NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shpėtimi i jetėve njerėzore, suksesi i aksionit tė madh humanitar tė qeverisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Shpėtimi i jetėve njerėzore, suksesi i aksionit tė madh humanitar tė qeverisė   Mon Jan 11, 2010 3:48 am

Shpėtimi i jetėve njerėzore, suksesi i aksionit tė madh humanitar tė qeverisė
11-01-2010 / Shpėtimi i jetėve njerėzore, suksesi i aksionit tė madh humanitar tė qeverisė

Edhe pse moti i keq dhe shirat bėjnė qė uji nė zonat e pėrmbytura tė shtohet, situata nė Qarkun e Shkodrės ėshtė nėn kontroll nga Shtabi i Emergjencės Civile. Ministri i Brendshėm Lulzim Basha ka deklaruar dje se komuniteti ndėrministror zhvillon ēdo ditė mbledhje nė orėt e para tė mėngjesit pėr planin e ditės, e mė pas anėtarėt e tij shpėrndahen nė terren. Ministri Basha thotė se prioritet mbetet evakuimi i banorėve dhe transportimi i ushqimeve

Si ėshtė gjendja aktuale nė komunat e pėrmbytura tė Shkodrės?
Gjatė gjithė ditės sė sotme (djeshme) sikundėr edhe ditėt e kaluara, Komiteti Ndėrministror zhvilloi mbledhje e mėngjesit dhe pasi ka rakorduar detyrat e lėna njė natė mė parė, pėr tu marrė nė situatėn, u shpėrnda nė terren. Konkretisht sot (dje) kemi gjithė ditėn nė komunėn e Dajē e cila ėshtė dhe komuna e goditur, ndėrsa Ministri i Mbrojtjes ka qenė nė komunėn e Velipojės, Ministri i Transportit nė komunėn e Bushatit dhe ministrat e tjerė kanė qenė nė komunat e Anės Malit, Gurit Zi, dhe tė gjitha komunat e prekura kėtu nė Shkodėr. Nė komunėn e Dajēit dua tė raportoj se prioriteti numėr njė ėshtė evakuimi dhe transporti i ndihmave. Transporti ėshtė kryer nėpėrmjet dy rrugės atė tė rrugės sė vjetėr tė Dajēit qė ėshtė e kalueshme vetėm pėr kamionėt, por edhe nėpėr mjet aksit Murriqan-Dajē. Ndėrkohė qė pėr njė segment tė quajtur Bishti i Qarrit, furnizimi ushqimor ėshtė bėrė nga ajri. Nė pėrgjithėsi gjendja mbetet nėn kontroll. Ka njė gjendje shėndetėsore e cila ėshtė inspektuar nga ekipet e mjekėsisė nė tė gjitha komunat dhe qė ky inspektim do tė vazhdojė. Po kėshtu veterinaria ka bėrė inspektime ndėr gjėnė e gjallė. Prioritet do tė ketė edhe ushqimi i gjė se gjallė nė pikat e evakuimit. Kjo do tė bėhet vetėm nė pikat e evakuimit me koncentrat ushqimor dhe medikamente tė tjera. Dua tė bėj njė thirrje tė gjithė banorėve tė Dajēit, Bushatit, Gurit tė Zi qė tė vazhdojnė evakuimin. Ėshtė e vetmja rrugė qė ndihmon forcat e ushtrisė dhe policisė pėr tė ndihmuar. Ditėn e sotme (djeshme) kemi arritur qė falė evakuimit dhe shpėrndarja e ushqimeve nėpėr vendet e evakuimit, kanė qenė pikat mė tė lehta pėr tu kapur nga forcat e policisė dhe ushtrisė qė po bėjnė depozitimin dhe shpėrndarjen.

Nisur nga thirrja juaj pėr evakuimin e kėtyre banorėve, procesi i largimit tė banorėve nga vendet e pėrmbytura dhe ai i shpėrndarjes sė ndihmave ka ecur mirė apo ka probleme?
Pėr procesi i evakuimit ritmet nuk janė ato qė kėrkojmė ne, por procesi i evakuimit vazhdon. Kam pėrdorur ēdo rast pėr tė bėrė thirrje tė vazhdojnė evakuimin, ndonėse u bėnė disa ditė qė pėr sa i pėrket shpejtėsisė s evakuimit, nuk ėshtė ajo qė dėshirojmė ne. E pėrsėris, prioriteti numėr njė ėshtė evakuimi dhe shpėtimi i njerėzve objektiv qė deri tani e konsideroj 100 qind tė suksesshėm, por parakusht pėr tė mbajtur kėtė objektiv nė parametrat e suksesit ėshtė me ēdo kusht evakuimi.

Cilat janė ēėshtjet e tjera qė kėrkojnė zgjedhje tė menjėhershme?
Ne po marrim masat tė ruajtjen e infrastrukturave primare dhe sekondare, argjinaturave, nėn stacionet elektrike, pompave tė ujit, ku jo gjithmonė kemi qenė nė gjendje ti pėrgjigjemi kėtyre, sepse situata nė terren ndryshon. Sasi e ujit ėshtė e tillė qė shpesh herė ėshtė ė madhe nė disa pjesė tė infrastrukturės dukė nxirė jashtė pėrdorimit stacione elektrike apo pompa, por megjithatė deri tani ky objektiv ka siguruar qė mbi 95 pėr qind e zonės ka pasur energji elektrike, ndėrkohė qė 100 qind e zonė ėshtė mbuluar me ujė tė pijshėm.

Pėrse ngurojnė banorėt tė evakuohen?
Ende edhe sot kur flas me banorėt njė pjesė prej tyre e konsiderojnė pėrmbytjen, si njė problematikė jo tė panjohur pėr ato. Megjithatė situata nuk duhet tė nėnēmohet. Unė i besoj pėrvojės sė banorėve dhe i ēmoj pėr pėrpjekje qė kanė bėrė duke lėvizur familje e tyre dhe veēanėrisht ata qė kanė strehuar familjet nė pikat mė tė larta tė zonės. Por kjo ėshtė njė situatė tėrėsisht e pa parashikuar. Ndaj pėr tė lehtėsuar punėn tonė pėr tu ardhur nė ndihmė dhe pėr tė kryer shėrbimet elementare ata nė kėtė moment duhet ti binden autoriteteve tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Shpėtimi i jetėve njerėzore, suksesi i aksionit tė madh humanitar tė qeverisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: