NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Opozita erdhi nga pushimet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Opozita erdhi nga pushimet   Fri Jan 08, 2010 5:23 am

Opozita erdhi nga pushimetKryetari socialist ka mbėrritur dje nė atdhe pas njė turi dhjetėditor pushimesh, i cili sipas medias mė tė afėrt tė tij, nisi me Francėn dhe vijoi me pushimet prej "Sheiku" nė hotelet luksoze tė Dubait. Pėrmbytjet dhe situata mjaft kritike nė zonėn e Shkodrės dhe Lezhės, e cila po vijon prej tė paktėn pesė ditėsh, nuk ia kanė prishur Ramės rehatinė e pushimeve tė kėtij fillimviti. As zhurma nė media dhe madje as thirrjet e ithtarėve tė tij pėrmes telefonave nuk e kanė bėrė atė qė tė presė biletėn e udhėtimit tė paktėn njė ditė pėrpara pėrfundimit tė pushimeve tė programuara.

Nė kėto pesė ditė mjaft tė vėshtira jo vetėm pėr zonėn e Shkodrės dhe Lezhės, shqiptarėt kanė mundur tė evidentojnė edhe njė herė se atyre u mungon opozita. Opozita ėshtė me pushime, kur i gjithė shteti ėshtė nė kėmbė pėr t'u pėrballur me njė fatkeqėsi natyrore. Opozita po festonte nė Paris dhe Dubai pėrmbytjen e Shkodrės dhe Lezhės, dy qytete qė i konsideron si tė largėta politikisht me veten.

Kryetari socialist nuk e prishi rehatinė e kėtyre pushimeve qoftė edhe pėr njė moment tė vetėm pėr tė lėshuar tė paktėn njė mesazh pėrmes mediave tė tij pėr fatin e keq tė banorėve tė kėtyre zonave, por edhe nuk denjoi tė paktėn tė justifikohej pėrmes zyrės sė tij tė shtypit pėr mungesėn nė njė nga momentet mė tė vėshtira qė po kalon vendi. Kjo ėshtė njė shenjė arrogance qė nuk mund tė ketė tė krahasuar nė asnjė vend tjetėr dhe me asnjė politikan qė pretendon tė jetė lider i njė force politike. A mund tė imagjinohet se ēfarė do tė ndodhte nė ndonjė vend tjetėr europian sikur njė fatkeqėsi e tillė tė kishte goditur kėto vende dhe drejtuesi i opozitės tė mos denjonte tė ndėrpriste pushimet!?

Ata banorė tė zonave tė pėrmbytyra e panė se sa vlente jeta e tyre pėr kryetarin e opozitės. Politikisht Ramės nuk i intereson jeta, pėrkundrazi, ai ka aleat vdekjen. I intereson qė tė ketė njė tragjedi me pėrmasa tė paimagjinueshme. Zėdhėnėsja e tij uroi qė tė kishim njė Gėrdec tė dytė me shumė viktima, me shumė tė zhdukur, me shumė tė mbytur. Zėdhėnėsa tė tjerė tė liderit tė opozitės kėrkuan qė tė shemben digat e uruan dhe e urojnė kėtė nga momenti nė moment. Kjo ėshtė pritshmėria e liderit tė opozitės, qė njė tragjedi e tillė imagjinare t'i shėrbejė atij politikisht, ndėrsa trupat e viktimave tė shkaktuara prej saj tė jenė trofeu i pushtetit tė tij.

Nuk ėshtė hera e parė qė ndodh kjo me Ramėn. E ka tentuar edhe herė tė tjera. Ka dalė nė konferenca shtypi me tė vdekurit si aleatė tė heshtur nė fjalime, ka nxjerrė njerėzit tė thėrrasin nė debatet politike nė prag tė zgjedhjeve "Gėrdec, Gėrdec", ka nxjerrė para podiumeve tė mitingjeve familjarė tė njerėzve tė vdekur pėr tė bėrė fushatė, duke e parė gjithmonė vdekjen dhe fatkeqėsinė e tė tjerėve si kurorė pėr pushtet.

Sapo i zbriti avionit tė pushimeve, Rama doli dje nė konferencė shtypi dhe kėrkoi solidaritet, nė njė kohė qė ai ka mbėrritur tashmė nga Kosova, Italia dhe shumė vende tė tjera aleate tė NATO-s dhe vende fqinje. Rama ishte mė i vonuari dhe i fundit nė kėtė thirrje qė shumė tė tjerė jashtė kėtij vendi kanė nisur ta konkretizojnė.

Ai kėrkoi pėrgjegjėsi dhe i kėrkoi kryeprokurores qė tė hetojė edhe Zotin pėr fatkeqėsinė natyrore, shirat dhe borėn, se si ateist edhe Zotin e shikon si njė kundėrshtar politik qė e pengon tė marrė pushtetin. Sikur kryeprokurorja t'i bindej Ramės, natyrisht i duhet adresa ku ta dėrgojė kėtė padi, por se Rama nuk di tjetėr veē asaj tė Sali Berishės.

Sot Rama do tė veshė ēizmet dhe kilotat dhe do tė niset pėr nė zonat e pėrmbytura, por ndoshta klima ndaj tij nuk do tė jetė shumė miqėsore, pikėsėpari sepse ai mbėrrin atje i fundit dhe mbi tė gjitha, jo pėr hallin e atyre njerėzve qė po pėrballen me kėtė fatkeqėsi natyrore, por pėr hallin e tij tė pushtetit. Dhe nė kėtė pikė, njerėzit qė vuajnė ka shumė pak mundėsi qė tė jenė mikpritės. Tė paktėn pėrpara se tė niset tė justifikohet para banorėve tė Shkodrės dhe Lezhės, t'u tregojė atyre njė raport mjekėsor si dikur dhe t'u thotė se nuk kishte mundur t'i vizitonte se kishte qenė sėmurė. Por pėr kėtė i duhet tė pėrgėnjeshtrojė edhe mediat qė i ka nėn kontroll dhe qė kanė thėnė me tė madhe se ishte me pushime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Opozita erdhi nga pushimet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: