NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ora e sė vėrtetės pėr Ramėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Ora e sė vėrtetės pėr Ramėn   Mon Mar 09, 2009 5:22 am

Ora e sė vėrtetės pėr Ramėn


Bledi KASMI


Kryetari i PS heshti dje ndaj deklaratės sė dy ditėve mė parė tė zėdhėnėsit tė PD lidhur me njė tė vėrtetė tė dhimbshme tė jetės sė tij, qė ka tė bėjė me akuzat monstruoze ndaj ish-bashkėshortes, aktores sė mirėnjohur, Matilda Makoēi. Ai u mundua tė kalonte nė heshtje njė tė vėrtetė rrėnqethėse jo vetėm pėr moralin e kėsaj shoqėrie, por tė ēdo standardi njerėzor, ku paditet nė gjyq babai e bashkėshortja pėr njė lidhje mes tyre dhe qė shoqėrohet mė pas me njė tjetėr kėrkesė, po kaq monstruoze, qė ėshtė mosnjohja e atėsisė sė pjellės sė tij, duke dyshuar se ajo ėshtė e babait.

Nuk mund tė ketė njė rast tė tillė unik nė botėn e sotme, kur njė udhėheqės i tillė politik i njė pjese tė opozitės tė pretendojė tė vijė nė pushtet. A mund tė imagjinohet se ēfarė rreziku mund tė paraqesė njė krijesė e tillė pėr tė gjithė shoqėrinė kur ai nuk ka mė nė dorė njė familje tė shkatėrruar psikologjikisht, por njė shoqėri tė tėrė? Nuk mund tė ketė mė tė dashur pėr njė individ, cilidoqoftė ai, se familja, dhe kjo ėshtė provuar nga tė gjitha studimet, dhe nė momentin qė ai sillet si njė bishė shkatėrrimtare ndaj familjes sė tij, a mund tė imagjinohet se ēfarė mund t'i shkaktojė njė shoqėrie, qė pėr tė nuk mund tė ketė atė vlerė qė ka pasur familja, babai qė i ka bėrė kokėn, e jėma qė e ka rrritur apo bashkėshortja qė i ka sjellė nė jetė fėmijėn e tij dhe sot ėshtė shndėrruar, nė sajė tė kėtyre ēmendurive, nė njė krijesė tė pandėrgjegjshme?

Shoqėria sot ėshtė vendosur pėrpara njė momenti mjaft delikat. Pėrballė saj, si alternativa opozitare, ėshtė njė njeri qė mashtrimin e ka ushtruar si instrument pėr lajthitjen e njerėzve tė tij, qė biologjikisht mund tė konsideroheshin se do tė ishin mė tė dashurit, kur nė tė vėrtetė janė shndėrruar nė njerėz qė nuk jetojnė ose kanė humbur koshiencėn e tyre dhe nuk kanė zė tė flaisn, tė ulėrasin dhe tė denoncojnė me tė madhe ēmendurinė qė ne kemi sot pėrballė.

A ėshtė detyrė e medias sė lirė tė investigojė nė kėtė drejtim, a ėshtė detyrė e politikės qė t'i ējerrė maskėn njė krijese tė tillė pėr ēdo orė dhe moment, nė mėnyrė qė tė ndėrgjegjėsojė shoqėrinė nga rreziku qė asaj i kanoset? Nuk mund tė mjaftojė njė seancė parlamentare pėr kėtė ēėshtje, nuk mund tė mjaftojė as vetėm njė debat televiziv apo njė konferencė shtypi, duhen seanca tė tėra me psikologė dhe sociologė pėr tė analizuar deri nė detaje pasojat e shndėrrimit tė njė krijese tė tillė nė njė monstėr pushteti.

Sot vihet re njė pėrballje e madhe e mazhorancės pėr tė vėrtetėn. Shpenzohen shumė energji, deklarata pėrgėnjeshtruese pėr tė ashtuquajturėn "seli rozė", synohet tė provohet e gėnjeshtėrta. Si asnjėherė tjetėr nė historinė e tonė botėrore, i ka ndodhur madje edhe Shtėpisė sė Bardhė tė pėrgėnjėshtrojė sajesėn qė buroi nga e njėjta zyrė nė Shqipėri, sipas sė cilės Presidentit Bush i kishin vjedhur orėn gjatė vizitės nė Fushėkrujė. Nuk mund tė lodhesh pėr tė treguar tė vėrtetėn, por se ajo nuk mund tė realizohet nė tė njėjtėn mėnyrė, duke e shndėrruar pushtetin nė njė zyrė sqarimi. Mjafton tė bėsh njė sqarim mė tė madh dhe ta mbyllėsh njė herė e mirė tė gjithė kėtė histori. Mjafton tė tregosh tė vėrtetėn e njeriut me tė cilin pėrballesh, mjafton t'u tregosh qytetarėve tė kėtij vendi, qofshin ata tė vjetėr apo tė rinj, se kemi tė bėjmė me njė njeri qė ka mohuar pjellėn e tij, pėr tė kuptuar se ku ndahet e vėrteta nga e gėnjeshtėrta. Mjafton t'u kujtosh qytetarėve tė kėtij vendi se kemi tė bėjmė me njė njeri qė, nė sajė tė akuzave tė tij tė pėrbindshme, i ka shkurtuar jetėn babait tė tij, duke e bėrė tė largohet nga kjo jetė para kohe, si dhe ka kaluar nė ēmendinė njė ndėr talentet e aktrimit nė Shqipėri, qė pėr pak kohė u celebrua me kėtė monstėr dhe sot ėshtė e pandėrgjegjshme pėr jetėn e saj.

Pėr kėtė duhen njerėz kurajozė. Nuk duhet qė kjo mazhorancė tė bjerė nė kurthin e ngritur nga zotėria nė fjalė, ku pėr ēdo ditė tė dėgjojmė nga pesė deri dhjetė pėrgėnjeshtrime qė kanė si goditje tė njėjtėn zyrė shpifjesh, e cila tashmė ėshtė e shndėrruar edhe nė njė altoparlant tė fuqishėm, pasi kontrollon pjesėn mė tė madhe mediatike nė vend. Ato nuk mjaftojnė. Ajo qė presin njerėzit tė dėgjojnė dhe qė mund t'i bindė ata njė herė e pėrgjithmonė ėshtė se kemi tė bėjmė me njė krijesė jashtė ēdo normaliteti, qė nga etja pėr pushtet mund tė bėjė ēdo gjė. Dhe kjo duhet thėnė pėr ēdo ditė, duke u marrė jo vetėm me mashtrimin e radhės tė personit nė fjalė, por duke i kujtuar opinionit atė qė i ka bėrė Kristaqit, me atė qė i ka bėrė Anetės, me atė qė i ka bėrė Matildės, me atė qė i ka bėrė Grigorit, qė e njohu bioligjikisht vetėm pėr hir tė njė fushate elektorale dhe dokumenteve tė procesit gjyqėsor tė divorcit qė u ekspozuan nė atė kohė, me atė qė i ka bėrė sė fundi PS dhe gjithė ish-udhėheqėsve historikė tė saj, qė sot janė katandisur si mos mė keq.

Kjo ėshtė pasqyra qė u duhet treguar shqiptarėve dhe qė Rama nuk e duron dot. Vetėm pėr kėtė, ai kėrkon armėpushim ashtu sikurse kėrkoi dy ditė mė parė kur u tha kundėrshtarėve politikė, mos u merrni me mua, por me Ylli Pangon. Ne u morėm me Ylli Pangon dhe e larguam atė nga pėrgjegjėsitė politike. Tashmė ėshtė ora qė kjo mazhorancė dhe e gjithė shoqėria tė angazhohen nė njė aksion jo elektoral, por njerėzor, qė tė merren me kėtė krijesė monstruoze pėr tė bėrė transparencėn e tė gjithė jetės sė tij. Shumėkush nuk e di sot anėn e errėt tė jetės sė kreut tė PS, shumė tė tjerė e njohin vetėm nga Lana, apo ndonjė rrugė dhe pallat i ndėrtuar, nė njė kohė qė kanė shumė mė tepėr pėr tė mėsuar. Ėshtė ora e sė vėrtetės pėr Ramėn. Eshtė njė shėrbim qė i duhet bėrė tė gjithė shoqėrisė.

A mund tė imagjinohet se ēfarė mund tė ndodhte sot nė botėn mediatike tonėn apo atė politike, sikurse tė gjithė kėto monstruozitete tė jetės t'i kishte kreu i kėsaj mazhorance? Bota do tė pėrmbysej. Gjithēka do tė fokusohej tek ai, nė njė kohė qė ne kemi bėrė shumė pak pėr t'i treguar tė vėrtetėn e madhe opinionit lidhur me Ramėn. Dy, tre apo pesė shkrime, dy apo tre kronika televizive janė shumė pak pėr tė zbardhur tė gjithė kėto monstruozitete tė jetės sė kreut tė PS. Ne i jemi borxhlinj opinionit publik sepse jo rrallė herė kemi rėnė edhe viktima tė tė ashtuquajturės "privaci", nė njė kohė qė "privacia" e tij sot ėshtė njė kėrcėnim pėr standardet e kėsaj shoqėrie.

Sa kohė Rama ishte njė refugjat nė Francė, apo njė piktor anonim nė Shqipėri, askush nuk kishte arsye pėrse tė merrej me tė. Por tani, qė ai pretendon se nesėr mund tė jetė kryeministri i kėtij vendi, dhe qė mund tė ēmendė, ashtu sikurse familjen e tij, tė gjithė shoqėrinė, na takon tė bėjmė detyrėn e paralajmėruesit para opinionit pėr tė qenė tė paktėn tė qetė nė ditėt e ardhshme, pėr tė mos bėrė rolin e tė penduarit mė vonė, qė siē thonė "kur tė vijnė mendtė nuk t'i hanė as qentė".

Ndryshe nga rasti Pango, me rastin nė fjalė nuk kemi nevojė pėr pėrgjues, nuk kemi nevojė pėr njerėz qė ta ndjekin nga pas me ēimka, sepse kemi vendime gjyqėsore, kemi kaseta dhe fotografime qė mund tė bėjnė skanėrin e vėrtetė tė Ramės para opinionit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Ora e sė vėrtetės pėr Ramėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: