NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Protestė e diskredituar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Protestė e diskredituar   Sun Nov 22, 2009 3:54 am

Boshatiset sheshi, me gjithė thirrjet antishtetėrore tė xhaketave tė vjetra komuniste. Protesta mbetet vetėm nė kokėn e Edi Ramės dhe tė ēunakėve tė tjerė qė s’i ka votuar njeri. Aksioni politik ėshtė diskredituar dhe ka zgjuar irritimin e mediave nė Kosovė e Maqedoni si dhe tė lexuesve nė tė gjithė botėn, tė cilėt e klasifikojnė atė si njė protestė antikombėtare. Edvini futet nė ēadėr si diktatori i Libisė Ghedafi dhe lėshon klithje antiperėndimore pėr pėrshkallėzim, por numri i protestuesve ėshtė aq i vogėl, sa as ndonjė ndihmė e mundshme sllave s’do tė mund ta nxjerrė nga situata

Dje ka qenė njė ditė e zezė pėr ambiciet e Edi Ramės. Numri i protestuesve nė Bulevardin “Dėshmorėt e Kombit” ėshtė zvogėluar nė mėnyrė tė frikshme, duke mbėrritur deri tek kufiri kritik i pjesėmarrėsve nė hajgaret e zakonshme tė OJQ-ve. Fotografitė flasin vetėm pėr disa njolla njerėzore, pėr tė cilėt 20 ēadra janė tepėr, sepse s’kanė ē’u duhen aq shumė. Refreni i emisioneve tė mėngjesit nėpėr televizione e mė pas edhe i pasfjalimeve bajate ka qenė diskreditimi. S’janė dashur tre ditė, por vetėm njė ditė e gjysmė pėr tė nxjerrė krejt imazhin e diskredituar tė njė aksioni politik qė ėshtė nė kundėrshtim me aspiratat kombėtare tė shqiptarėve, por edhe nė kundėrshtim me vetė interesat e sė majtės. Protestuesit kanė avulluar dhe protesta masive ka mbetur vetėm nė kokėn e Edi Ramės dhe tė industrialistėve tė shpifjes qė ai ka pranė. Dje kemi asistuar nė pėrpjekjen e parė tė frikshme pėr t’u paraqitur shqiptarėve imazhin e trukuar tė njė proteste qė s’ėshtė, nėpėrmjet ekraneve tė blera, krejt njėlloj si Enver Hoxha u pėrpoq tė fabrikonte njė luftė qė s’e kishte bėrė nė fakt, pėrmes krijimeve tė trukuara tė Kinostudios. Mediat on-line, tė vetmet qė duket se janė pak mė tė ēliruara nga tutela edviniste, gjithė ditėn janė bombarduar nga mesazhet e shqiptarėve nga tė katėr anėt e vendit, nga Kosova, Maqedonia apo edhe diaspora, tė cilėt e klasifikonin aksionin e PS-sė me emrin e vet tė vėrtetė; njė aksion i diskredituar dhe njė pėrpjekje antikombėtare. Pėr tė ndalur bumerangun nuk ka mjaftuar as skema me pagesė qė Edi Rama pėrdor nė raste krizash, siē ėshtė shpėrdorimi i njė kushėriri tė vet nė njė agjenci ndėrkombėtare lajmesh, i cili brenda ditės, u detyrua ta publikojė dy herė lajmin pėr protestėn, njėherė me vlerėsimin se nė shesh ishin “mijėra vetė” e herėn e dytė se nė shesh ishin “dhjetėra mijėra vetė”, frazė e trukuar e cila mė pas do tė rimerrej nga industrialistėt e shpifjes si e vėrteta biblike nė gazetat e sė nesėrmes.
Ėshtė krejt e qartė se protesta s’ka jo numrin masiv qė do tė duhej qė tė shndėrrohej nė njė forcė tė mirėfilltė transformuese tė skenės politike shqiptare, por as numrin modest qė ajo tė ketė njė reagim zyrtar nga mazhoranca, pra qė tė konsiderohet prej saj. Imagjinoni se nė kėtė situatė surreale, vetėm Edi Rama dhe tė tjerėt nė ēadėr (Ngjela, Gjinushi, Ndoka e ndonjė opozitė tjetėr karavidhe) - njėlloj si Ghedafi nė shkretėtirė qė lėshon mallkime antiperėndimore – kanė guximin tė flasin pėr pėrshkallėzimin e protestės, pa thėnė se ē’kuptohet me pėrshkallėzim e se me ē’njerėz do ta kryejnė atė; me rekrutė civilė qė s’janė mė, apo me rekrutė ushtarakė qė kushedi se nga ē’hapėsirė sllave mund tė vijnė.
Kronika e haxhiqamilizmit - Ditziu, Dokle, Tahiri dhe Shalsi, inkurajuan dje
rrugaēėrinė me thirrje antishtetėrore/Pasi i lanė mbrėmė nė tė ftohtin e prag-dimirt disa protestues mercenarė, tė sistemuar nė disa ēadra pink, sot nė mėngjes u rikthyen nė bulevard, servilėt e Edi Ramės, pėr tu bėrė thirrje pėr qėndresė dhe radikalizim tė protestės. Me radhė, deputetėt e klikės sė Edvinit, Namik Dokle, Sajmir Tahiri, Ditzi Bushati dhe Eduart Shalsi i deklaruan protestuesve tė rraskapitur nga i ftohti dhe nga pagjumėsia se nuk duhet tė dorėzohen, pasi urdhri i kryetarit ėshtė qė tė tubohet fuqishėm dhe tė sfidohen torturat diabolike tė trupit.
Kėsisoj, deputeti i PS-sė, Ditzi Bushati, duke shpėrfillur gjendjen e rėndė shėndetėsore tė disa tė moshuarve, ndaj tė cilėve ėshtė shfrytėzuar gjendja e rėnduar sociale, pėr t’i paguar qė tė qėndrojnė nė tė ftohtė, tha se pėrshėndetja e Berishės nga kryeministria ishte provokimi i radhės.
“Por ai mori pėrgjigje dje me protestėn qė bėri xhiron e botės”, u shpreh Ditziu, duke harruar faktin se agjencitė e huaja raportuan pėr vetėm 3000 protestues dhe si pėr ēudi nuk kritikuan mazhorancėn por ideatorin e kėtij pėshtjelli tė panevojshėm politik, opozitėn. Ai aludoi se mazhoranca ka arsye tė forta pėr tė mos pranuar kėrkesėn pėr hapjen e kutive sepse e di ēfarė fshihet pas tyre.
Sipas Ditziut situata qė ėshtė krijuar nuk ka lidhje vetėm me deputetėt e opozitės por me gjithė shqiptarėt.
Ndėrkohė deputeti socialist Namik Dokle, duke justifikuar torturėn dhe rraskapitjen e atyre pak protestuesve nė bulevard, tha se protesta e PS-sė ka pėr qėllim tė mbrojė tė vėrtetėn pėr votėn.
“Kėrkesa jonė ėshtė pėr transparencė dhe kėtė nuk e mohon dot askush”, tha ai, duke shmangur llogari dhėnien e disa socialistėve pjesėmarrės nė protestė se edhe sa do zgjasė rraskapitja e tyre.
Edhe deputeti tjetėr, Eduard Shalsi, nuk u interesua shumė pėr situatėn shėndetėsore tė mercenarėve qė tashmė kanė kaluar 2 net nė tė ftohtin e prag-dimrit, por tha se ishte i habitur nga pėrshėndetja demokratike e kryeministrit Berisha dje, duke e cilėsuar kėtė si njė provokim.
“Po flisja kur Berisha na provokoi me pėrshėndetjen e tij, por nuk mbeta i habitur me kėtė gjest tė tij”, tha ai.
Megjithatė, mbrėmė u kalua nata e dytė nė tė ftohtė. Dyshimet pėr keqėsimin e gjendjes shėndetėsore tė protestuesve janė gjithnjė e mė evidente, por edhe sot do tė pėrsėritet i njėjti refren.
Ata do tė vizitohen nga Edvini, Ditziu, Sajmiri, Erjoni, Gramozi dhe Namiku, tė cilėt do tė pėrpiqen tu japin kurajė qė tė vazhdojė qėndresėn nga shtetit, por kjo e fundit ėshtė nė pikėpyetje, sot pritet qė protestuesit tė shpėrndahen dhe tė mbyllet kapitulli i protestave tė dėshtuara.

Pėrmbajtja e buletineve qė shpėrndau Edvini ditėn e dytė, pėr bujtėsit e orėve tė vona tė natės

Sėrish ka vazhduar dje shpėrndarja nėpėrmjet SMS-ve e buletineve dhe qarkoreve qė udhėheqėsit e lartė tė PS-sė, i adresonin protestuesve tė grumbulluar para Kryeministrisė.


Buletin Nr. 3 i KQ te PSSH:
KQ i PSSH njofton tė gjithė votėhumburit nė mbarė globin se nėn tingujt e kėngėve partizane, protesta po merr hov tė fuqishėm. Sektori i agjitacion-propagandės pranė KQ tė PSSH, i pėrbėrė nga shokėt Anila Basha, Sokol dhe Belinda Balluku, si dhe shoku Shalsi, nė zbatim tė mėsimeve tė udhėheqėsit tė dashur tė partisė dhe tė popullit, shokut Edvin Rama, kanė pushtuar heroikisht regjitė e transmetimit tė mediave, duke e shndėrruar nė njė fanar ndriēues pėr tė gjithė humbėsit e tė pashpresėt e globit.

Buletin Nr. 4 i KQ te PSSH:
Nė sajė tė punės sė palodhur tė shokėve tė G 99-s, filloi funksionimin e saj “Radio Protesta”. Nė njoftimin e saj tė parė u transmetua me sukses pėrshėndetja e shoqeve dhe shokėve tė kolektivit punonjės tė Ndėrmarrjes sė Gjelbėrimit Berat, pėr shokėt e Policisė Bashkiake Tiranė. Lart Frymėn Revolucionare!

Buletin Nr. 5 i KQ te PSSH:
KQ i PSSH pėrgėnjeshtron lajmet e pavėrteta dhe tė fabrikuara nė zyrat e Berishės dhe aleateve tė tij evropiane e amerikanė, se sot ndaj tė gdhirė, gjatė zbrazjes sė oturakėve tė mbushur gjate natės, gabimisht nė vendin e caktuar pėr nevojat personale, shokėt e ngarkuar pėr mbajtjen e higjienės, kanė derdhur edhe shokun Erion Braēe. Njoftojmė votėhumburit nė tė gjithė botėn se shoku Braēe gėzon shėndet tė plote dhe ėshtė me i vendosur se kurrė tė vazhdojė protestėn deri nė fitoren finale. Beteja vazhdon. Votėhumbur tė tė gjitha vendeve bashkohuni!

Qarkore e KQ PSSH:
Nėn kushtet e rrethimit tė egėr “berishiano-evropiano-osce”-ist, shokėt dhe shoqet po ruajnė frymėn revolucionare. Solidaritet i paparė ėshtė vėrejtur nga punonjėsit e paguar tė bashkive Tiranė, Berat dhe Vlorė, tė cilėt merituan titullin “Sulmues”. Solidaritet ka shfaqur edhe biznesi i madh. Kėshtu “G 99” ofroi 99 oturakė pas incidentit tė mbrėmshėm, ku pas vjedhjes se oturakut tė shokut Braēe nga policia e Berishės, shokėt Pėllumbi, Brokaj dhe Dokle patėn vėshtirėsi fiziologjike e pėr pasojė u ndot tenda numėr 7. “Populli nė kėmbė - partia nė ballė” po dezinfektojnė tendėn. Lart Frymėn Revolucionare! Rroftė PSSH

Qarkore e KQ PSSH - Tepėr Sekret”
Kjo letėr tė punohet vetėm me Byrotė e Partisė!
Gjendja morale-politike nė ēadra ėshtė e mirė, pėrveē ndonjė rasti sporadik qė ka ndodhur nė tė gjitha ēadrat. Oturakėt e pėrdorur deri tani janė dėmtuar rėndė si rezultat i pėrdorimit pa kriter byth mė byth nga shoku Namik, Edi, Ngjela, Rokaj dhe Brokaj. Nė njė oturak i cili ka qenė jashtė pėrmasave tė pėrcaktuara (ose nuk ka qenė nė normalitet tė shokėve tė udhėheqjes), shoku Erion Braēe ka rėnė brenda, por tani raportohet se e ka kaluar rrezikun pėr jetėn. Lart Frymėn Revolucionare!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Re: Protestė e diskredituar   Sun Nov 22, 2009 3:57 am

S’ka dialog me kockat mafioze tė Ramės, s’mund tė dalim mbi gjykatat
Berisha: S’ka dialog me kockat mafioze tė Ramės, s’mund tė dalim mbi gjykatat

Kreu i qeverisė Sali Berisha u jep fund kėrkesave spekullative tė Edi Ramės pėr tė dalė mbi ligjin dhe mbi gjykatat, me anė tė shantazheve qė shqiptohen, siē tha ai, “nga qen tė rrahur apo kocka mafioze tė tipit Gramoz Ruēi”. Ai pėrsėrit apelin formal qė opozita tė kthehet nė parlament pėr tė ndihmuar nė aksionin e reformave tė integrimit, qė do tė sjellin edhe heqjen e regjimit tė vizave

Kryeministri Sali Berisha duket se i ka dhėnė pėrgjigjen pėrfundimtare opozitės jo parlamentare, lidhur me kėrkesat e pajustifikuara tė tyre, pėr hapjen e kutive. Kreu i qeverisė tha se ēėshtja e zgjedhjeve ėshtė njė ēėshje e mbyllur tashmė dhe se asgjė s’mund ta ndryshojė vendimin e gjykatave. Nga qyteti i Krujės ku pėruroi nisjen e punimeve tė rrugės qė lidh qytetin e Krujės me Vendin e Shenjte tė Sari Salltikut, kryeministri Berisha i apeloi kreut tė opozitės Edi Rama, qė tė heqė dorė pėrfundimisht nga kėrkesat e papranueshme dhe tė pranojė verdiktin e popullit. “Hapja e kutive ėshtė njė ēėshtje e mbyllur. I bėj thirrje kreu tė opozitės tė heqė dorė nga kėrkesat e papranueshme, dhe tė pranojė verdiktin e popullit. Por, jo vetėm me qen tė rrahur dhe me kocka mafioze tė tipit Gramoz Ruēi, por edhe Enver Hoxhėn po ta zgjosh nga varri, harroje se mund tė ndryshosh vendimet e gjykatave tė kėtij vendi tė lirė apo mund tė shkelmosh shtetin ligjor. Jo, kjo nuk mund tė ndodhė, ndaj edhe mos i mashtro njerėzit pėr karrigen tėnde, por hajde tė ulemi nė parlament tė vazhdojmė reformat, se vendimet e gjykatave janė tė paprekshme”, u shpreh kryeministri.
Berisha tha se mbetet i hapur pėr tė bashkėpunim tė mundshėm me kryesocialistin, por mė parė ai duhet tė rikthehet nė parlament, pėr tė kontribuar nė aksionin reformator pėr integrimin e vendit dhe heqjen e vizave.
“Duke mbetur gjithmonė i hapur dhe ftues pėr Edi Ramėn, qė tė rikthehet nė parlament, tė vazhdojmė dialogun, tė vazhdojmė bashkėpunimin pėr reformat dhe procesin e integrimit, pasi tė gjitha kėto tingėllojnė si njė anakronizėm pėr tė bllokuar heqjen e vizave apo pėr tė bllokuar vendimin pėr statusin e kandidatit dhe kėto vendime janė marrė tashmė dhe nuk ka mė pengesė dua t’i them kėtu nga Kruja e Skėnderbeut njė gjė: Jam dhe do tė mbetem i hapur nė respekt tė plotė tė rolit jetik, tė rėndėsishėm tė opozitės dhe pėr bashkėpunim me tė”, deklaroi kryeministri Berisha.
Duke komentuar protestėn e opozitės nė Tiranė pėr hapjen e kutive, Berisha tha se ėshtė e drejtė e tė gjithė qytetarėve, madje shtoi se edhe i kishte pėrshėndetur nė mėnyrė demokratike.
“Duke ardhur kėtu te ju, nga zyra ku po punoja, tek dritarja ime, njė grup qytetarėsh protestonin. Dola dhe i pėrshėndeta. I pėrshėndeta nė mėnyrė tė sinqertė se kjo ėshtė meritė e demokracisė, tė protestojnė. Disa prej tyre e mirėpritėn pėrshėndetjen time, tė tjerė u acaruan nga pėrshėndetja ime. Por dua t’u them edhe atyre se pėrshėndetja ime ishte shumė e sinqertė, sepse nė kėtė sistem, nė kėtė regjimi dhe nė kėtė pushtet ēdo njeri ka dhe do tė ketė tėrėsisht tė garantuar tė drejtėn e protestės sė lirė, pėr ēfarėdo qė ai mendon. Kjo ėshtė njė arritje e pacenueshme pėr ēdo qytetar, ndaj dhe unė i pėrshėndeta me shumė kėnaqėsi protestuesit te dritaret e mia”, nėnvizoi kreu i qeverisė.
Berisha nėnvizoi vullnetin e qeverisė qė drejton pėr tė respektuar me pėrpikėri vendimin e gjykatave dhe mohoi nė mėnyrė kategorike qoftė edhe njė tentativė pėr shkelmim tė vendimeve tė gjyqėsorit, porsa kohė nė njė vend demokratik ku respektohet ndarja e pushteteve, ky sistem ėshtė i pavarur.
“Ka vendosur gjykata qė nuk mund tė ketė rinumėrim dhe atė vendim e ka marrė si kundėr teje, ashtu edhe kundėr meje. Edhe ne kėrkuam rinumėrimin e Fierit dhe gjykata e hodhi poshtė. Atėherė ne nuk na mbetet gjė tjetėr, veēse tė punojmė sė bashku pėr zgjedhjet e ardhshme. Janė edhe rreth 1160 ditė, gjer nė vitin 2013, me durim tė ulemi, tė pėrgatisim, tė pėrmirėsojmė tė gjitha ato qė janė pėr t’u pėrmirėsuar. Zgjedhjet nga e gjithė bota u identifikuan si zgjedhjet mė tė mira qė ka njohur Shqipėria”, shtoi kryeministri.
Nė kėtė aspekt, Berisha theksoi se “ne, jemi tė vendosur me pėrkushtim tė madh tė bėjmė ēdo pėrpjekje qė qytetarėt gjatė 6-mujorit tė parė, tė kenė vendimin pėrfundimtar tė Bashkimit Evropian pėr heqjen e vizave, pra tė lėvizin tė lirė nė mbarė Evropėn”. “Kėtė prisni ju, kėtė kanė dėshiruar baballarėt tuaj, kėtė kanė dėshiruar gjyshėrit dhe stėrgjyshėrit, kėtė kanė pritur shqiptarėt nė dhjetėra dhe qindra vite, kėtė po e shndėrrojmė nė realitet”, tha mė tej Berisha.
Lidhur me integrimin e vendit nė BE, kryeministri Sali Berisha bėri me dije se vendimin i Unionit, do tė shndėrrohet nė punė intensive tė qeverisė pėr mirėsinė e ēdo qytetari shqiptar.
“Ju garantoj qė ai vendim qė u mor mė datė 16 nėntor do tė shndėrrohet progresivisht nė njė mirėsi tė prekshme nga ēdo qytetar shqiptar. Ne po e ndryshojmė Shqipėrinė dhe po i japim asaj pamjen evropiane. Ne po ngjitemi drejt majave se ato na presin dhe vėrtetė kjo ėshtė njė rrugė e shkurtėr me 342 milionė investim, por ėshtė njė rrugė qė kap njė majė dhe nuk ka asnjė aspiratė mė tė drejtė tė njeriut se sa tė ngjitet sa mė lart nė interesin mė tė mirė tė tij, tė familjes dhe tė vendit tė tij”, u shpreh nė vijim kreu i qeverisė Berisha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Protestė e diskredituar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: Rilindja e Turpit-
Kėrce tek: