NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bojkoti i opozitės, i keq, shumė i keq

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Bojkoti i opozitės, i keq, shumė i keq   Wed Jan 13, 2010 1:26 am

Busek: Bojkoti i opozitės, i keq, shumė i keq
12-01-2010 / Busek: Bojkoti i opozitės, i keq, shumė i keq

Parlamenti Europian vlerėson qeverinė pėr menaxhimin e situatės sė pėrmbytjeve nė Shqipėri.Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli kėrkon vijimin e mbėshtetjes pėr situatėn

“Parlamenti Evropian vlerėson qeverinė pėr atė qė po bėn me situatėn e pėrmbytjeve nė Shqipėri”. Kėshtu deklaroi Presidenti i Parlamentit Europian, nė takimin me Kryetaren e Kuvendit nė Bruksel, ku pjese e bisedės ishte edhe situata e pėrmbytjeve ardhur si pasojė e kushteve natytore dhe fryrjes se liqenit e lumenjve ne Shkodėr.

Kryetarja e Kuvendit falėnderoi pėr ndimėn e dhėnė dhe kėrkoi vijimin e mbėshtetjes nga Parlamenti Europian nė kėtė situatė.

Presidenti i Parlamentit Europian Jerzy Busek tha se “Shprehim gjithė mbėshtetjen tonė nė tė gjitha termat pėr situatėn”. Kreu i Parlamentit Europian vlerėsoi zgjedhjet e fundit nė Shqipėri. Ai tha se bojkoti i opozitės, ėshtė i keq, shumė i keq.

Lidhur me liberalizimin e vizave, zoti Busek shprehu angazhimin e Parlamentit Europian, si institucion qė ka njė peshė kryesore nė kėtė cėshtje. Ai tha se Parlamenti Europian mbėshtet Shqipėrinė pėr heqjen e vizave pas gjashtė muajsh. Presidenti Busek tha se Shqipėria ka bėrė shumė progres drejt BE_sė duke theksuar se shqiptarėt janė europianė. Ai vlerėsoi shumė rolin e Shqipėrisė nė rajon dhe shprehu bindjen se Shqipėria do tė jetė njė histori suksesi nė Ballkan dhe Europė. Kryetarja e Kuvendit falenderoi zotin Busek pėr mbėshtetjen e Parlamentit Europian dhe e ftoi pėr njė vizitė nė Shqipėri dhe pėr t’ju adresuar Parlamentit Shqiptar.

Deklarata e pėrbashkėt pėr mediat

Kryetari i Parlamentit Evropian

Ne kemi marrėveshjen tonė tė Bashkėpunimit mes Bashkimit Europian dhe Shqipėrisė, si dhe midis dy parlamenteve, Parlamentit Euripan dhe atij shqiptar. Ky bashkėpunim ėshtė i nevojshėm dhe ne besojmė se tė dy palėt janė shumė serioze nė lidhje me anėtarėsimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Europian. Do tė doja gjithashtu tė uroja vendin tuaj pėr anėtarėsimin nė NATO, arritja juaj e fundit nėntė muaj mė parė. Ėshtė njė ndryshim i madh. Ne e dimė shumė mirė sa e rėndėsishme ėshtė kjo pėr Shqipėrisė dhe pėr vendet anėtare tė NATO-s tė kenė njė vend mė shumė nga kontinenti Europian.
Ne jemi gjithashtu duke menduar pėr tė ardhmen e gjithė Ballkanit Perėndimor, kėshtu qė ju falėnderoj shumė pėr bashkėpunimin tuaj nė Ballkanin Perėndimor. Bashkėpunimit rajonal i Shqipėrisė ėshtė shumė i rėndėsishėm nė kėndvėshtimin tonė. Ne do tė donim tė mbanim ekuilibrin dhe paqen nė kėtė rajon pėr tė ecur kėshtu drejt anėtarėsimit tė vendeve tė kėtij rajoni.
Njė nga ēėshtjet mė tė rėndėsishme nė diskutimet midis Bashkimit Europian dhe Shqipėrisė ėshtė diskutimi nė nivel Parlamenti. Nga kjo pikėpamje ėshtė e nevojshme qė Parlamenti nė Shqipėri tė punojė si njė Parlament i plotė dhe efficient. Ne dėshirojnė tė kemi bisedime konstruktive mes Parlamenteve gjatė gjithė kohės dhe ndoshta ēėshtja mė e rėndėsishme ėshtė liberalizimi i vizave. Unė mund tė them nga ana ime dhe mesa kam dijeni nga negociatat sot, kjo do tė jetė e mundur nė korrik tė vitit 2010, pra nė gjysmėn e vitit dhe une e di shumė mirė sa e rėndėsishme ėshtė kjo pėr qytetarėt shqiptarė dhe pėr politikanėt shqiptarė pėr t’u treguar qytetarėve tė tyre se gjėrat po shkojnė nė drejtimin e duhur. Ne jemi tė shumė tė hapur pėr kėtė. Faleminderit qė erdhėt nė Parlamentin Europian, sepse pa bisedime nuk mund tė pėrmirėsojmė bashkėpunimin tonė. Ne kemi diskutime konstruktive dhe siē mund ta kuptoni fjalia e fundit ėshtė e njėjtė me atė nė fillim. Faleminderit shumė.

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli:
Faleminderit Zoti President.
Dėshiroj tė falenderoj Presidentin Buzek pėr ftesėn e bėrė Kryetares sė Parlamentit tė Shqipėrisė, dhe gjithashtu faleminderoj pėr ndihmėn qė vetė presidenti por edhe Parlamenti Evropian dhe Bashkimi Evropian i kanė dhėnė Shqipėrisė gjatė kėtyre ditėve tė vėshtira tė pėrmbytjes.
Falenderoj gjithashtu ndihmėn konkrete qė Komisioni Evropian i ka dhėnė dhe do tė vazhdojė t’i japė Shqipėrisė.
Pėr mua kjo ėshtė njė vizitė shumė e rėndėsishme sepse ne jemi tani kėtu pas hyrjes nė fuqi tė MSA-sė disa muaj mė parė, qė do tė thotė se ne kemi marrėdhėnie tė reja, mė tė forta midis njėri-tjetrit.
Unė dėshiroj tė falėnderoj Presidentin Buzek pėr gatishmėrinė e tij veēanėrisht tani qė Parlamenti Evropian ka mė shumė autoritet dhe ėshtė njė forcė drejtuese nė tė gjitha proceset e Bashkimit Evropian.
Pėr kėtė arsye , me kėtė autoritet qė ka, Presidenti Buzek dhe Parlamenti Evropian unė jam shumė e bindur se ne kemi njė mbėshtetje edhe mė tė fortė nga Parlamenti Evropian pėr tė pėrfunduar kėtė proces urgjent, procesin e liberalizimit tė vizave. Fjalėt qė Zoti President tha mė parė, janė shumė inkurajuese pėr tė gjithė ne shqiptarėt, pėr tė cilėt liberalizimi i vizave ėshtė dicka shumė e rėndėsishme.

Pyetje: Si e vlerėsoni situatėn e fundit nė Shqipėri dhe mendimi juaj pėr reformat qė po ndėrmerren pėr liberalizimin e vizave dhe integrimin evropian.

Kryetari i Parlamentit evropian
Ne vlerėsojmė pėrpjekjet e qeverisė shqiptare pėr menaxhimin e situatės pėr evakuimin e njerėzve nga zonat e rrezikuara dhe siē tha zonja Kryetare disa minuta mė parė, e gjitha kjo mbėshtetet gjerėsisht nga Parlamenti evropian. Ėshtė njė situatė tipike ku ne do tė tregojmė ndihmėn dhe mbėshtetjen tonė nė kėtė rast.
Pėrsa i pėrket procesit tė regjimit tė vizave nga Parlamenti evropian ekziston mbėshtetja e plotė pėr kėtė dhe siē ėshtė bėrė publike edhe nė deklaratat tona, nuk ka asnjė ēėshtje pėr tė diskutuar nė kėtė pikė.
Ne gjithashtu mbėshtesim negociatat pėr kėtė qėllim. Unė do tė doja gjithashtu tė nėnvizoja se Parlamenti Evropian e vlerėson shumė tė rėndėsishme qė nė Parlament tė ndėrmerren reforma pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe kjo ėshtė e domosdoshme edhe pėr vetė vendet anėtare tė BE-sė, ashtu sikurse e pohoi dhe vetė zonja Kryetare, edhe kryeministri Berisha qė e kam takuar disa herė nė takime ndėrkombėtare.
Ne kemi ndėrmarrė shumė reformat pėr tė gjithė vendet e BE-sė, sipas programit tonė tė Stokholmit dhe nė kėtė pikė edhe kėrkesa pėr palėn e ftuar pėr tė bėrė reforma pėr tė ndryshuar disa gjėra, ėshtė shumė e rėndėsishme gjithashtu. Kėshtu nė shumė kėndvėshtrime do tė thoja qė deklarata ėshtė optimiste.

Pyetje:
Kemi njė problem tė vogėl me Shqipėrinė qė ka tė bėjė me bojkotin e opozitės nė Parlament, qė ėshtė njė shqetėsim qė e ka shprehur edhe vetė PE, sa tė shqetėsuar jeni ju sot?

Kryetari i Parlamentit Evropian
Unė do tė thoja diēka nga kėndvėshtrimi im,
Nėse nevojiten tė ndryshohen shumė gjėra nė vendin tuaj ashtu sikur dhe nė vende tė tjera, nė tė vėrtetė nevojitet njė bashkėpunim midis opozitės dhe pozitės. Ne e dimė se gjithnjė ka tensione ndėrmjet koalicionit (pozitės) dhe opozitės, si nė ēdo vend demokratik ekziston kjo, por njė lloj bashkėpunimi ėshtė i domosdoshėm, specifikisht nė kėto momente kur tė dyja palėt pozita dhe opozita nė Shqiperi duan tė hyjnė si shtet nė BE.
Pra nė kėtė pikėpamje, duke qenė pėrgjegjėse, bojkote tė tilla janė shumė tė kėqija (tė dėmshme), sepse nuk jep shumė mundėsi pėr tė bashkėpunuar.

Kryetarja e Kuvendit
Si Kryetare e Kuvendit e kam pėrsėritur dhe s’do tė rresht sė pėrsėrituri nė faktin se ata kanė tė gjitha hapėsirat pėr tė ardhur nė Parlament pėr tė diskutuar dhe pėr tė ngriitur komisione hetimore pėr ēdo gjė qė ėshtė nė pėrputhje me ligjin dhe me kushtetutėn.
Nė Kuvend ne kemi arritur dhe do tė arrijmė dhe pėr kėtė jam e sigurt, kompromise dhe negociata shumė tė rėndėsishme.
Ndaj edhe shfrytėzoj rastin pėr tė ftuar qė tė respektojnė rezultatin e zgjedhjeve, pėr tė respektuar mandatin qė i kanė dhėnė shqiptarėt pėr liberalizimin e vizave pėr integrimin e Shqipėrisė nė BE dhe mbi tė gjitha pėr tė gjitha reformat e tjera dhe sfidat e rėndėsishme qė kemi pėrpara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Bojkoti i opozitės, i keq, shumė i keq
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: