NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dėnimet dhe varjet qė peshojnė nė ndėrgjegjen e familjes sė Edvin Kristaq Ramės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Dėnimet dhe varjet qė peshojnė nė ndėrgjegjen e familjes sė Edvin Kristaq Ramės   Sun Dec 06, 2009 4:30 am

Dėnimet dhe varjet qė peshojnė nė ndėrgjegjen e familjes sė Edvin Kristaq Ramės
Dėnimet dhe varjet qė peshojnė nė ndėrgjegjen e familjes sė Edvin Kristaq Ramės

Deputeti i PD-sė, Aldo Bumēi ka denoncuar dje firmosjen e dėnimit me vdekje tė poetit disident Havzi Nela nga Kristaq Rama, i ati i kryetarit mandatprerė tė PS-sė, publikuar pėr herė tė parė nga gazeta “55”, duke i kėrkuar Edi Ramės, qė t’u kėrkojė falje qytetarėve pėr aktin ēnjerėzor tė babait tė tij”

Deklarata e plotė e deputetit Aldo Bumēi - Partia Demokratike i bėri thirrje dje kryesocialistit Edi Rama qė ti kėrkojė falje qytetarėve nė mbarė vendin pėr vrasjen e poetit tė pafajshėm Havzi Nela. Deputeti demokrat, Aldo Bumēi u shpreh dje se ky vendim kriminal ėshtė pjesė e aktit tė xhelatėve kundėr intelektualėve shqiptarė. “Kėtu ėshtė njė vendim xhelatėsh nė tė cilin kanė firmosur Ramiz Alia, Kristaq Rama pėr dėnimin me varje mė datė 10. gusht 1988 ditėn e mėrkurė nė mes tė Kukėsit tė disidentit dhe poetit Hafzi Nela pėr fajin e vetėm se nė vargjet e tij kėrkonte tė drejtat e njeriut. Kėtė vendim po ja nisim dhe Kryetarit tė Partisė Socialiste, Edi Rama nė Selinė e Partisė Socialiste. Edi Rama ky ėshtė vetėm njė nga vendimet kriminale tė atit tėnd biologjik tė cilin po ta dėrgojmė me shpresėn qė do tė nxisė sadopak pėr tė dėnuar kėtė akt xhelatėsh kundėr intelektualėve shqiptarė. Pėr ti kėrkuar falje publike familjes se Hafzi Nelės, qytetarėve tė Kukėsit dhe tė mbarė Shqipėrisė pėr kėtė akt kriminal tė babait tėnd biologjik”, u shpreh Bumēi, duke publikuar pėr mediat faksimilen e vendimit tė Presidiumit Popullor, ku ndėr firmėtarėt e marrjes sė kėtij vendimi makabėr, ėshtė edhe Kristaq Rama, babai biologjik i Edi Ramės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Dėnimet dhe varjet qė peshojnė nė ndėrgjegjen e familjes sė Edvin Kristaq Ramės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: