NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bojkotit po i vjen fundit, por po lexohet edhe fundi i Ramės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Bojkotit po i vjen fundit, por po lexohet edhe fundi i Ramės   Thu Feb 18, 2010 8:02 am

Harta politike e Shqipėrisė sot pėr sot ėshtė shumė e thjeshtė. Nga njėra anė, koalicioni qeverisės, fitues i zgjedhjeve tė 28 qershorit 2009, qė pėrfshin tė djathtėn dhe tė majtėn shqiptare konstruktive. Nga tjetra, e majta nė shpėrbėrje e sipėr, qė, pėrpos demagogjisė dhe kinse protestave, i ka mbėshtetur shpresat te manipulimet e njė pjese tė drejtėsisė, infektuar qysh nė zanafillė me virusin e komunizmit.
Nga ky kontekst, nuk mund tė pėrjashtohet kėrkesa e pambėshtetur nė ligj pėr hapjen e kutive tė votimit. Shembullin mė kuptimplotė nė rezonancė me britmat e Edvin Ramės, e ka dhėnė dhe po e jep Gjykata Kushtetuese e Fehmi Abdiut, njėrit prej shėrbestarėve mė tė zellshėm dhe mė tė spikatur tė regjimit komunist, e cila sot pėr sot ngjan segmenti mė i mahisur, mė i pėrskuqur i trajektores sė drejtėsisė nė Shqipėri. Rasti i fundit dhe tepėr domethėnės ėshtė rrėzimi i Ligjit pėr hapjen e dosjeve, nė konflikt interesi me pjesėn mė tė madhe tė atyre qė morėn vendimin. Pėrpara se tė jepte verdiktin qė ka tronditur opinionin brenda dha jashtė vendit, Gjykata Kushtetuese e Shqipėrisė do tė kishte bėrė mirė tė ishte vetėpastruar, nė mėnyrė qė tė shkėputej prej sė kaluarės mėkatare. Ndonėse harakiri, ky akt do tė ishte shėrbimi mė i vyer qė do t’i bėnte vendit njėra prej tre shtyllave tė sistemit demokratik. Do tė ishte edhe performancė profesionale e njerėzve tė drejtėsisė, jashtė komplikimeve qė jeta nuk i kursen kurrė. Mirėpo organi i lartė kushtetues i ka kėmbėt e lidhura me litarin qė diktatura e ka lėnė jashtė varrit tė vet pėr tė ngatėrruar botėn e tė gjallėve, i ka tė lidhura me tė majtėn plėngprishėse qė po ha vetveten.
Protesta e shoqatave tė ish-tė pėrndjekurve politikė pėrpara Gjykatės Kushtetuese ėshtė zėri i gjithė atyre qė kėrkuan drejtėsi nė kohėn e diktaturės dhe qė, pėr kėtė shkak, u zhdukėn pa lėnė varr, ėshtė zėri i gjithė atyre qė mbijetuan tė gjymtuar trupėrisht e mendėrisht dhe qė po e vuajnė gjymtimin falė mbeturinave tė sistemit, tė cilat po gjallojnė nė trupin e demokracisė sė brishtė shqiptare. Mirėpo demokraci pa drejtėsi nuk ka. Ndaj tė mos na gėnjejė mendja se do ta gėzojmė atė ēka kemi ėndėrruar, falė atyre qė e nėpėrkėmbėn dhe po e nėpėrkėmbin drejtėsinė. Nė kėtė kuptim, vendi ka nevojė pėr reforma tė qenėsishme tė cilat nuk mund tė arrihen kurrsesi me politikėn e bojkotit.
***
Tashmė, ėshtė e qartė: bojkotit po i vjen fundi. Fillimi i marsit sikur ka ardhur. Me hir a me pahir, pavarėsisht parashikimeve pėr djegien e mandatit tė tė pamandatuarve socialistė, Kuvendi do t’i ketė sė shpejti tė dy krahėt e asaj ēka, nė krye tė kėtij shkrimi, e pėrcaktova si hartė politike tė Shqipėrisė. Do tė mungojnė ato partiēkat e Gjinushit, tė Milos, tė Ngjelės, tė Ndokės, tė 99-shave. Aq mė mirė. Do tė mungojnė pėr ca kohė, ndoshta, edhe besnikėt e Ramės, po qe se ky do tė vazhdojė t’i bjerė fyellit nė njė vrimė, nė atė tė kutive. Pas kėsaj, do t’u vijė radha “rezervave”, nėmos u futshin “titullarėt” qysh nė mars me qėllim diversioni. Sepse shumicėn qeverisėse e presin sfida tė reja, ēka do tė kėrkojnė bashkėpunimin e mirėkuptimin e politikanėve tė arsyeshėm, qė e duan vendin, demokracinė, afrimin me Europėn, qoftė edhe nė frymė opozitare. Po a mund tė pėrfytyrojė dot Rama opozitė pa diversion politik. Diversioni ėshtė arma e tij mė e fortė nė politikė, ēka ai do ta pėrdorė me mjeshtėri edhe brenda sallės sė Kuvendit.
Rrjetet televizive italiane njoftonin mbrėmė pėr konfiskimin e 14.000 ndėrtimeve tė paligjshme, nė zotėrim tė mafies kalabreze. Hapi i guximshėm i hedhur prej ministrit Maroni, u pėrshėndet thuajse nga i gjithė spektri politik, me pėrjashtim tė ca kokave tė ndezura, qė shohin vetėm ėndrra pėr rėnien e qeverisė Berluskoni. A mund ta marrim dot me mend ne ēka do tė ndodhte sikur ministri Basha tė vinte dorė mbi zotėrimet e mafies shqiptare? Ja pse do tė duhej bashkėpunimi pozitė – opozitė nė frymėn e mirėkuptimit tė ndėrsjelltė, pėrveē shumė e shumė arsyeve tė tjera qė kanė tė bėjnė me mirėqenien e shqiptarėve, me reformat pėr tė ardhmen europiane tė Shqipėrisė. Ja pse do t’i duheshin Ramės “diversantėt” edhe nė sallėn e Kuvendit.
***
Bota na do ne, shqiptarėt, pavarėsisht ndonjė zullumi njerėzish tė paformuar, qė nuk mungojnė askund nė vendet e qytetėruara, as nė ato me demokraci qindravjeēare, as nė ato me mirėqenie nga mė tė lartat.
Pėr t’i mbyllur kėto pėrsiatje, do tė kujtoja qė emri i Nėnė Terezės, sot citohet me nderim nė gjithė rruzullin tokėsor. Agjencitė e lajme bėnin tė ditur dje se, nė Peru ėshtė botuar libri mė i madh i botės. Me pėrmasa gjiganteske, (3,20 m gjatėsi, 2 m gjerėsi, 250 kg peshė dhe 160 faqe tė ilustruara), libri i titulluar “Mė i miri i mendimeve universale” ėshtė ekspozuar nė Panairin e famshėm tė Librit nė Havanė (Kubė). Ajo ēka duhet tė na mbushė me krenari ne, shqiptarėt, nė libėr, ėshtė pėrfshirė edhe Nėnė Tereza, krahas 2000 mendimtarėve tė dėgjuar tė tė gjitha kohėrave, duke filluar me Konfucin, te Shekspiri, te Gabriel Garcia Markez, Gandi etj.
A do tė na falej neve, shqiptarėve, tė mos e duam botėn, sepse ashtu i paska shkrepur Edvin Ramės pėr probleme qė ai ka me vetveten dhe me ata qė mban pėrreth?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Bojkotit po i vjen fundit, por po lexohet edhe fundi i Ramės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: