NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pėrfundimi i rrugės Durrės-Kukės do tė ketė njė ndikim tė madh nė zhvillimin ekonomik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Pėrfundimi i rrugės Durrės-Kukės do tė ketė njė ndikim tė madh nė zhvillimin ekonomik   Wed Aug 06, 2008 10:15 am

Pėrfundimi i rrugės Durrės-Kukės do tė ketė njė ndikim tė madh nė zhvillimin ekonomik


Bujqėsia, dyfishohen eksportet e prodhimit vendas


Bujqėsia shqiptare ka njohur kėtė vit zhvillime tepėr pozitive me dyfishimin e eksportit tė prodhimeve vendase dhe rėnien e ndjeshme tė importit tė tyre. Kryeministri Berisha kėrkoi nga Ministria e Bujqėsisė pėrcaktimin e masave tė reja pėr inkurajimin e mėtejshėm tė eksportit tė prodhimeve bujqėsore vendase. "Ky vit ka njė zhvillim pozitiv shumė tė veēantė. Krahasuar me vitin e kaluar, kėtė vit ėshtė dyfishuar nė vlerė (leku) dhe ėshtė mbi dyfishuar nė ton eksporti i perimeve shqiptare, si dhe ka njė rėnie dramatike tė importit tė perimeve. Ndaj dua tė sjell nė vėmendjen e Ministrisė sė Bujqėsisė se duhet tė bėhet njė pėrpjekje e dytė e madhe pėr inkurajimin e mėtejshėm tė eksportit tė produkteve bujqėsore," ka bėrė tė ditur kryeministri ndėrsa ka vlerėsuar si tepėr efikase nė kėtė drejtim masat e ndėrmarra nga qeveria nė mbėshtetje tė zhvillimit tė serave me ngrohje, duke kėrkuar qė e njėjta vėmendja t'i kushtohet edhe zhvillimit tė serave me diell. Qeveria, tha kryeministri, ka bėrė ndėrhyrje tė drejtė nė ndihmė tė serave, duke i ndihmuar nė tėrėsi ato pėr transformimin e sistemit tė ngrohjes nga nafta nė mazut, por tani duhet qė Ministria tė pėrcaktojė mėnyrėn sesi me fondin e ardhshėm, nė funksion tė eksportit, tė ndihmojmė serat e diellit. Numri i serave, vijoi mė tej kryeministri, krahasuar me njė vit mė parė, ėshtė pesė apo gjashtėfishuar. Nė raport me tregun, nga njėra anė ėshtė dyfishimi i eksportit tė perimeve. Nga ana tjetėr, ėshtė rėnia dramatike e importit tė perimeve dhe kjo ka ardhur si rezultat i zhvillimit tė kėtyre serave. Pėr mė tepėr, Kryeministri Berisha theksoi se rritja e prodhimit vendas duhet tė shihet nė lidhje tė ngushtė me eksportin. Nė funksion tė kėsaj, Kryeministri kėrkoi nga Ministria e Bujqėsisė pėrcaktimin e njė skeme ndihme pėr serat me diell, nė modelin e mbėshtetjes dhe inkurajimit tė zhvillimit tė vreshtave. "Ne duhet tė pėrcaktojmė skemėn e njė ndihme tė qeverisė pėr ēdo dynym serė dielli, ashtu siē e bėjmė me tė drejtė edhe pėr ēdo dynym vresht" vijoi mė tej kryeministri duke theksuar se nė zonėn kodrinore janė ngritur masivisht sera, ēka do tė thotė rritje tė madhe tė prodhimit nė kėto zona, qė mund tė jenė tė pasura nė vreshtari, por jo nė prodhim perimesh. Rritja e prodhimit, vlerėsoi kryeministri, duhet parė nė korrelacion me eksportin, qė do tė thotė se duke ndihmuar nė fuqizimin e serave, ne nxisim njėkohėsisht rritjen e eksporteve shqiptare. "Ndaj duke u pėrqendruar tek vreshtat, ullinjtė dhe mollėt, detyrimisht duhet tė pėrqendrohemi fuqishėm edhe tek serat me diell, tė cilat kanė gjithashtu disa teknika tė thjeshta tė ngrohjes. Ne duhet tė nxisim zhvillimin e tyre. Nuk ka vend tjetėr qė tė ketė prodhime mė tė shijshme se prodhimet bio tė fermerėve shqiptarė, tė pakrahasueshme me prodhimet sintetike, me mutacione gjenetike," vijoi mė tej kreu i ekzekutivit duke theksuar se se pėrfundimi i rrugės Durrės-Kukės do tė ketė njė ndikim tė madh nė rritjen e eksportit tė kėtyre produkteve. Kėtė vit, vlerėsoi kryeministri, eksporti i perimeve ėshtė dy herė mė i madh se vitin e kaluar. Vitin e ardhshėm, me ndėrtimin e rrugės, eksportet do tė jenė absolutisht tre herė mė tė mėdha, sepse e gjithė Myzeqeja ėshtė pothuaj njė muaj para Kosovės nė prodhimet e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Pėrfundimi i rrugės Durrės-Kukės do tė ketė njė ndikim tė madh nė zhvillimin ekonomik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: