NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbatimi i ligjit antimafia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Zbatimi i ligjit antimafia   Mon Jan 25, 2010 12:51 pm

Zbatimi i ligjit antimafia - qeveria vendos ngritjen e njė komisioni tė posaēėm

Kryeministri Berisha pėrcakton direktivat e implementimit tė ligjit dhe apelon pėr mė tepėr bashkėpunim institucional nė ēmontimin me radhė tė zinxhirėve tė mafies

Kreu i qeverisė foli edhe pėr liberalizimin e vizave, duke garantuar kancelaritė perėndimore dhe tė gjithė qytetarėt shqiptarė, se qeveria po bėn pėrpjekjet maksimale pėr tė arritur qėllimin final, lėvizjen e lirė nė hapėsirėn “Schengen” Zbatimi i ligjit anti mafia, i cili qė nga dita e djeshme ka hyrė nė fuqi, do tė monitorohet nga njė komision i posaēė, ngritja e tė cilit u njoftua sot nga kryeminisrti Sali Berisha. Kreu i qeverisė shtoi se ky ligj ėshtė i njė rėndėsie tepėr tė veēantė, pasi ėshtė i vetmi instrument qė do tė bėjė tė mundur ēmontimin e mafies. “Ligji pėr konfiskimin e aseteve tė krimit tė organizuar hyn tani nė fuqi. Njė komitet i veēantė do tė ngrihet pėr tė mbikėqyrur zbatimin e kėtij ligji. Zbatimi i tij ėshtė kusht vendimtar pėr ēmontimin e mafies, konsolidimin e paqes, sigurisė dhe stabilitetit nė vend”- tha Berisha. Ai theksoi se po bėhen pėrpjekje tė mėdha pėr tė ēmontuar me forcėn e ligjit pasuritė e mėdha tė pėrvetėsuara nga pushtetarėt e tė gjitha niveleve gjatė kėtyre 18 viteve qė kanė bėrė batėrdinė mbi zonat publike. “Unė kam deklaruar se Mali i Dajtit ėshtė mė i vogėl se sa falsifikimet qė kanė bėrė nė zonat mė turistike dhe mė tė kushtueshme tė vendit”- shtoi kryeministri Berisha. Shefi i ekzekutivit, i apeloi tė gjithė qytetarėve qė disponojnė tė dhėna nė lidhje me kėtė fakt, t’i dorėzojnė ato nė interesin mė tė mirė tė vendit. Gjithashtu, kryeministri i bėri apel deputetėve tė votojnė moratoriumin e skafeve. “Moratoruimi qė ndodhet nė parlament pret votėn e deputetėve pėr tė dėrguar mesazhin mė tė shkėlqyer tė vendosmėrisė sė autoriteteve shqiptare pėr luftėn me 0 tolerancė ndaj krimit tė organziuar”, u shpreh Berisha. Ndėrkaq, lidhur me ēėshtjen e liberalizimit tė vizave, kryeministri evidentoi progresin e jashtėzakonshėm nė kėtė proces. Kryeministir pohoi se janė plotėsuar njė sėri kushtesh qė kanė tė bėjnė me plotėsimin e kėrkesave tė udhėrrėfyesit. Berisha e cilėsoi kėtė si ēėshtjen kryesore tė axhendės e qeverisė dhe tė parlamentit. Fjala e plotė e kryeministrit Sali Berisha nė mbledhjen e radhės tė grupit parlamentar tė Partisė Demokratike. “Tė nderuar deputetė, Ēėshtja kryesore nė axhendėn e qeverisė dhe tė parlamentit ėshtė plotėsimi i kėrkesave tė udhėrrėfyesit pėr heqjen e vizave. Unė po vij kėtu nga mbledhja e Komitetit Ndėrministror pėr liberalizimin e vizave dhe mund t’ju informoj me kėnaqėsi se, nė tėrėsi, ky proces po trajtohet me pėrgjegjėsinė mė tė madhe. Kjo ėshtė e kuptueshme. Nė rrafshin kombėtar, nuk ka asgjė tjetėr qė prek direkt pėr mirė, mė shumė qytetarėt shqiptarė, sesa heqja e vizave. Progresi ėshtė i madh. Ėshtė pėrfunduar tėrėsisht sistemi i kontrollit tė integruar tė kufijve, por edhe sistemi i tė dhėnave pėr krimin e kriminalitetin nė tė gjitha qarqet e vendit dhe janė tashmė tė lidhur me qendrėn. Janė plotėsuar dhe janė nė plotėsim e sipėr njė seri kushtesh qė kanė tė bėjnė me plotėsimin e kėrkesave tė udhėrrėfyesit. Janė njė seri vendimesh dhe ligjesh qė do tė miratohen gjatė 2-3 javėve qė vijnė, pėr t’i dhėnė pėrgjigjet mė pėrfundimtare kėtij procesi. Ligji pėr Moratoriumin e skafeve, qė ndodhet nė parlament, pret firmėn tuaj, votėn tuaj, pėr tė dėrguar mesazhin mė tė shkėlqyer tė vendosmėrisė sė autoriteteve shqiptare pėr luftėn me zero tolerancė ndaj krimit tė organizuar. Ligji pėr konfiskimin e aseteve tė krimit tė organizuar, hyn tani nė fuqi. Ndėrkohė, do tė ngrihet njė komitet i veēantė pėr tė mbikėqyrur zbatimin e kėtij ligji, zbatim i cili ėshtė jetik e vendimtar pėr ēmontimin e mafies, konsolidimin e paqes, sigurisė e stabilitetit nė vend. Pėrpjekje tė mėdha po bėhen pėr tė ēmontuar, me forcėn e ligjit, pasuritė e mėdha tė pėrvetėsuar nga pushtetarėt e tė gjitha niveleve, gjatė kėtyre 18 viteve, tė cilėt kanė bėrė batėrdinė mbi pronat publike tė kėtij vendi. Unė ju kam deklaruar se Mali i Dajtit ėshtė mė i vogėl sesa falsifikimet e pėrbindshme qė kanė bėrė nė zonat mė turistike, mė tė ēmuara, mė tė kushtueshme tė vendit. Njė qytetar nga Vlora mė dėrgoi njė mesazh. Agjencia pėrkatėse mori kontakt me tė dhe ai dorėzoi dokumente qė faktojnė katėrēipėrisht mėnyrėn e grabitjes dhe plaēkitjes sė rreth 500 mijė metra katror sipėrfaqe, nė pjesėn mė tė bukur tė bregut tė kėtij vendi. Dua t’i shpreh mirėnjohjen kėtij qytetari dhe ta garantoj atė se qeveria do tė vendosė pėr shpėrblimin e tij. Ftoj tė gjithė qytetarėt qė disponojnė tė dhėna, t’i dorėzojnė ato, nė interesin mė tė mirė tė vendit. I garantoj se, nė pėrputhje me ligjin, ata do tė shpėrblehen. Ju do thoni se pėrse unė ftoj qytetarėt tė dorėzojnė dėshmi me dokumente. Sepse ata qė kanė grabitur e plaēkitur, kanė pėrdorur edhe pushtetin e tyre pėr tė zhdukur, pėr tė mykur, pėr tė pluhurosur sa mė shumė dokumentet. Beteja ėshtė e vėshtirė, presionet janė tė mėdha dhe tė jashtėzakonshme, vullneti ėshtė i hekurt. Asgjė nuk mund tė pengojė kėtė mazhorancė tė nxjerrė nė dritėn e diellit tė gjitha tė vėrtetat e makutėrisė sė pafundme tė ushtruar, tė abuzimit tė jashtėzakonshėm qė ėshtė bėrė. Numri i pronarėve tė regjistruar nė mėnyrė tė paligjshme, ka rrezik tejkalon qartė atė tė pronarėve tė vėrtetė. Nuk mund ta them me saktėsi. Ndaj dhe ky ligj qė hyn nė fuqi kėto 2 ditė, ligje tė tjera qė do tė miratohen dhe vendime, do t’u mundėsojnė agjencive tė zbatimit tė ligjit pėrgjigjen mė tė pėrshtatshme ligjore ndaj tė gjithė atyre qė, edhe nė vitin 1952, sillnin tė ndjerin Xhani Anjeli nė Shqipėri, me dokumente tė falsifikuara vetėm e vetėm pėr tė vjedhur prona. Tė nderuar deputetė, Pėrveē moratoriumit tė skafeve, janė edhe ligje tė tjera tė cilat kanė peshėn e tyre specifike nė kuadrin e procesit tė heqjes sė vizave. Unė ju ftoj qė t’i pėrparėsojmė ato nė axhendėn tonė. Sikundėr, edhe nė mbledhjen qė sapo zhvilluam, u kam kėrkuar ministrive tė pėrparėsojnė tė gjitha vendimet apo ligjet e domosdoshme pėr kėtė proces. Edhe njėherė, dua tė garantoj shqiptarėt se brenda vitit tė parė tė kėtij mandati, vendimi pėr heqjen e vizave pėr Shqipėrinė do tė merret dhe se kjo qeveri dhe kjo mazhorancė do tė bėjnė ēdo pėrpjekje pėr ta bėrė tė mundur kėtė vendim. Faleminderit”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Zbatimi i ligjit antimafia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: