NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gay City New": Rama hap ekspozitė nė lagjen homoseksuale tė NewYorkut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Gay City New": Rama hap ekspozitė nė lagjen homoseksuale tė NewYorkut   Wed Jan 20, 2010 1:40 am

"Gay City New": Rama hap ekspozitė nė lagjen homoseksuale tė NewYorkut

BEQIR SINA, NewYork

Njė nga tė pėrditėshmet e qytetit tė Nju Jorkut, "Gay City New", organi kryesor mediatik, mė i njohur pėr grupin e homoseksualėvė dhe transeksualėve, nė NewYork City, shkruan se nė njėrėn prej lagjeve mė tė mėdha dhe mė tė vjetra ku jeton ky komunitet, Lowr East Side, nė sallėn, "E-flux reading room" nė Manhattan, Nju Jork, u prezantua libri me vizatime i kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, i pėrgatitur pėr botim nga miku i tij, Anri Sala dhe i hedhur nė qarkullim nė fillim tė vitit 2009. Nė kėtė promovim sipas "Gay City New", thuhet se kanė marrė pjesė edhe pėrfaqėsues nga Dhoma e Pėrfaqėsuesve tė Lesbians Gay Bisexuals, Transexuals, njė shoqatė kjo mė e madhja nė botė, me bazė nė Nju Jork, shoqatė qė merret me mbrojtjen e tė drejtave tė komunitetit tė saj ku bėjnė pjesė lezbike, homoseksualė, biseksualė dhe trans-seksualė. Zona ku ėshtė zhvilluar promovimi i librit tė kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės njihet nė Nju Jork, si njė ndėr zonat mė "tė nxehta" tė kėtij komuniteti, pasi teatrot, kinematė, restorantet dhe shitoret frekuentohen mė shumė nga ēiftet e tė njėjtit seks. Prezantimi i librit nė pjesėn e poshtme lindore tė qytetit, nė sallėn "E-flux reading room" nė Manhattan, Nju Jork, ėshtė shoqėruar nga njė bisedė me Anri Salėn, artist shqiptar qė jeton nė Berlin, por qė zhvillon nė udhėtimet e tij nė shumė vende tė botės prezantime dhe promovime. Gjatė kėtij promovimi thuhet se ėshtė shfaqur edhe videoja e Anri Salės, me titull: "Dammi i Colori", 2003, e cila ėshtė njė refleksion pėr projektin e fasadave, tė ndėrtesave nė Tiranė ose siē njihet ndryshe, njė aksion sa artistik aq edhe politik qė kryetari aktual i Bashkisė sė Tiranės nisi nė fillimet e mandatit tė tij tė parė dhe vazhdoi pėr disa vite duke angazhuar artistė shqiptarė dhe nga bota, pjesėmarrės sė Bienalen e Tiranės tė kėsaj vjeshte. Salla "E-flux reading room" ėshtė e dalluar dhe njihet nė tė gjithė botėn, pėr prezantimin dhe promovimin e veprave tė artit tė komunitetit LGBT (lezbike, gay, biseksualė, trans-seksualė), duke pėrfshirė me mijėra libra pėr artin bashkėkohor, tė cilat i prezantohen publikut njujorkez nė Lower East Side. Kėto vepra janė dhuruar nga shumė institucione tė artit dhe nga individė nga tė katėr anėt e botės, tė cilėt paraqesin interes pėr kėtė komunitet apo janė pjesė e tij. Nė kėto vepra paraqiten zhvillime interesante tė artit nė dekadėn e fundit. Ky afrimitet i kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės njėkohėsisht edhe kryetar i PS-sė me kėtė komunitet nuk ėshtė njė suprizė.

On December 9th, Hu Fang will discuss his recent novel, Garden of Mirrored Flowers, and on December 15th, Anri Sala will present a new book of drawings by Edi Rama, the Mayor of Tirana.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Gay City New": Rama hap ekspozitė nė lagjen homoseksuale tė NewYorkut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: