NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njė humbje e dyfishtė e Ramės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Njė humbje e dyfishtė e Ramės   Tue Jan 19, 2010 2:18 am

Njė humbje e dyfishtė e Ramės

Bledi KASMI

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės shijoi mbrėmė njė humbje tė dyfishtė pasi nuk mundi t'i imponojė qėndrimet e tij pėr Shkodrėn, Kėshillit Bashkiak dhe rregjistroi njė rekord negativ dhe tepėr problematik pėr tė ardhmen e tij si kryebashkiak me votat nė atė institucion. Me humbjen e besimit tė shumicės sė anėtarėve tė Kėshillit do tė jetė gjithnjė dhe mė e vėshtirė pėr Ramėn miratimi i vendimeve tė njėanshme, qė pėr tė qenė tė ligjshme, i duhet vota e shumicės sė kėshilltarėve.

Rama nuk arriti mbrėmė qė tė materializojė urrejtjen e tij ndaj Shkodrės, me bllokimin e fondit tė solidaritetit, e cila nėse do tė ndodhte do tė ishte njė njollė qė do tė duhej shumė vite qė tė shlyhej pėr Tiranėn. Bashkia mė e madhe nė vend, e cila ka njė buxhet prej afro 1 miliard dollarėsh dhe mbi 15 mijė biznese tė cilave u vjel taksat, nuk kishte dhėnė deri atje asnjė kacidhe pėr banorėt e zonave tė pėrmbytura.

Nė rang vendi, ndihmat pėr Shkodrėn kanė ardhur nga mė shumė se 120 bashki dhe komuna, tė cilat ndonėse kanė buxhete shumė herė mė modeste se ai i Bashkisė sė Tiranės, kanė dhėnė ndihma qė shkojnė deri nė 150 mijė dollarė. Megjithatė, kjo hartė institucionale ndihmash pėr Shkodrėn nuk ėshtė aq e mirė sa do tė duhej tė ishte.

Urdhri i Ramės drejtuar tė gjithė qeveritarėve vendorė socialistė pėr tė mos dhėnė asnjė fond nė ndihmė tė zonave tė pėrmbytura ka bėrė qė sot tė kemi pėrveē Bashkisė sė Tiranės, edhe Bashkinė e Korēės, atė tė Elbasanit, tė Gjirokastrės, tė Vlorės si dhe disa bashki dhe komuna tė tjera qė drejtohen nga socialistėt, qė nuk kanė dhėnė asnjė ndihmė pėr banorėt e zonave tė pėrmbytura, duke iu bashkuar kėshtu hakmarrjes sė verbėr tė Ramės ndaj Shkodrės dhe duke u vėnė kėtyre qyteteve njė njollė aspak njerėzore.

Mėnyra se si Rama ka vepruar me pėrmbytjet nė Shkodėr tė lė njė shije tė hidhur. Ai nuk ndėrpreu pushimet, megjithėse ishte nė dijeni tė pėrmasave tė pėrmbytjeve. Mė pas i vizitoi ato zona nė udhėtime tė tipit tė guidave turistike, ku ėshtė fotografuar nga agjenci mediatike duke qeshur, ndėrsa njerėzit qanin pėr humbjet qė kishin pėsuar. Prej ditėsh ka bllokuar tė gjithė pushtetin vendor qė kontrollohet nga socialistėt nė dhėnien e ndihmave dhe kulmi ishte seanca e djeshme e mbledhjes sė Kėshillit Bashkiak tė Tiranės.

Njeriu qė ka dhėnė gjatė kėtyre viteve me miliona dollarė fonde nga paratė e taksapaguesve tė kryeqytetit pėr tė festuar tė ashtuquajturat "natė tė bardhė" dhe "natė tė ylberit", "natė tė Pezės" dhe "ditė tė Prezės", dje kishte urdhėruar kėshilltarėt e tij nė Kėshillin Bashkiak qė tė mos votonin propozimin e kėshilltarėve tė PD pėr dhėnien e ndihmave pėr Shkodrėn me arsyetimin se nuk janė tė programuara nė buxhet. Kulmi i mbledhjes sė djeshme ishte histeria e njė kėshilltareje tė majtė, e cila kėmbėngulte qė taksapaguesit e Tiranės nuk mund tė paguajnė pėr atė qė i ka ndodhur Shkodrės, pasi e konsideronte absurde dhe se paratė duhet tė ruheshin pėr njė ditė tė keqe tė kryeqytetit.

Ėshtė i kuptueshėm mllefi qė drejtuesit e PS kanė pėr Shkodrėn, por ėshtė krejt amatoreske dhe vulgare mėnyra se si ajo po manifestohet. Shkodra ėshtė ndėr tė paktat qytete qė gjatė gjithė kėtyre viteve demokraci pėr asnjė herė tė vetme nuk ka votuar pėr pinjollėt e diktaturės sė djeshme, qė ende nuk kanė kėrkuar ndjesė pėr krimet e etėrve tė tyre dhe qė sot tė gjithė sė bashku kanė si strehė PS-nė. Ėshtė njė qytet qė ėshtė nė paqe me veten. Kurrė nuk harron vuajtjen e sė shkuarės dhe respekton historinė e vet.

Kėto veēanti tė Shkodrės e kanė bėrė Ramėn qė t'a konsiderojė atė si njė bastion tė armiqėsisė sė tij dhe t'i shohė shkodranėt jo si qenie njerėzore, por si vota. Pėr mė tepėr, kėtė ka kėrkuar ta shtrijė nė tė gjithė "perandorinė" e tij tė kontrollit nė pushtetin vendor, duke synuar aleanca tė kėtyre qyteteve kundėr Shkodrės nė kėto ditė tė vėshtira qė ajo po kalon. Tirana ishte mbrėmė pėrballė kėsaj sfide pėrpara sė cilės e kishte vėnė njė qenie politike anormale. Kryetari i PS e humbi kėtė sfidė dhe kėshilltarėt votuan qė Tirana tė jetė me Shkodrėn, duke rrėzuar Ramėn dhe duke dhėnė njė mesazh tė qartė edhe pėr ato bashki dhe komuna tė tjera tė vendit qė ende i binden verbėrisht Ramės nė projektin e tij tė ndasive.

Rama do tė duhet ta lexojė mirė votimin e mbrėmshėm tė Kėshillit Bashkiak jo vetėm pėr Shkodrėn, por edhe pėr tė ardhmen e marrėdhėnieve mes tij dhe besimit tė humbur tė kėshilltarėve. Ai nuk ėshtė mė shumicė nė Kėshillin Bashkiak dhe nėse nė vend tė bashkėpunimit dhe dialogut me mazhorancėn do tė vijojė me presionet pėr blerje tė kėshilltarėve, sikurse ka nisur gjatė ditėve tė fundit, atėhere ka shumė pak mundėsi qė rruga e tij tė jetė tė vazhdojė, sikurse nuk do tė ketė asnjė probalitet qė tė miratojė njė buxhet me mbi 10 milion euro tė fshehura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Njė humbje e dyfishtė e Ramės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: