NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kryetari me korrespondencė i Tiranės vazhdon zanatin e vjetėr tė bojaxhiut1

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Kryetari me korrespondencė i Tiranės vazhdon zanatin e vjetėr tė bojaxhiut1   Wed Aug 06, 2008 10:09 am

Kryetari me korrespondencė i Tiranės vazhdon zanatin e vjetėr tė bojaxhiut1>
(06.08.2008)
Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar dje se institucioni i Bashkisė sė Tiranės po i mashtron qytetarėt, duke i paraqitur pėr tė reja shkollat e vjetra tė llangosura me bojė, gėnjeshtra qė shpallen nga paniku i Edvinit prej dėshtimit tė pritshėm elektoral, nė kryeqytet e nė tė gjithė Shqipėrinė


Kryeministri Sali Berisha ka akuzuar dje kryebashkiakun Edi Rama, pėr mashtrime nė investimet e pakta qė ka realizuar nė Tiranė. Sipas kreut tė qeverisė Berisha, kryetari me korrespondencė i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, ska dorėzuar me shumė tre shkolla, ndėrkohė qė janė 2.2 miliardė lekė kredi e marrė nga qeveria shqiptare pėr shkollat e Tiranės, dhe se ai po pėrpiqet qė t’ua shesė pėr tė reja shkollat e vjetra qė i bojatisė me bojrat qė preferon vetė. “Janė 2.2 miliardė lekė kredi e marrė nga qeveria shqiptare pėr shkollat e Tiranės, kurse kryetari i bashkisė me korrespondencė akoma s’ka dorėzuar me shumė se tre tė tilla dhe pėrpiqet t’ua shesė pėr tė reja shkollat e vjetra qė i bojatisė me bojrat qė preferon vetė”, tha Berisha. Kryeministri Berisha, nga Bregu i Lumit, ku kreu inaugurimin i njė ujėsjellėsi, pėrsėriti togfjalėshin ndaj homologut partiak, duke e quajtur sėrish kryetar me korrespondence. Pėrpos pjesės ironike, Kryeministri premtoi se pas projektit tė kanalizimeve nė Bregun e Lumit do tė kryhen investime tė tjera tė rėndėsishme. Berisha deklaroi se gjatė tre viteve tė qeverisjes sė demokratėve, pėr kryeqytetin janė siguruar 240 milionė dollarė financime. Sipas tij, Tirana do tė mbetet epiqendra e investimeve tė qeverise qė ai drejton. Kėsisoj, investimet nė Tiranė kanė qenė objekt i shkėmbimit tė replikave tė rėnda nė distancė mes kryeministrit Berisha dhe kreut tė bashkisė Edi Rama. Kryeministri shtoi se qeveria ka investuar 20 miliardė lekė pėr investime nė ujėsjellėsa dhe shkollat e kryeqytetit: Nga tė cilat 9 miliaradė lekė kredia qe qeveria arriti tė sigurojė nga qeveria japoneze per kanalizimet e Tiranės; jan 2,2 miliardė lekė tė investuara gjatė kėtyre dy viteve nė ujėsjellės dhe kanalizime nga buxheti i shtetit. Ndėrkaq, qė nga ana tjetėr ka reaguar edhe kreu i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama. Ndėrsa pėruronte nisjen e punimeve pėr asfaltimin e rrugėve dytėsore nė Tiranė, konkretisht punimet e rrugės Sadik Petrela, Rama i kėrkoi Berishės tė mos flasė nga periferia por tė shohė se ku qėndrojnė problemet e vėrteta tė Tiranės. “Besoj se sot duhet tė ishte rasti qė kryeministri tė ishte kėtu dhe tė mos fluturisej pas njė kanali tė ujrave te zeza, sepse i gjori njeri mbeti duke shkuar pas komunave e bashkive pėr tė marrė njė punė mbi vete sepse punėt qeveritare, po i shikoni tė gjithė se si po shkojnė. E ka marrė “ferra uratėn” e kėsaj qeverie. Nėn sloganin “Sistemim dhe asfaltim” kryetari i bashkisė premton rikonstruksionin e 62 rrugicave, brenda blloqeve tė banimit. Vendorėt do tė shpenzojnė mbi 188 milionė lekė dhe rikonstruksioni do tė pėrfshijė tė 11 njėsitė bashkiake.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Kryetari me korrespondencė i Tiranės vazhdon zanatin e vjetėr tė bojaxhiut1
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: