NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kur minoritetet diktojnė politikat kombėtare1>

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Kur minoritetet diktojnė politikat kombėtare1>   Sat Aug 02, 2008 3:46 am

Kur minoritetet diktojnė politikat kombėtare1>
(01.08.2008)
Duke mos bėrė orakullin kobndjellės, jam i detyruar tė pranoj se nė ēastet mė kritike tė ekzistencės dhe mbijetesės sonė, pėr fatet tona shpesh kanė vendosur joshqiptarėt. Mė sė shumti kanė vendosur tė huajt, nė formėn e perandorive pushtuese shekullore, pushtuesve tė pėrkohshėm, kanė vendosur fqinjėt dhe sidomos minoritetet e trashėguara prej tyre, apo tė lėna pas si mbeturina nga pushtuesit


Duke mos bėrė orakullin kobndjellės, jam i detyruar tė pranoj se nė ēastet mė kritike tė ekzistencės dhe mbijetesės sonė, pėr fatet tona shpesh kanė vendosur joshqiptarėt. Mė sė shumti kanė vendosur tė huajt, nė formėn e perandorive pushtuese shekullore, pushtuesve tė pėrkohshėm, kanė vendosur fqinjėt dhe sidomos minoritetet e trashėguara prej tyre, apo tė lėna pas si mbeturina nga pushtuesit. Pavarėsisht me duart e kujt, ata kanė vendosur pėr fatet tona, sėrish kur bėjmė fjalė pėr vendimmarrje tė tyre, kemi parasysh se cilėt qėndrojnė pas zhvillimeve tė diktuara, bashkė me interesat... Dhe nuk kemi parasysh dorarėt-vegla, qė mund tė kenė qenė shqipfolės apo shqiptarė prej gjaku. Nė Kosovė pavarėsia u shpall vetėm e vetėm qė serbėt e Mitrovicės tė shpalleshin tė pavarur nga Prishtina dhe Plani Ahtisari mė sė shumti pėrmbante dispozita qė favorizonin serbėt, sesa tė drejta qė buronin nga parimi i vetėvendosjes sė shqiptarėve nė shtetin e tyre tė pavarur nga dreqi e di se kush, por jo nga UNMIK-u i OKB, Eulex-i i BE dhe Rezoluta 1244. Sidomos nga kjo e fundit, e cila pavarėsisht se ėshtė thėnė e trumbetuar se ėshtė ezauruar dhe kapėrcyer, pėrdoret nga Ban Ki Mun pėr tė qetėsuar serbėt kur ata nxehen dhe i kėrkojnė llogari pėr ristrukturimin e UNMIK-ut pa pjesėmarrjen dhe kontributet e tyre!!? Arratisja pa lėnė gjurmė e Tanushit, (qė nuk arriti tė bėhej “Tanush Topi-a”, por qė pavarėsisht nga origjina jo prej “opinge”, u transformua nė Tano ush-i i vallue me hosten nga minoritarėt dhe nė interes tė tyre), ishte dhe mbeti akti mė i shėmtuar... Athua se ky mjeran u pėrdor si kamikaxe qė u bė copash bashkė me “bombėn” qė shpėrtheu, e fitilin e sė cilės e mbanin Vangjel Dulejmani, Cil Bollanua e Harallamb Karathanua me shokė.
Por Tanushi nuk u arratis pa lėnė pas gėrmadhat e njė rrėmuje qė ka pėrfshirė tė gjitha mediat dhe qarqet akademike e politike. Dhe po tė pėrdorim njė metaforė tė Gjinushit, (qė ēuditėrisht hesht, pavarėsisht se mbahet medemek akademik), “fitili” i mbeti nė dorė minoritarėve qė na plasėn bumjen dhe na e rrėzuan emrin e Ismail Qemalit nga ballina e Universitetit tė Vlorės, apo thėnė ndryshe, nėse i referohemi licencės sė kėrkuar me presion nga Dulejmani i PBDNJ-sė, e rrėzuan nga ballina e tė mbeturit “Vlora University”. Tashmė edhe tabelat rrugore nė Jug tė atdheut na i shkruajnė minoritarėt nėpėr punishtet pėrtej kufirit; edhe emrat e qyteteve na i shkruajnė nėpėr to me alfabet cirilik dhe tė greqizuar pėr nga shqiptimi; edhe numrin e shqiptarėve “minoritarė” nė tokėn e tyre, tokė tė cilėn po planifikojnė ta bėjnė “shtet multietnik”, e pėrcaktojnė po ata, pra minoritarėt, por vetėm pasi mė parė nxjerrin nja 3 milion minoritarė gjithfarėsh; edhe ndarjen administrative tė komunave na e bėjnė ata dhe lobingjet e tyre progreke; edhe draftin zgjedhor e diktojnė po ata, me qėllim qė tė bėhet sipas interesave tė tyre dhe tė mundėsojė qė 10 mijė minoritarėt e mbetur tė nxjerrin 3 ose 4 deputetė, ndėrkohė qė partitė nacionaliste tė traditės historike mbeten ende tė papėrfaqėsuara nė parlament, pavarėsisht se kanė mbi 100 mijė votues. Madje edhe politikat e punėsimit na i bėjnė ata dhe ministrat e tyre..., edhe tekstet shkollore na i bėjnė ata dhe kulishėt e tyre, duke e nxjerrė kufirin e Vorioepirit jo mė nė Korēė dhe Gjirokastėr, por deri nė Vlorė, si para 6 muajsh nė tekstin e historisė qė u kap nė flagrancė dhe pėr tė cilin na thuhet se “u retushua dhe u rregullua”. Pa pėrmendur kėtu tekstet e shkollave tė minoritetit, qė i marrin tė gatshme nga Greqia e tė cilat nuk i kontrollon askush, e jo mė tė kontrollojė se ēfarė u pėrrallis kundėr Shqipėrisė dhe shqiptarėve studentėve minoritarė Panajot Barka, nėpėr leksionet qė jep nė degėn pėr minoritarėt tė Universitetit “Eqerem Ēabej”.
Por mė e rėnda nga tė gjitha ėshtė tentativa pėr tė na detyruar tė biem nė dashuri me serbėt dhe popullin serb, njėherė duke na nxitur me para-honorare e ēmime do kokėboshė tanėt qė tė shkruajnė skenare e librete, sipas tė cilave vajza shqiptare mitrovicare, motėr e vėllezėrve komandantė tė UĒK tė varė nė luftė me serbėt dhe e vajzave tė pėrdhunuara nga paramilitarėt serbė, na bie nė dashuri me komandantin kryepėrdhunues tė paramilitarėve, si shenjė e dashurisė midis popujve!!! Pastaj na dalin do qafirė tė tjerė, qė miratojnė fonde tė marra nga djersa dhe gjaku i taksapaguesve shqiptarė, nėpėrmjet Qendrės Kinematografike, pėr t’ia dhėnė shokut regjisor serb Goran Paskaljeviē pėr tė krrerė njė film poshtėrues pėr shqiptarėt!!! Tamam si ish ministri i Kulturės dhe aktualisht kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edvin Rama, qė i dha Goranit tjetėr serb, Bregoviēit, bash para-shpėrblime pėr koncertin... dhe bashkė me to edhe Ēelėsin e Artė tė kryeqytetit, pas “pushkatimit” metaforik qė Gorani-vėllamė serb u bėri shqiptarėve kuqo e trushkulur nė sallėn e TOB, duke ulėrirė pėr gjysėm ore: “Kallashnikov, kallashnikov, pucaj, pucaj, pucaj...”, bash si miqtė e tij paramilitarė mbi shqiptarėt e Kosovės... Dhe mė e dhimbshmja ėshtė se piktor dhe drejtor i filmit nė fjalė ėshtė caktuar njė minoritar tjetėr i Shqipėrisė, njėfarė Genc Pėrmeti, teksa Paskaljeviēi e ka bėrė fakt tė kryer xhirimin e kėtij filmi, tė cilin po e reklamon nė Lokarno tė Zvicrės, ku ėshtė pėrzgjedhur edhe kryetar jurie i festivalit tė pėrvitshėm tė filmit qė zhvillohet atje. Dhe mė i habitshmi ėshtė fakti se qafirėt mburren se druzhe Paskaljeviēi serb do t’i xhirojė skenat e filmit “nė treva tė thella shqiptare, ku banorėt jetojnė nė kufijtė e tė pamundshmes pėr tė jetuar...”!!? Hajde poshtėrim hajde... Pėrse pėr shembull tė mos na shkojė mendja se Genc Pėrmeti, ky ish-student vegėl dhe votues minoritar i Edvin Ramės, tė marrė edhe udhėzime nga Edvini, dhe paskėtaj tė marrė pėr dore druzhe Paskaljeviēin e ta dėrgojė nė Val dhe Peshk tė Martaneshit, ku Edvini para 3 muajsh pranoi se u tmerrua kur pa varfėrinė dhe mėsoi se fshati Val kishte dy vjet pa drita!
Ja pra, tė tilla ambiente kėrkon regjisori serb pėr tė xhiruar, me qėllim qė tė na nxjerrė popull qė jeton nė kufijtė e kafshėrisė, tė moszhvillimit e tė primitivizmit, tamam “popull me bisht”, sikurse deklaronin dhe shkruanin ideologėt antishqiptarė tė Serbisė, sikurse Vlladan Gjorgjeviē me shokė. Por meqenėse qenka shkruar dhe firmosur pėr t’u bėrė kjo gjėmė e padėgjuar nė kurriz tė imazhit tė shqiptarėve, tė paktėn minoritari vendimmarrės Genc Pėrmeti, ta dėrgojė druzhe Paskaljeviēin tek barakat e Bregut tė Lanės, ku banojnė romėt tė cilėt i pėrzuri me rruspė Edvini, qė tė xhirohet njė film alla-Kushturica, e qė tė shėrbejė pėr tė mallėngjyer donatorėt e huaj pėr bėmat “nė kufijtė e tė pamundshmes”, tė mėshirėmadhit Edvin... dhe gjendjen reale tė komunitetit rom, qė ata tė financojnė ndonjė lek pėr kėta tė gjorė qė jetojnė nė varfėri dhe nė kushte katastrofike. Por unė jam i bindur qė minoritari Genc Pėrmeti dhe shefi i partisė sė votuar nga minoritarėt me ngjyrė tė Shqipėrisė, Edvin Rama, nuk do ta dėrgojnė Goranin serb nė Breg tė Lumit apo nė Breg tė Lanės, por bash nė Martanesh, pėr tė poshtėruar malėsorėt e varfėr shqiptarė tė atyre viseve tė harruara nga qeverisjet dhe pushtetet e Shqipėrisė. Dhe unė jam i bindur se Paskaljeviēi, (qė ka marrė instruksione tė sakta nga Beogradi zyrtar pėr bijtė e atyre qė nė shekuj kanė luftuar dhe i kanė vrarė serbėt pėr tė mbrojtur lirinė dhe trojet e tyre), pasi tė takojė edhe agjentėt e Serbisė nė kėtė vend dhe t’u japė udhėzimet, do tė shkojė me ngazėllim tė poshtėrojė armiqtė e Serbisė me anė tė filmit tė tij tė investuar enkas pėr tė nxirė imazhin e shqiptarėve. Mirė na e bėjnė... Kėshtu tė del kur ligjin mbi shumicėn autoktone e bėjnė minoritarėt, pėr interesat e tyre dhe nė dėm tė shqiptarėve. Madje bash me paratė tona dhe me firmat e vulėn e vendimmarrėsve tanė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Kur minoritetet diktojnė politikat kombėtare1>
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: