NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Edi Rama tė shkėputet nga pėrkujtimi i Stalinit, njėrit prej simboleve tė diktaturės”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Edi Rama tė shkėputet nga pėrkujtimi i Stalinit, njėrit prej simboleve tė diktaturės”   Mon Dec 21, 2009 7:01 am

Edi Rama tė shkėputet nga pėrkujtimi i Stalinit, njėrit prej simboleve tė diktaturės”
21-12-2009 / Edi Rama tė shkėputet nga pėrkujtimi i Stalinit, njėrit prej simboleve tė diktaturės”

Lėvizjet qytetare protestojnė kundėr shndėrrimit tė PS nė njė parti qė me 21 dhjetor nderon kujtimin e Stalinit

Shoqėria civile ka reaguar me anė tė organizimit mė tė ri “Kurajo” pėrpara selisė rozė pikėrisht kur mitingu pėrmbyllės ėshtė pėrcaktuar tė mbahet sot, nė datėlindjen e ish-diktatorit Stalin, mė 21 Dhjetor.
Gjatė fjalės se tij drejtuesi i Qendrės, Hamza Hatika u shpreh se ftesa pėr miting ashtu sikurse edhe dy vite mė parė, nuk duhet tė ripėrsėritet nė njė tjetėr miting in-memoriam pėr diktatorin mė tė madh tė botės Stalinin. “Duhet ta dinė shqiptarėt se gruaja e tij ka vrarė veten, ndėrsa vajza e tij ėshtė arratisur dhe ka dėshmuar me libra mbi gjenoncidin qė babai i saj ka kryer mbi popullin rus”, tha ndėr tė tjera Hatika. Pėrpara dy vjetėsh Kėshilli i Europės ėshtė shprehur qartė me njė rezolutė ku diktatori Hoxha e renditet tė dytėn Shqipėrinė pėr frymė popullsie pas Stalinit pėr krime kundėr njerėzimit. Gjithashtu fatura qė duhet paguar pėr kėta ish tė dėnuar, a nuk ėshtė njė tjetėr detyrim i tepėrt pėr qytetarėt shqiptarė, e kur nė vitin ‘90 u renditėm tė fundit pėr nivel ekonomik? Eurostat publikoi ditė mė parė se vetėm nė BE, jetojnė rreth 1 milionė shqiptarė, por cili nga kėta emigrantė do ta miratonte njė miting tė dytė in-memoriam dedikuar “baba” Stalinit?, theksoi ndėr tė tjera drejtuesi i Qendrės “Kurajo”. Vetėm pak ditė mė parė komisionari Olli Rehn ka dorėzuar pyetėsorin pėr liberalizimin e vizave pėr vendin tonė, por janė 4 ligje tė cilat duan edhe miratimin e opozitės, dhe ata tė cilėt qajnė pėr varfėrinė dhe tė ardhmen e kombit ne Europė, konsumojnė energjitė rrugėve me mitingje dhe kėrkesa pa bazė ligjore”, vijoi fjalėn e tij drejtuesi i kėsaj lėvizjeje, para dhjetėra protestueve qė ishin mbledhur para selisė sė Partisė Socialiste, duke kėrkuar solidarizim nė lėvizjen pėr tė ndalur rreshtimin final tė opozitės shqiptare nė mbrojtje tė kauzės staliniste.
Shteti duhet tė ndahet nga pushteti. Vetėm ligji ai qė sanksionon dhe vendos mbi tė gjithe ne, por selia ylberiste akoma nuk po del nga kolapsi paszgjedhor dhe nuk po pranon votėn e sovranit e vendimet e KQZ dhe tė Gjykatės sė Apelit, ndėrkohė qė asnjė nga tė 2610 komisionerėt socialist nuk ėshtė shprehur kundėr procesit tė numėrimit tė votės, thanė oratorėt nė protestėn e djeshme. A shkohet nė Europė me ligje dhe vendime tė njė partie qė mbron Stalinin, kanė theksuar dje oratorėt e Qendrės “Kurajo”, tė cilėt pėrsėritėn se nuk janė kundėr protestave, por kėrkuan qė opozita tė mos arkivojė njė miting tė dytė pėr Stalinin, veē pak ditė, pasi Shqipėrisė i ėshtė pranuar aplikimi pėr marrjen e statusit tė vendit kandidat pėr anėtarėsim tė plotė nė BE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Edi Rama tė shkėputet nga pėrkujtimi i Stalinit, njėrit prej simboleve tė diktaturės”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: