėrisė sa herė t’i teket qejfi dhe ta pėrdorė atė si shtojnė tė interesave megalomane bashkė me Edvinin. Sė fundmi ai ėshtė zgjedhur edhe kryetar i grupit parlamentar socialist, pėr tė pėrcjellė kėshtu zėrin e kėrcėnimeve, pse jo edhe pėr “ekzekutime” tė mėtejshme, kėtė radhė jo nė njerėz, se ndonėse do jetė ngopur me gjakun e shqiptarėve, por “vrasjen” e vendit dhe tė shqiptarėve nė tėrėsi. Kursi qė po ndiqet nga Gramoz Ruēi dhe Edvin Rama, ėshtė tipi ai i firmėtarėve tė sė keqes sė kombit, tė bllokojė me ēdo kusht integrimin e Shqipėrisė dhe hapjen e dyerve drejt evropės pėr shqiptarėt. Vrasėsi i 4 studentėve, nuk ka asnjė interes pėr rininė shqiptare, interesi i tij i vetėm ėshtė inkorporimi i politikės sė bllokimit dhe “vrasjes” masive tė ēdo hapi apo progresi tė hedhur nga qeveria “Berisha” pėr 5 vjet me radhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
2 prilli- Urdhri i zi i Gramoz Ruēit pėr ekzekutimin e 4 studentėve nė Shkodėr
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: