NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Selia rozė ėshtė kthyer ditėt e fundit nė njė strofkė kukuvajkash qė ndjellin kob e zi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Selia rozė ėshtė kthyer ditėt e fundit nė njė strofkė kukuvajkash qė ndjellin kob e zi   Fri Jan 08, 2010 5:16 am

Selia rozė ėshtė kthyer ditėt e fundit nė njė strofkė kukuvajkash qė ndjellin kob e zi

Maskarada-Rama, pas pushimeve nė Dubai bėn moral pėr pėrmbytjet

I sapokthyer nga pushimet e tejzgjatura nė resortet mė luksoze dhe hotelet mė tė shtrenjta tė globit, kryetari i Partisė Socialiste, ka nxituar tė marrė kryesimin e aksionit tė turpshėm pėr politizimin e fatkeqėsisė natyrore tė pėrmbytjes sė disa zonave nė Qarkun e Shkodrės dhe Lezhės. Deri dje, Rama pėr shkak tė angazhimeve serioze me pushime nė ujėrat e nxehta tė plazheve tė Dubait ua kishte besuar kėtė mision zėdhėnėsve tė tij, tė cilėt nga selia e partisė kryesore tė opozitės lėshonin deklarata nga mė tė ēuditshmet qė varionin nga akuzat ndaj qeverisė pėr reshjet e dendura qė pėrfshinė vendin e deri te thirrjet kobėzeza ndaj banorėve qė tė mos pranonin planin e qeverisė pėr evakuim me shpresėn se do tė realizohej dėshira e shumėpritur e monstrės qė drejton PS pėr humbje nė jetė njerėzore. Me rikthimin e Ramės, strategjia e urrejtjes ndaj banorėve tė kėsaj zone ka kaluar ēdo kufi qė mund tė imagjinohej. Duke angazhuar veglat e tij mediatike dhe politike, Rama lanēoi fushatėn e pėrhapjes sė panikut tek qytetarėt e Shkodrės dhe mė gjerė, duke bėrė telefonata kėrcėnuese e destabilizisuese pėr rrezik ēarje digash e pėrmbytje masive. Ana pozitive e medaljes nė kėtė rast ėshtė se deklarata tė tilla janė vetėm pjesė e imagjinatės sė sėmurė tė skizofrenit nė krye tė PS-sė dhe nuk kanė asnjė bazė reale, ndėrsa ana pesimiste e saj ėshtė ajo qė lidhet me faktin, se sa larg mund tė shkojė njė njeri pa asnjė ndjesi njerėzore e morale nė pėrpėlitjet pėr arritjen e qėllimeve individuale. Mjafton kėtu tė kujtojmė thirrjet e zėdhėnėsve tė Ramės drejtuar banorėve pėr tė mos pranuar evakuimin, thirrje qė synonin pėrmbushjen e urimeve ogurzeza tė kryetarit tė PS-sė pėr tė patur humbje nė jetė njerėzore, tė cilat janė ushqimi i vetėm politik i pėrbindėshit pa asnjė alternativė tjetėr qė drejton partinė kryesore tė opozitės. Tashmė kur ky mallkim i kobshėm duket i parealizueshėm pėr shkak tė angazhimit maksimal tė qeverisė pėr evakuimin e banorėve tė rrezikuar, Rama u shfaq dje nė selinė e PS-sė nė njė pėrpjekje qesharake dhe hipokrite pėr t`u paraqitur para shqiptarėve si njeriu mė i preokupuar pėr situatėn e rėndė tė banorėve tė zonave tė prekura nga pėrmbytjet, nė njė kohė qė nuk mori mundimin as tė ndėrpresė pushimet nė plazhet mė tė shtrenjta tė planetit. Rama shfaqet papritur nė selinė rozė pas dy javė pushimesh me njė masakaradė tė paprecedentė, a thua se shqiptarėt janė njerėz pa memorie qė tė harrojnė se ai vazhdonte pushimet pa asnjė kokėēarje nė njė kohė kur njė pjesė e bashkėqytetarėve tė tij po kalonin momente tė vėshtira pėr shkak tė kushteve tė rėnda atmosferike. Por sikur tė mos mjaftonte kjo shkallė e lartė papėrgjegjshmėrie dhe arrogance, kryetari i opozitės nuk ka nguruar qė tė nxitojė fillimisht nėpėrmjet SMS-ve dhe tashmė nėpėrmjet daljeve publike nė selinė rozė qė ta pėrdorė kėtė situatė pėr qėllimet e tij personale, njėlloj siē ka bėrė edhe mė parė me tragjeditė njerėzore. Mjafton tė kujtojmė kėtu tragjedinė e Gėrdecit apo aksidentin e tė ndjerit Kosta Trebicka, tė cilat u pėrdorėn nė mėnyrėn mė tė turpshme nga Rama pėr interesa tė ulėta. Nė kushte tė ngjashme ēdo kryetar opozite do tė kishte ndėrprerė nė mėnyrė tė menjėhershme pushimet pėr t'iu gjendur pranė qoftė edhe moralisht bashkėqytetarėve tė tij, por kjo nuk mund tė pritet tė ndodhė me Ramėn, i cili ka dėshmuar mė shumė se njė herė, se nuk mund tė flitet pėr humanizėm. Ai thjeshtė kėrkon tė shfrytėzojė qytetarėt e prekur nga fatkeqėsitė pėr tė arritur qėllimet e tij personale. Selia rozė ėshtė kthyer ditėt e fundit nė njė strofkė kukuvajkash qė ndjellin kob e zi dhe qė urojnė orė e ēast pėr njė situatė edhe mė tė rėndė tė pėrmbytjeve nė veri tė vendit, pėr tė pasuruar politikėn sahariane tė opozitės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Selia rozė ėshtė kthyer ditėt e fundit nė njė strofkė kukuvajkash qė ndjellin kob e zi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: