NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dėnimi i vendimeve vrastare tė Kristaq Ramės,

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Dėnimi i vendimeve vrastare tė Kristaq Ramės,   Mon Dec 07, 2009 2:30 am

Dėnimi i vendimeve vrastare tė Kristaq Ramės, rruga e vetme e Edvinit pėr tė treguar se s’trashėgon mendėsinė kriminale tė tė atit”


Vėllai i poetit tė vrarė Havzi Nela, i bėn apel kryetarit tė PS-sė, qė tė kėrkojė falje pėr dekretin qė solli varjen e poetit Havzi Nela, firmosur nga babai i tij, Kristaqi, vetėm dy vjet para rrėzimit tė Murit tė Berlinit

Familjarėt e poetit tė ndjerė, Havzi Nela, i bėjnė thirrje Edvin Ramės tė reflektojė dhe t’u kėrkojė falje atyre pėr aktin makabėr tė atit tė tij biologjik, Kristaq Rama, i cili u mjaftua me njė firmė qė tė dėnonte me varje poetin e pafajshėm. Apeli i familjarėve vjen nė njė kohė kur Edvini spekullon nė deklaratat e veta publike (frustruese) se e quajnė: Edi Kristaq Rama, duke glorifikuar me dashje emrin e babait tė vet, paēka se ėshtė pikėrisht ky emėr, i njė skulptori dhe anėtari kryesor tė Presidiumit tė Kuvendit Popullot (parlamentit komunist), qė ka marrė nė qafė jetėn e njė poeti tė pafajshėm, vetėm se ai shkruante nė vargjet e tij, pėr lirinė dhe dinjitetin shqiptarėve tė nėpėrkėmbur nga regjimi stalinist. “Ne familjarėt e Havzi Nelės jemi kėtu pėr tė ngritur jo pėr tė ngritur akuzė politike por pėr tė denoncuar njė realitet tė dėshmuar nė fakte, nė fakte dhe prova autentike qė disponojmė pėr ekzekutimin e vėllait tonė, Dekreti qė dėnoi me varje nė litar vėllanė tone, nė ditėt kur diktatura po jepte shpirt mban firmėn e Kristaq Ramės, babait tė Kryetarit tė PS, Edvin Rama. Zoti Edvin Rama qė shprehet me mburrje se ėshtė biri i tė atit duhet tė paktėn tė na kėrkonte falje, ne vėllezėrve, familjarėve si dhe tė gjithė shqiptarėve pėr firmėn e babait tė tij, pėr varjen e vėllait tonė Havzi Nela. Ky ėshtė njė akt jetik pėr tė dėshmuar se ai distancohet nga trashėgimia kriminale e diktaturės, pjesė e tė cilės ėshtė dhe babai i tij. Ėshtė hapi i parė qė zoti Rama duhet tė hedhė, pėr tė besuar se Edvin Rama nuk ka tė njėjtin mendėsi me tė atin”, deklaroi dje pėr mediat, vėllai i poetit tė dėnuar me vrasje nga regjimi i egėr komunist.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Dėnimi i vendimeve vrastare tė Kristaq Ramės,
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: