NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fenomeni “komente” nga militantė tė thekur socialistė e detyrimisht me kollare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
Aresi

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Fenomeni “komente” nga militantė tė thekur socialistė e detyrimisht me kollare   Mon Dec 21, 2009 7:07 am

Fenomeni “komente” nga militantė tė thekur socialistė e detyrimisht me kollare
21-12-2009 / Nga Gėzim Llojdia

Fenomeni komente qe vendoset pas ēdo shkrimi mė ngjall njė ndjenjė neverie. Lexoja gazetėn “Shekulli” dhe ca komente tė saj pas ēdo shkrimi online. Mendimi nė pėrgjithėsi shfaqet veē me fytyrėn e vėrtetė. A ka njeriu njė emėr dhe njė mbiemėr? A ka ai identitetin e tij? Sigurisht qė i ka. Pėrse atėherė duhet tė na shfaqen pas ēdo shkrimi njerėzit me ēorape nė kokė? Kur lexoja komentet do tė duhej t’i ndėrprisja, sepse neveria ia kalonte ēdo caku. As nė njė lokal homosh dhe as nė njė kafene tė droguarish nuk besoj se gjenden komente tė tilla. Sharje dhe shpifje pafund, lloj-lloj aludimesh e llojlloj teorish e fjalėsh qė besoj fjalori ynė nuk i ka. Tė gjitha kėto i hasa kur kishte shkrime pėr kryeministrin apo kongresin e PD. Kėto fjalė tė hedhura nė njė gazetė online nuk tregojnė vėrtet realitetin sepse dihet kush fshihet pas tyre. Mesazhet “lexoni shkrimet dhe bėni komentet” ka qenė njė ritual qė pėrsėritet ēdo ditė nga psikopatėt me shkollė tė cilėt kanė mbushur radhėt e opozitės me atė qė shpesh quhet llum. Pėrse bėjmė pikėrisht kėtė aludim? A mundet pikėrisht ai - qė ka fjalor tė ulėt - njeri i rrugėve, i pijeve dhe i drogės, tė pėrdorė kompjuterin dhe ē’ėshtė mė e keqja tė lexojė gazetat, atij qė s’i bie ndėrmend kurrė pėr politikė, tė japė gjykime tė kėtilla? As qė bie llafi se kėto komente shkruhen nga njerėzit e rrugės. Kėto komente mė sė paku shkruhen e nxirren nga militantė tė selisė, duke pėrdorur fjalorin e rrugės. Administratori i kėsaj gazete qė pėrmenda shkruante se kishte fshirė pėr arsye etike disa komente. Pėrse lodheni kaq shumė, dėrgoni mesazh tek e-mailet e militantėve me kollare dhe u thoni: “moderoni pak gjuhėn se po bėheni si tualetet publike tė Vlorės”? Dua tė them se kur lexoj kėto komente them se kanė shpėrthyer vėrtetė ujėrat e zeza dhe s’ka punėtorė qė t’i bllokojė. Ku janė mbledhur gjithė ato kutėrbime nėpėr ato gjirize dhe derdhen lirisht nėpėr media. Ėshtė tjetėr nivel e mendėsi nė medien perėndimore. Zotėri shfaqu me emrin tėnd, jo si kokė-ēorape! Anonimėt qė mbushin komentet nuk tregojnė asgjė. Pse janė pa identitet? Ballafaqohu me vlerat dhe sheshi e mejdani ėshtė sėrish aty. Mė kujtohet se ca vjet mė parė nė TV-tė e Vlorės transmetohej njė emision me kėngė. Dėrgohej 500 lekė dhe ai pėrmendte emrat qė pėrshėndeteshin. Nuk kam parė njė ēmenduri tė kėtillė, kur me dėrgesėn prej 500 lekėsh, kėrkonin tė pėrshėndetej deri Enveri e Ramizi, krejt sikur kėto i shkruanin njerėzit e pushtetit. Kaq tė neveritshėm u bėnė kėto emisione, saqė vetė televizionet i mbyllėn.
Imagjinoni se kush fshihej pas tyre? Vetėm disa emra. Besoj janė kėta qė tash kanė gjetur fushė veprimi tek komentet pas ēdo shkrimi. Gjuhėtarėt e komenteve tė krijojnė pėrshtypjen se ata janė thjeshtė njerėzit me kollare qė kanė dy standarde; atė tė politikanit tė mirė dhe kur vėnė ēorape nė kokė, atė tė anonimatit tė shpifur, njeriut tė rrugės dhe tė urryer prej tė gjithėve. A ka forma pėr t’u shmangur prej kėsaj tė keqeje? Vendosni emrin dhe mbiemrin, adresėn e saktė dhe jo pseudonimet Dushani a Tarasi, qė janė pjesė e njė kohe tė perėnduar. Shkruani komente por me parė identifikohuni me emėr e mbiemėr, sepse vetė ju keni njė identitet nė shoqėri e kudo. Koha e ēorapefshehurit ka perėnduar njėherė e pėrgjithmonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Fenomeni “komente” nga militantė tė thekur socialistė e detyrimisht me kollare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: