NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PS kundėr Parlamentit pa u numėruar retė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: PS kundėr Parlamentit pa u numėruar retė   Fri Jan 15, 2010 1:21 pm

PS kundėr Parlamentit pa u numėruar retėJo nė Parlament, nėse nuk hapen kutitė e qiellit e ne tė numėrojmė retė, dhe Berisha ndalo shiun e reshjet e dėborės ose ik. Kjo ėshtė shpikja socialiste e Ramės tani nė vitin e ri 2010. Kėtė po vė re kur shoh veprimet e tė sapokthyerit nga Lindja dhe nisjes sė opozitės sė re. Partia Socialiste, mė saktė Edi Rama dhe Erion Veliaj, ata qė sė bashku ēudisin me ide tė shtrydhura nga kotėsia, kanė lindur sė fundmi njė nga shpikjet shqetėsuese, Shtabin e Emergjencės tė ngritur nga opozita!!!!!!??? Nuk them se njoh me detaje historinė e emergjencave nė Shqipėri dhe jashtė saj, por ky shembull ėshtė tregues se nė grupin politik qė ka humbur zgjedhjet, ka probleme serioze me lidershipin. Si gjithnjė me vonesė nė ngjarje, i fortmėrzitur nga shembja e pallatit tė tij e tė mikut tė vet, organizon televizionet qė tė turren e tė gjejnė dikė qė s'paska marrė bukėn. Edhe mund tė ketė qėlluar ndonjė vonesė orari, momentesh nė kėtė gjendje tė jashtėzakonshme, ku shtabi i PS pėrpiqet tė shpėtojė kombin qė dėshiron ta ketė sa mė tė ndarė, sipas idesė sė piktorit qė s'ka gėrvishtur ndonjėherė telajo pėr dimrin. Krijimi i njė shtabi partiak, kur nė Shqipėri gjendet njė trupė ndihme e NATO-s dhe e shumė vendeve mike, pėrveē asaj qė ka krijuar me urgjencė qė nė ēastet e para qeveria, ėshtė nė tė vėrtetė njė ironi qė kapėrcen mendjen e njeriut. Ramės, duke qenė se ka zėnė vendin qė kishte Nano, si kryetar partie duket se i ka lėnė dhe tersin e janarit, nė sjelljen e pėrgjegjėsisė sė kryesocialistit. As ish-Kryeministri i fundit socialist nuk u shkul nga pushimet mė 9 janar, por shkrihej buzuqeve nė vendin fqinj, ashtu dhe kryebashkiaku i tanishėm nuk lėvizi nga Sharm el Sheik pa u pėrmbytur mijėra hektarė. Fundja, kishte kush kujdesej pėr qytetarėt. Opozita vėrtet duhet tė gjendet kudo dhe pranė nė kėtė ngjarje tė rėndė e tė pazakontė me rrisqe natyrore pėr banorėt e zonave tė pėrmbytura, por vendimi pėr shtab, ka tė bėjė mė tepėr me urdhėrin e bashkiakut pėr tė mbledhur deputetėt qė kanė nisur me kohė tė mendojnė se si tė hyjnė nė Parlament. Aleatėt qė vrapuan prapė pėr t'u punėsuar si opozitarė, vėshtirė se mund tė binden pėr alibinė e re qė do tė nxjerrė Rama pėr tė protestuar: Jo nė Parlament, pa u hapur qielli e pa numėruar retė qė janė bėrė shi, qė mė pas tė shohim, se a janė shkarkuar liqenet sipas orarit dhe energjia a ėshtė prodhuar me ujin tonė, e gjenialitete kiline pa fund. Pėr kėtė do ta ketė krijuar shtabin qė tė udhėzojė deputetėt tė mbledhin tė dhėnat mė tė fundit pėr motin, tė gjejnė informacion se kur ka nisur shiu i parė nė Evropė, kur ka ardhur moti i keq nė Ballkan dhe kur kanė rėnė pikat e para tė reshjeve nė Shqipėri. Pėr kėtė ka ndėrmend t'i shndėrrojė ata nė vėzhgues tė partisė qė mė pas tė kėrkojė me protesta hapjen e qiellit e tė digave, qė ai tė verifikojė se cila nga retė ka rėnė nė adresėn qė ka shėnuar ai vetė. Tani kutitė janė ndėrruar, janė bėrė qiellore dhe ai kėrkon tė hapė kutitė e Zotit qė tė shohė parashikimin e motit. Do tė kėrkojė pastaj nga qeveria transparencėn e klimės, sepse vetė nuk ka qenė kėtu dhe nga tė vetėt nuk ka pasur vėrejtje pėrse ka rėnė dėbora dhe shiu pa e pyetur atė dhe pa votuar ai nė Kuvend pėr kėtė gjė, si paketė tė ndryshimeve kushtetuese tė motit. Kjo dalldi e re politike, e vjetėrson shumė shekuj liderin e PS, qė po shndėrron partinė nė njė shoqatė, nė njė OJQ. Sepse tė bėsh njė shtab pa pasur asnjė mundėsi ligjore tė veprosh pėr tė komanduar, urdhėruar, ose pėrcjellė veprime nė terren nė kėtė gjendje tė rėndė, ėshtė shaka e tepruar. Por duhet pėrgjigjur me urtinė e fjalisė biblike qė, "Fale o Zot se s'di ēfarė bėn". Deputetė me pėrvojė dhe politikėbėrės ekspertė prej vitesh nė Partinė Socialiste ndihen jo mirė kur ndonjėherė duhet tė shkojnė pas avazit tė kryetarit, se mbase vendos tė mos bėjė kot e tė futet nė Parlament. Kur Komiteti i Emergjencės ėshtė vendosur nė Shkodėr, kur qeveria ėshtė thuajse e gjitha nė kryeqendrėn e veriut, kur deputetėt e mazhorancės janė nė terren nė zonėn e pėrmbytur, kur edhe deputetė tė PS, janė nė kėtė krahinė nėn ujė, kur NATO gjendet nė shtetin e saj pėr tė dhėnė ndihmė, kryesocialisti krijon njė shtab thjesht pėr tė marrė vesh se ēfarė bėhet nė Shqipėri, se qėndron shumė pak nė kohė rreziqesh. Ka marrė vesh gjithė Evropa se Shqipėria po kalon njė situatė tė vėshtirė shumė nga pėrmbytjet, por ende se ka marrė vesh kryetari i opozitės. Kėshtu, e vetmja ndihmė qė ka dhėnė deri tani si "politikė e re" ka qenė kėrkesa publike drejtuar Prokurorisė pėr tė nisur hetimet, ashtu mbi ujė, mbi zonėn e pėrmbytur, tė mos lėrė askėnd tė shkojė nė terren pėr tė punuar. Ēuditėrisht, bashkiaku qė ka pėrvojė me pėrmbytjet, ai e ka provuar sa kollaj e mbush Tiranėn me ujė, sepse e donte liqenin beton dhe jo ashtu si ėshtė, pretendon tė thotė se vetėm po qe ai nė pushtet, edhe moti ndėrron mendje dhe tė huajt bėjnė mrekullira pėr Shqipėrinė dhe shtatė ditė mė vonė ndodh profecia e Ngjelės, ne marrim vizat.

Ashtu si tha nė konferencėn e djeshme pėr shtyp se PS i ka kėrkuar Prokurorisė tė nisė hetimet duke filluar me Dritan Priftin, i cili duhet tė largohet nga detyra jo vetėm se ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė qė ka ndodhur, por edhe pėr t'i dhėnė siguri banorėve tė pėrmbytur, edhe tė gjithė shqiptarėve se katastrofa tė tilla nuk do tė pėrsėriten nė tė ardhmen". Nuk nxitoi tė pėrshėndesė forcat e ushtrisė dhe policisė qė nuk janė aspak parti politike, por bėjnė sakrificė me orė pafund nė shėrbim tė qytetarėve, por kėrkon tė hapė qiellin qė mė pas tė numėrojė retė. As Formula e Pagėzimit nuk tė ndihmon qė tė kuptosh disa reagime politike, por kanė tė drejtė tė thonė mendimet para kamerave, qė nė terren hyjnė thellė e mė thellė nė puseta qė tė tregojnė mėkatet e qeverisė me sasinė e shiut, e pastaj rendin nė selinė roze. Italia, Austria, Franca, Greqia, Sllovenia, e shumė vende tė tjera kanė dhėnė ndihmė, ekspertė nga Bashkimi Evropian janė nė terren dhe shtabi i emergjencės sė Ramės nuk po gjen hapėsirė tė ngulė ēadrėn. Komisari i Digave italiane, kėshilltari i Berluskonit, ka deklaruar se profesionalizmi i ekspertėve shqiptarė, i autoriteteve qė kanė menaxhuar situatėn ėshtė i shkėlqyer. Por prapė kėta ekspertė qė kanė ēertifikuar veprimet qeveritare dhe po japin si gjithnjė ndihmėn e tyre, nuk mund tė drejtojnė opozitėn as tė kėrkojnė pėr hatėr tė Ramės, tė hapet qielli e tė numėrohen retė, se ndryshe ai nuk lejon deputetėt e PS tė hyjnė nė Parlament. Thirrja e re e Ramės mund tė jetė: "Berisha, ndalo shiun ose ik nga qeveria!", por ēudi lokale mbetet sėrish ky si kusht pėr tė hyrė nė Parlament.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
PS kundėr Parlamentit pa u numėruar retė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: