NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bijtė e komunizmit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Bijtė e komunizmit   Sun Dec 20, 2009 7:24 am

Bijtė e komunizmit

o Edi Rama, i biri i Kristaq Ramės, anėtar i Komitetit Qendror dhe anėtar i presidiumit tė Kuvendit Popullor

o Dashamir Peza, i biri i Myslym Pezės, mbante disa poste tė larta nė shtetin komunist

o Ilir Gjoni, i biri i Xhelil Gjonit, sekretar i parė i partisė

o Ditmir Bushati, i biri i Sulejman Bushatit, sekretarit tė Komitetit tė Partisė nė Shkodėr, anėtar i Komitetit Qendror tė PPSH-sė

o Ledi Shamku (Enkelejda Shkreli), mbesa e Hamit Shamkut, anėtar i Komitetit Qendror

o Ilir Beqja, i biri i Hamdi Beqės anėtar i Komitetit Qendror

o Fidel Ylli, nipi i Karaman Yllit, sekretar partie, ministėr Arsimi

o Alfred Dalipi, dhėndri i Llambi Gegpriftit, kandidat i Byrosė Politike

o Qemal Minxhozi, i biri i sekretarit tė parė tė partisė nė rrethin Mat

o Olta Xhaēka, mbesa e Servet Pėllumbit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Re: Bijtė e komunizmit   Sun Dec 20, 2009 7:25 am

Etėrit e tyre pushkatuan dhe varėn nė litar pa gjyqe me mijėra shqiptarė, bijtė kėrkojnė revanshin

Kush janė pinjollėt e diktaturės qė kanė zaptuar kupolėn e PS-sė

Kupola e partisė kryesore tė opozitės ėshtė mbėrthyer nga pinjollėt e diktaturės mizore tė komunizmit, tė cilėt duke shfrytėzuar rangjet e larta politike nė krye tė PS-sė po kėrkojnė revansh ndaj demokracisė dhe shtetit ligjor qė rrėzoi baballarėt e tyre nė fillimin e viteve `90. Shumica e tyre u katapultuan nė forumet drejtuese tė Partisė Socialiste dhe nė grupin e saj parlamentar vetėm nga merita e prejardhjes sė tyre familjare dhe nga lidhjet me tė shkuarėn e errėt, qė mesa duket ėshtė nostalgjia nė tė cilėn po pėrpiqet t`i kthejė shqiptarėt krye-pinjolli i diktaturės, Edvin Kristaq Rama. Atėherė kur shumica e shqiptarėve menduan se tashmė u kishin dhėnė shkelmin e fundit arkitektėve tė gulagėve mė tė egėr tė Europės sė pasluftės, dhe filluan tė mbizotėronin shpresat se Partia Socialiste tashmė ishte shndėrruar nė njė parti moderne duke lėnė pas krahėve tė shkuarėn mizore tė paraardhėses sė saj, po shfaqen si "kėrpudhat pas shiut" bijtė e diktaturės, tė cilėt jo vetėm po pranohen nė gjirin e partisė sė baballarėve tė tyre, por kanė marrė peng vendimmarrjen e saj. Deri nė vjeshtėn e vitit 2005, kėto elementė nuk kishin ndonjė potencial nė vendimmarrjen e PS-sė, e cila qė nga ndryshimi i emrit deri katėr vite mė parė ėshtė drejtuar nga njerėz pragmatistė dhe me formim politik. Ardhja e tė birit tė anėtarit tė Komitetit Qendror, Edvin Rama, nė krye tė partisė kryesore tė sė majtės u rindezi shpresat pėr pushtet e karrierė politike bijve, nipave e mbesave tė "pashallarėve tė kuq", tė cilėt pėr 45 vjet pushkatuan pa gjyqe, vranė, internuan mijėra shqiptarė dhe dėnuan me uri e sėmundje mbi 80 % tė tjerė. Pavarėsisht vendosmėrisė sė kėsaj kupole pėr tė penguar me ēdo kusht hapjen e dosjeve tė Ish-sigurimit famėkeq tė regjimit komunist, krimet e baballarėve tė tyre apo edhe tė tyre po bėhen publike ēdo ditė pėr opinionin publik. Frenat e Partisė Socialiste tashmė janė nė duart e kėsaj ēete, tė cilėve duket se edhe qėndrime tė tilla si mosnjohja e zgjedhjeve, kėrkesat pėr shkelmimin e vendimit tė gjykatave apo retorika e ashpėr ndaj pėrfaqėsuesve tė Perėndimit u vijnė natyrshėm pėr shkak tė brumit me tė cilin janė formuar. Ata po dėshmojnė edhe sot pas 20 vitesh pluralizėm dhe funksionimi tė demokracisė nė Shqipėri, se e kanė tė pamundur tė pėrshtaten apo tė njohin njė tjetėr sistem pėrveē atij tė etėrve tė tyre biologjikė.

Lista

Nė krye tė listės sė pinjollėve tė diktaturės qė po pėrpiqen me mish e shpirt tė pengojnė shqiptarėt nė rrugėn e tyre drejt Perėndimit ėshtė pikėrisht kryetari i partisė kryesore tė opozitės, i cili ka njė backgraund tė pasur familjar qė lidhet me tė periudhėn mizore tė regjimit komunist. I ati i kryetarit tė PS-sė, Kristaq Rama ka qenė anėtar i Komitetit Qendror dhe anėtar i Presidiumit tė Kuvendit Popullor dhe firma e tij rezulton nė disa vendime pėr vrasje dhe pushkatime tė intelektualėve shqiptarė. Deri tani ėshtė zbardhur firma qė ai ka hedhur pėr dėnimin me varje tė poetit Havzi Nela. Rama nuk i ka kėrkuar ende falje publike familjes sė poetit pėr kėtė akt makabėr tė tė atit, nė njė kohė kur nė gjithė bllokun komunist diktaturat pothuajse kishin rėnė. Por Rama nuk e ka fshehur asnjėherė nostalgjinė pėr kohėrat kur ai ishte i pėrkėdheluri i regjimit nė kurriz tė mijėra e mijėra shqiptarėve qė vuanin pėr gjėra thelbėsore pėr jetėn. Kėtė e dėshmon mjaft qartė afrimi i figurave diabolike qė i kanė shėrbyer me zell regjimit komunist, duke shkuar deri nė dhėnien e urdhrave pėr vrasjen e studentėve tė cilėt protestonin pėr tė drejtat themelore tė njeriut. Gramoz Ruēi dhe Skėnder Gjinushi janė ilustrime tė gjalla pėr kėtė fakt. Listėn e pinjollėve tė diktaturės e pasojnė bijtė apo bijat e kriminelėve politikė tė regjimit komunist, si Ilir Gjoni, i biri i Xhelil Gjonit, i cili njihet pėr bėmat e tij kur mbante pozicionin e Sekretarit tė Parė tė Partisė gjatė regjimit komunist. Mė pas vjen Ditmir Bushati, i biri i Sekretarit tė Komitetit tė Partisė nė Shkodėr dhe anėtar i Komitetit Qendror tė PPSH-sė, Sulejman Bushati. Edhe ky njihet mjaft mirė pėr egėrsinė e tij ndaj qytetarėve tė Shkodrės veēanėrisht qė ankoheshin pėr shtypjen nga regjimi i egėr monist. Mė pas renditjen e merr Ledi Shamku, e cila ėshtė mbesa e Hamit Shamkut , anėtar i Komitetit Qendror tė PPSH-sė. Ajo u katapultua nė organet drejtuese tė Partisė Socialiste pas ardhjes sė Ramės nė krye tė kėsaj partie pavarėsisht paaftėsisė dhe mungesės sė performancės publike. Fakti qė ajo ėshtė njė pasardhėse e denjė e diktaturės, e ka ndihmuar tė ngjitet me shpejtėsi nė forumet drejtuese tė partisė kryesore tė opozitės dhe tė bėhet deputete e saj. Njė tjetėr pasardhės i denjė i regjimit komunist ėshtė Fidel Ylli, nipi i Karaman Yllit, sekretar partie dhe Ministėr Arsimi nė kohėn e diktaturės. Ylli u pėrfshi nė Partinė socialiste nėn mantelin e biznesmenit por duket se lidhja mė e fortė ashtu si edhe nė rastin e Shamkut, ka tė bėjė me prejardhjen e tij familjare. Por platforma nė miniaturė "proletarė tė tė gjitha vendeve bashkohuni", e implantuar nė strategjinė e reformimit tė PS-sė nuk ka lėnė pa pėrfshirė edhe nivelet e dyta tė lidhjeve familjare me regjimin duke pėrfshirė edhe dhėndurėt. Njė rast tipik qė e vėrteton kėtė ėshtė ai i Alfred Dalipit, i cili ėshtė dhėndėrri i Llambi Gegpriftit, kandidat i Byrosė Politike. Ndėrkohė edhe ato tė reklamuara si prurje tė reja nė PS, kanė domosdoshmėrisht ndonjė lidhje me tė shkuarėn e Partisė Socialiste. Pėr kėtė tė vjen nė mendje menjėherė Olta Xhaēka, mbesa e profesorit tė stalinizmit nė PS, Sėrvet Pėllumbit. Nga ana tjetėr mund tė thuhet se figurat e vjetra tė regjimit komunist qė thuajse ishin nė mbyllje tė karrierės sė tyre politike nė vitin 2005, tashmė kanė fituar pushtet tė pazėvendėsueshėm nė Partinė Socialiste duke lėnė krejtėsisht nė hije ish-ministra e ish-kryeministra socialistė, tė cilėt nuk kanė njė rekord tė mirė shėrbimi ndaj regjimit tė vjetėr. Elementė si Namik Dokle, anėtar i Komitetit qendror tė Partisė sė Punės, Valentina Leskaj, Ndihmėse e Vito Kapos dhe kryeredaktore e revistės "Shqiptarja", Fatmir Xhafaj, Sekretar i Rinisė Komuniste vazhdojnė tė drejtojnė vendimmarrjen nė forumet mė tė larta tė partisė kryesore tė opozitės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Bijtė e komunizmit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: