NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Lista fituese e deputetėve socialistė nė 12 qarqet e vendit dhe zėvendėsuesit e tyre

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Lista fituese e deputetėve socialistė nė 12 qarqet e vendit dhe zėvendėsuesit e tyre   Wed Jan 20, 2010 1:43 am

Lista fituese e deputetėve socialistė nė 12 qarqet e vendit dhe zėvendėsuesit e tyre

Qarku GJIROKASTĖR

Arta Dade

Vangjel Tavo

Et'hem Ruka

Deputetėt zėvendėsues

Elvira Shapllo

Kristaq Kristani

Kristostom Kamberi i PBDNJ-sė ka 4.98% tė votave

Qarku KORĒĖ

Ben Blushi

Pandeli Majko

Mimi Kodheli

Alfred Dalipi

Arben Ahmetaj

Olta Xhaēka

Deputetėt zėvendėsues

Irena Kallco

Arben Rroko

Demir Agastra

Bashkim Hazisllari

Tatjana Selenica

Ilir Xhakolli

Qarku KUKĖS

Asllan Dogjani

Deputet zėvendėsues

Fatmir Hoxhaj

Qarku DIBĖR

Sadri Abazi

Qemal Minxhozi

Deputetėt zėvendėsues

Ylli Manjani

Ulsi Manja

Qarku ELBASAN

Valentina Leskaj

Ilir Bejtja

Shegush Ligori

Taulant Balla

Damian Gjiknuri

Agim Leka

Skėnder Hasa

Kastriot Belshi

Deputetėt zėvendėsues

Arben Kamani

Isa Qatja

Astrit Halili

Bukurosh Maci

Ndriēim Hysa

Luljeta Dollani

Qarku VLORĖ

Arben Isaraj

Luiza Xhuvani

Arben Malaj

Shpėtim Idrizi

Eltar Deda

Fatmir Toēi

Deputetėt zėvendėsues

Kosta Barjaba

Mira Shehu

Gėzim Tushi

Rajmonda Gjoni

Edmond Leka

Qarku LEZHĖ

Gjok Jaku

Gjovalin Kadeli

Armando Prenga

Deputetėt zėvendėsues

Ndrec Deda

Luan Dalipaj

Dave Gjoka

Qarku BERAT

Erion Braēe

Fidel Ylli

Ermonela Velaj

Marko Bello

Deputetėt zėvendėsues

Eduard Bejko

Selman Hodaj

Anila Agalliu

Valbona Zylyftari

Qarku DURRĖS

Blendi Klosi

Rudina Seseri

Hazir Gashi

Gazmir Bizhga

Klodiana Spahiu

Deputetėt zėvendėsues

Gjon Bardhi

Edison Konomi

Ali Dobroshi

Ismail Dani

Gazmend Kabashi

Qarku TIRANĖ

Vasilika Hysi

Besnik Baraj

Kastriot Islami

Saimir Tahiri

Fatmir Xhafaj

Andis Harasani

Ditmir Bushati

Eglantina Gjermeni

Namik Dokle

Enkelejda Shkreli

Eduard Shalsi

Xhemal Qefalia

Dashamir Peza

Ilir Gjoni

Artan Gaēi

Deputetėt zėvendėsues

Auron Tare

Elisa Spiropali

Artan Lame

Sefer Dervishi

Bledar Ēuēi

Ibrahim Kalemi

Shpėtim Cami

Naim Asllani

Mehmet Hasalami

Diana Ndrenika

Sokol Kraja

Sulė Cara

Gerta Lubonja

Ilirian Mihali

Bledar Doracaj

Qarku FIER

Gramoz Ruēi

Ermelinda Meksi

Albert Ēaēi

Fatos Tushe

Armando Subashi

Bashkim Fino

Ervin Koēi

Arben Ēuko

Pirro Lutaj

Deputetėt zėvendėsues

Arion Muēaj

Anduel Fatmir Xhindi

Bujar Avdulla Ēela

Alma Iqmet Bejtaj

Gentian Ptolem Nushi

Pajtim Neki Isufaj

Fredi Pandi Kokoneshi

Skėnder Gjinushi (PDS ka 1.84% tė votave)

Erion Veliaj (G99 ka 0.68% tė votave)

Qarku SHKODĖR

Ilir Beqja

Tom Doshi

Ndue Kola

Astrit Beci

Deputetėt zėvendėsues

Paulina Hoxha

Helidon Bele

Nikolin Dedvukaj

Falma Fshazi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Re: Lista fituese e deputetėve socialistė nė 12 qarqet e vendit dhe zėvendėsuesit e tyre   Wed Jan 20, 2010 1:45 am

Neni 71 sanksionon se pas 42 ditėsh deputetėt qė nuk kanė bėrė betimin iu skadon mandati

Kushtetuta: Bojkoti i Ramės i djeg mandatin deputetėve

Data 4 mars ėshtė mundėsia e fundit qė 64 deputetėt socialistė tė futen nė Kuvend pėr tė bėrė tė paktėn betimin. Nė rast tė kundėrt, sipas neneve 70 dhe 71 tė Kushtetutės dhe nenit 164 tė Kodit Zgjedhor, deputetėt e PS-sė zėvendėsohen me kandidatėt pasardhės nė listėn 140 emėrore qė kjo parti ka depozituar nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve. Njė interpretim tė tillė bėri pėr mediat deputeti demokrat Fatos Beja, i cili theksoi se, "neni 71 i Kushtetutės nė pikat 2a dhe 2d, citohet se deputeti humbet mandatin kur nuk bėn betimin apo pas njė mungese 6-mujore nė Kuvend. Pika 2d e nenit 71, thotė se: deputetit i ndėrpritet mandati nė rast se mungon pa arsye pėr 6 muaj nė Kuvend". Duke iu referuar ligjeve tė vendit, deputeti Beja thotė se logjika e ligjit themelor dhe Kodit Elektoral, ngarkon Kuvendin me detyrimin qė brenda njė periudhe 30-ditore prej pėrfundimit tė afatit kushtetues pėr vlefshmėrinė e mandatit tė njoftojė KQZ. Respektimi i Kushtetutės dhe Kodit, tha Beja, do tė ēonte nė zėvendėsimin e mandateve duke zbritur nė listėn proporcionale tė subjektit politik. Por kėtu, Kodi pėrcakton njė tjetėr afat pėr deputetėt qė sapo kanė pėrfituar njė mandat. Duket se gjithė kėtė procedurė ligjore dhe kushtetuese, nuk e pengon apo shtyn nė kohė qoftė dhe ankimimi nė Gjykatė Kushtetuese. Sipas nenit 71 tė Kushtetutės, mandati i deputetit fillon ditėn qė ai shpallet i zgjedhur nga komisioni pėrkatės i zgjedhjeve. Nė pikėn 2 tė kėtij neni theksohet se: mandati i deputetit mbaron ose ėshtė i pavlefshėm, sipas rastit: a) kur ai nuk bėn betimin; b) kur heq dorė nga mandati; c) kur vėrtetohet njė nga kushtet e pazgjidhshmėrisė ose papajtueshmėrisė tė parashikuara nė nenet 69, 70 paragrafėt 2 dhe 3; ē) kur mbaron mandati i Kuvendit; d) kur mungon pa arsye mbi 6 muaj rresht nė Kuvend; dh) kur dėnohet me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė pėr kryerjen e njė krimi. Mbi bazėn e kėsaj, mandati i deputetėve tė PS-sė pėrfundon mė 7 mars tė 2010. Seanca e parė e legjislaturės sė 18-tė, filloi nė 7 shtator tė vitit 2009. Sipas njė pėrllogaritjeje, i takon java e parė e marsit si afat i fundit pas tė cilit rrezikohet djegia e mandatit tė deputetit.

Ndėrprerja e mandatit dhe zėvendėsimi

1. Mandati i deputetit, i fituar sipas neneve 162 dhe 163 tė kėtij Kodi, ndėrpritet vetėm pėr shkaqet e parashikuara nė nenin 71 tė Kushtetutės. Nuk pėrbėjnė shkak pėr ndėrprerje tė mandatit marrėveshjet apo deklaratat paraprake individuale apo kolektive pėr heqje dorė nga mandati. Nė rastin e shkronjave "a" dhe "b" tė pikės 2 tė nenit 71 tė Kushtetutės, deputeti deklaron nė mėnyrė publike pėrpara komisionit pėrkatės tė Kuvendit refuzimin pėr tė bėrė betimin ose heqjen dorė nga mandati. Nė kėtė rast Kuvendi, jo mė vonė se 30 ditė, njofton KQZ-nė pėr krijimin e vakancės. Mandati i ndėrprerė i kalon kandidatit vijues tė listės sė tė njėjtės parti politike nė zonėn zgjedhore pėrkatėse.

2. KQZ-ja merr vendim pėr dhėnien e mandatit kandidatit tė radhės nė listėn e kandidatėve tė regjistruar sipas nenit 67 tė kėtij Kodi. Vendimi i njoftohet kandidatit si dhe botohet nė Fletoren Zyrtare. Nėse kandidati i radhės nuk paraqitet nė Kuvend brenda 30 ditėve nga njoftimi, pa shkaqe tė pėrligjura, mandati i kalon kandidatit vijues tė listės, sipas procedurės sė parashikuar nė pikėn 1 tė kėtij neni. E njėjta procedurė vazhdon deri nė shterimin e listės sė kandidatėve tė sė njėjtės parti politike.

3. Nė rast kur ėshtė shteruar lista e kandidatėve tė partisė politike, anėtare e njė koalicioni, mandati i kalon partisė sė koalicionit me herėsin mė tė lartė. Kur mandati i ndėrprerė i pėrket njė kandidati tė propozuar nga zgjedhėsit, mandati i kalon subjektit zgjedhor me herėsin mė tė lartė. Kur mandati i takon njė koalicioni zgjedhor, ai i shpėrndahet partisė pjesėtare tė koalicionit me herėsin mė tė lartė.

Mandatet zėvendėsuese

Neni 164 i Kodit Zgjedhor pėrcakton qė nėse lista e partisė mbaron, atėherė mandati i kalon partisė aleate nė koalicion qė ka herėsin mė tė madh. "Nė rast kur ėshtė shteruar lista e kandidatėve tė partisė politike, anėtare e njė koalicioni, mandati i kalon partisė sė koalicionit me herėsin mė tė lartė, - thotė pika 3 e nenit 164 tė Kodit Zgjedhor. Konkretisht, nė tė gjitha qarqet e vendit, me pėrjashtim tė Fierit dhe Gjirokastrės, Partia Socialiste mund tė zėvendėsojė deputetėt e saj. Por lista e PS-sė mbyllet nė Fier dhe nė Gjirokastėr. Nė Fier maksimumi i deputetėve ishte 16, ndėrsa PS-ja ka fituar 9 tė tillė. Zbritja e listės ka mundėsi vetėm pėr 7 deputetė, ndėrsa dy mandatet e tjera u kalojnė aleatėve me mė shumė vota. E njėjtė situatė ėshtė edhe nė Gjirokastėr, ku PS-ja mori 3 mandate nga 5 tė mundshėm.

Rregullorja e Kuvendit

Detyrimisht nėse PS do tė vazhdojė me rrugėn e bojkotit do tė zbatohet rregullorja e Parlamentit si dhe Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė. Parashikohet, qė deputeti duhet tė vijė dhe tė bėjė betimin. Nė rast se ai i shmanget betimit, atėherė sekretariati i pėrkohshėm do t'i drejtohet KQZ me njė relacion pėr t'i shpjeguar se njė grup deputetėsh apo njė deputet i veēantė nuk pranon tė bėjė betimin, detyrimisht do tė zbatohet Kodi Zgjedhor nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Afati 6-mujor i djegies sė mandatit tė deputetit, pėr shkak tė mosparaqitjes nė Kuvend ėshtė efektiv vetėm nė rastet kur ky i fundit, pasi i ėshtė nėnshtruar verifikimit nga Komisioni i Posaēėm i Verifikimit tė Mandateve ka bėrė gjithashtu dhe betimin nė Parlament. Sipas Kodit Zgjedhor pas shterimit tė listės sė deputeteve tė njė partie, vendet e lėna bosh nė Parlament prej saj zihen nga aleatėt brenda tė njėjtit koalicion.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Lista fituese e deputetėve socialistė nė 12 qarqet e vendit dhe zėvendėsuesit e tyre
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: