NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bojkoti i Parlamentit nga opozita vė nė rrezik kandidaturėn e pranimit tė Shqipėrisė nė BE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Bojkoti i Parlamentit nga opozita vė nė rrezik kandidaturėn e pranimit tė Shqipėrisė nė BE   Mon Dec 21, 2009 7:05 am

Bojkoti i Parlamentit nga opozita vė nė rrezik kandidaturėn e pranimit tė Shqipėrisė nė BE
21-12-2009 / Le Figaro

Nga Thierri Portes (Le Figaro, 15 dhjetor 2009)

Shqipėria ėshtė duke pėrjetuar njė debat tė ashpėr mes liderit tė maahorancės Sali Berisha dhe atij tė opozitės Edi Rama, njėkohėsisht edhe kryetar i bashkisė sė kryeqytetit. Debati po shumėfishohet nė mėnyrė tė ndjeshme ditėt e fundit nė mediat lokale, tė cilat, pėr shkak tė bojkotit nga ana e opozitės, janė kthyer nė njė tribunė tė sulmeve personale mes dy lidėrve. Lideri socialist nuk ėshtė i zgjedhur, por ai i ka ndaluar anėtarėt e partisė sė tij tė mbushin sallėn e Kuvendit. Qė nga fillimi i shtatorit, gati gjysma e parlamentit tė zgjedhur nė qershorin e kaluar vazhdon tė dezertojė Kuvendin. Ndėrkohė qė diplomatėt e Bashkimit Evropian nuk rreshtin sė pėrsėrituri se funksionimin e rregullave demokratike ėshtė njė kusht sine qua non pėr pranimin nė BE, njė eveniment sa shume i dėshiruar nga Tirana zyrtare, po aq i inkurajuar nga Brukseli.
"Principet bazė tė demokracisė"/Rama nuk arrin ende tė pranojė humbjen e tij nė zgjedhjet e qershorit tė fundit. Partia Socialiste qė ai drejton ka fituar njė vetėm njė vend mė pak se Partia Demokratike e kryesuar nga kryeministri Berisha, i cili mundi tė formojė njė shumicė vetėm me ndihmėn e katėr anėtarėve tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, tė kryesuar nga Ilir Meta, njė ish-partner i Ramės, i cili mbron pėrkatėsinė e partisė sė tij si tė krahut tė majtė, por qė aktualisht ėshtė Ministėr i Punėve tė Jashtme, nė njė qeveri tė djathtė. "Rama deshi tė mundte Berishėn, kurse Meta dėshtoi", deklaron njė diplomat evropian nė Tiranė.
Sot, kryetari i bashkisė sė Tiranės ka adaptuar njė strategji politike shumė kurioze. "Unė nuk kundėrshtoj rezultatin e zgjedhjeve", deklaron Rama nė njė frėngjishte tė pėrsosur, por kėrkoj rinumėrimin tė fletėve tė votimit pėr arsyen e vetme qė historia e zgjedhjeve nė Shqipėri gjithmonė ka njohur problemet e korrupsionit". Ndėrkohė qė Rama deklaron "se ėshtė i hapur tė bashkėpunojė me opozitėn, Berisha kundėrshton rihapjen e kutive tė votimit. Ky i fundit mohon ēdo lloj manipulimi gjatė proēesit tė zgjedhjeve tė qershorit, i cili u monitorua nga pėrfaqėsuesit e OSBE-sė si dhe observatorė evropianė.
Tirana zyrtare, tė enjten dhe e premten priti z. Pierre Lellouche, pėrgjegjės pėr ēėshtje evropiane - vizita e parė zyrtare nga njė ministėr francez prej mė shumė se dhjetė vjetėsh -, i cili bėri thirrje pėr "dialog" mes forcave politike duke u kujtuar "parimet themelore tė demokracisė ". Duke shpresuar fundin e "bojkotit sa mė shpejt tė jetė e mundur," Pierre Lellouche theksoi prerazi se BE-ja mund tė mirėpresė nė gjirin e saj "sisteme demokratike qė funksionojnė" dhe "nuk mbahen peng nga pėrllogaritjet politike tė asnjė force". Carl Bildt, Ministri Suedez i Punėve tė Jashtme, vendi i tė cilit kryeson BE-nė deri nė fund tė vitit, pak kohė mė parė riafirmoi besimin e tij se politikanėt shqiptarė do tė arrijnė njė kompromis, nėse ata janė tė gatshėm pėr tė drejtuar vendin e tyre nė Bashkimi Evropian. Paralajmėrimi nuk pati efektet e pritura ndaj dhe Pierre Lellouche e pa tė arsyeshme tė ritheksonte kėtė pikė.
Ndėrkohė qė Shqipėria duhet tė jetė njė kandidat zyrtar pėr pranimin nė BE dhe Kėshilli ka paraqitur rastin nė Komisionin nė Bruksel nėntorin e kaluar, "ai ishte shpresonte pėr tė filluar procesin nė njė mė pak problematike" tha, i zhgėnjyer, njė diplomat nė Tiranė. Cili ėshtė i kujdesshėm tė parashikohet nėse kjo krizė mund tė zgjasė deri nė datėn nė dorė tė fatit e 7 mars, gjashtė muaj pas hapjes sė seancės parlamentare, deputetėt qė nuk kanė shėrbyer nė fuqi do tė pavlefshme tė zgjedhjeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Bojkoti i Parlamentit nga opozita vė nė rrezik kandidaturėn e pranimit tė Shqipėrisė nė BE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: