NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PSE: Liberalizim tė regjimit tė vizave pėr qytetarėt shqiptarė nė korrik tė 2010-s

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: PSE: Liberalizim tė regjimit tė vizave pėr qytetarėt shqiptarė nė korrik tė 2010-s   Wed Mar 31, 2010 11:24 am

Partia Socialiste Evropiane e mbledhur nė Sarajėve ka miratuar njė deklaratė pėr aspiratat e integrimit tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor. PSE pėrshėndet mentalitetin pro-evropian tė disa prej vendeve tė rajonit, specifikisht partneritetin me Bashkimin Evropian dhe mbėshtesin rrugėn e reformave tė qeverive pėrkatėse. Socialistėt evropianė deklarojnė se vizioni i Bashkimit Evropian ėshtė qė tė arrijė Zgjerimin nė vitin 2014-tė nė pėrputhje me deklaratėn zyrtare tė samitit tė Selanikut nė vitin 2003, i cili pėrcakton vlerat e Unionit dhe vazhdimin e zgjerimit nė kuadėr tė procesit tė stabilizim-asociimit. “Me hyrjen nė fuqi tė Traktatit tė Lisbonės, thuhet nė deklaratėn e PSE-sė, ne duam qė gjatė vitin 2010 tė shėnojmė njė fillim tė ri pėr Zgjerimin drejt Ballkanit Perėndimor. “Gjatė viteve tė fundit, rajoni ka bėrė njė avancim tė rėndėsishėm drejt Bashkimit Evropian duke demostruar kėshtu mendimin pro-evropian tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor. PSE mirėpret kėto zhvillime premtuese dhe do udhėheqė pėrpjekjet pėr tė siguruar Bashkimin Evropian se qytetarėt e rajonit janė nė kėrkim tė njė imazhi tė ri pėr ballkanin dhe tė lėnė pas konotacionet e sė kaluarės. Vizioni ynė ėshtė qė BE tė zgjerohet drejt rajonit nė vitin 2014. Njė vizion ky i pėrbashkėt dhe i nevojshėm pėr tė frymėzuar tė gjithė aktorėt qė aktivisht punojnė pėr anėtarėsimin e Ballkanit Perėndimor nė Bashkimin Evropian. Ky vizion ėshtė njė Evropė e re dhe e zgjeruar nė vitin 2014-tė. Pėr kėtė shkak, viti 2014 duhet tė jetė njė plan historik nė momentin e pranimit nė BE, tė vendeve tė ballkanit, duke pasur parasysh se disa vende mund tė jenė anėtare paraprakisht. Njėherazi kjo e bėn atė njė datė simbolike, duke shėnuar njėqindvjeēar i shpėrthimit tė Luftės sė Parė Botėrore. Kjo ėshtė njė datė ambicioze, por plotėsisht e mundshme dhe ka tė bėjė me plotėsimin e tė gjitha kritereve tė vendosura nga BE pėr anėtarėsim. Plan konkret pėr kėtė vizion evropian tė Ballkanit Perėndimor, ėshtė deklarata samitit tė Selanikut nė 2003-shin, qė pėrcakton vlerat e Unionit dhe vazhdimin e zgjerimit nė kuadėr tė procesit tė Stabilizim Asociimit”, thuhet nė deklaratėn e miratuar nė Sarajevė, nga partitė Socialiste Evropiane. Duke pėrshėndetur mentalitetin pro-evropian dhe pėrpjekjet e rajonit nė rrugėn e integrimit, socialistėt evropianė dhe social demokratėt, besojnė fort se Shqipėria dhe Bosnje Hercegovina do tė bėhen pjesė e liberalizimit tė vizave nė korrik tė 2010-ės. Ata vlerėsojnė angazhimin e qeverive pėrkatėsė nė pėrmbushjen e reformave. “Pas bashkimit nė regjimin e lirė tė vizave nė BE tė vendeve si Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia, vendet e mbetura si Shqipėria dhe Bosnje Hercegovina janė duke bėrė njė pėrparim tė konsoliduar drejt pėrmbushjes sė kushteve dhe realizimit tė kritereve tė Kopenhagenit. Shqipėria dhe Bosnje Hercegovina duhet t’i bashkohen regjimit tė liberalizimit tė vizave nė korrik tė 2010-ės. Liberalizimi i vizave mbetet njė shtyllė thelbėsore pėr nė BE, inkurajuar kjo nga pro-evropianizimi i vendeve tė ballkanit”, deklarojnė mė tej, PSE-tė. Gjithashtu, deklarata e PSE vlerėson se reformat janė pėrmbushur, duke specifikuar atė nė sistemin e drejtėsisė dhe efiēencėn e shtetit ligjor. Nė pėrfundim, Partitė Socialiste Evropianė shtojė duke theksuar se paqja dhe stabiliteti nė rajonin e ballkanit mbetet jetik pėr tė ardhmen e tyre evropiane, por gjithsesi pa harruar edhe ngjarjet tragjike qė kanė shoqėruar ballkanin pas viteve 90-tė tė cilat duhet tė shėrbejnė si moment reflektimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
PSE: Liberalizim tė regjimit tė vizave pėr qytetarėt shqiptarė nė korrik tė 2010-s
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: