NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kutia e Pandorės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Kutia e Pandorės   Thu Feb 04, 2010 6:44 am

Kutia e Pandorės

Si e dinė shumė vetė, ėshtė njė mit nga mitologjia greke. Edi Rama, qė pėr hir tė sė vėrtetės lexon, patjetėr e njeh kėtė histori. Sipas saj, thuhet se kur u bė hapja e Kutisė sė Pandorės tė gjitha tė kėqijat dolėn nga kutia nė kėtė botė. Kėtė besoj se shpreson edhe z. Rama me hapjen e kutive tė votimit, por nuk e parashikon se kush janė shkaktarėt e tė keqes nėse ajo ėshtė brenda nė kuti. Ka gjasa qė socialistėt mund tė kenė bėrė hatanė si nė Fier, ku e vodhėn gati me dhunė njė mandat deputeti. Kjo kuti ishte njė dhuratė e Zeusit pėr Pandorėn, e cila ishte e martuar me Titanin Epimete. Kutia nuk duhej tė hapej, por Pandora nga kureshtja e saj e tepėrt e hapi atė. Edi nuk e hap nga kureshtja, por pėr tė diskredituar rezultatin e zgjedhjeve dhe pėr t'i treguar botės se ata, shqiptarėt, nuk janė nė gjendje tė zhvillojnė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme. Dhe qė nga ajo kohė shumė tė kėqija erdhėn mbi botėn. Dhe patjetėr nė ēdo rezultat tė mundshėm nga hapja e kutive tė votimit, asgjė e mirė nuk do tė vijė pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt. Para se tė hapej kutia, njerėzimi nuk njihte tė keqen, lodhjen dhe sėmundjet, dhe njerėzit si edhe zotėrat mbi tė gjitha ishin tė pavdekshėm. Z. Rama me hapjen e kutive beson se mazhoranca do tė bjerė nga pushteti dhe Zoti i Shqipėrisė do tė bėhet ai. Nė ditėt e sotme hapja e "kutisė sė Pandorės" ėshtė sinonim pėr njė gjė shumė tė ndėrlikuar dhe njė gjė qė sjell fatkeqėsi. Edhe pėr Edi Ramėn hapja e kutive tė votimit ėshtė i njėjti sinonim me Kutinė e Pandorės. Vetėm njė gjė nuk ka parashikuar kryetari i vetmuar i Partisė Socialiste: Nė cilin drejtim do tė fryjnė erėrat dhe stuhitė e kutive tė votimit. Kthehu nė Parlament, Zoti Rama dhe lėre tė qetė Kutinė e Pandorės. Kjo ėshtė nė tė mirėn e Shqipėrisė, shqiptarėve, Partisė Socialiste, pluralizmit dhe demokracisė, por edhe tuajėn personalisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Kutia e Pandorės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: